Populistické tendence existují v německé společnosti již delší dobu, a neobjevují se pouze posledních pár let, ukázaly aktuální výsledky dlouhodobého průzkumu v Německu, který organizoval Institut für Demoskopie Allensbach. Nedávný úspěch pravicových populistů z Alternativy pro Německo (AfD) tak není podle studie příčinou tohoto jevu, pouze je populismus mezi Němci nyní díky aktivitám AfD více vidět.
Prvky populistického myšlení jsou mezi německými obyvateli velmi časté, uvádí institut, a nejsou záležitostí pouze posledních let. V roce 2003 například na 45 % Němců nevěřilo, že současné problémy ve společnosti lze řešit skrze aktuální politické možnosti. V roce 2013 se k tomuto názoru hlásilo otevřeně 28 % obyvatel Německa, loni 33 %. Podíl těch, kteří si myslí, že politici se nestarají o problémy obyčejných lidí, klesl z 59 % v roce 2001 na současných 44 %.
Vzhůru zpět do včerejšího Německa
AfD tedy podle závěrů průzkumu není zodpovědná za rostoucí populismus v německé společnosti, pouze byl díky předvolebním průzkumům zjevný. Nicméně mezi stoupenci AfD jsou zastoupeni názoroví populisté mnohem více, než u ostatních stran. Na 60 % Němců je skeptických vůči zastupitelské demokracii, kdy volení zástupci stran rozhodují na základě svého svědomí. Mezi voliči AfD má tento názor pak na 85 % lidí.
Že si politická strana nemůže dovolit dělat kompromisy, si myslí v Německu 24 % obyvatel, mezi příznivci AfD je jich 43 %. Německo směřuje svou politikou ke katastrofě podle 35 % všech Němců, mezi voliči AfD jsou takto skeptičtí tři čtvrtiny lidí (75 %).
Německá strana Alternativa pro Německo (AfD) pro mnohé překvapivě uspěla v březnových volbách a netají se svými dalšími politickými ambicemi. Upozornila na sebe již kontroverzními plány, mezi které patřil především zákaz islámu v Německu. Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas tento týden přímo varoval, že program strany povede ke „včerejšímu Německu“.
Zkoumání nacionalistů, autoritářů a misogynnů
Maas v komentáři pro Der Spiegel vyzval k debatě s AfD. Zdůraznil, že namísto „démonizování AfD je třeba ji podrobit podrobnému zkoumaní“. Oddémonizovat AfD chtěla před nedávnem také Angela Merkelová, které mnozí politici vzestup populistů v Německu dávají za vinu.
Co je to POPULISMUS:
Styl politiky, který usiluje o získání široké základny voličů údajnou ochranou zájmů prostých lidí proti různým ohrožením, a prosazováním témat vzbuzujících emocionální reakce veřejnosti.
Jak server upozorňuje, popularita AfD v posledních měsících značně roste, a v národních průzkumech strana nyní drží přibližně 12-14 %. Maas nesouhlasí s některými požadavky strany, které se zaměřují na opatření proti islámu v zemi. „Naše země má temnou minulost, ale generace našich rodičů stvořila moderní Německo. Takové, které je kosmopolitní a liberální uvnitř, je to dobrý soused a mírumilovný partner v zahraničí,“ tvrdí s tím, že takové by Německo mělo také zůstat.
Pravicový populismus podle něj „dobrou alternativou pro Německo není“. Zastánci strany jsou podle Maase „duchovními bratry Vladimira Putina, Donalda Trumpa a Recepa Erdogana“, protože jsou stejně nacionalističtí, autoritářští a misogynní.
Kdo je tady nacista
Maas ale dodal, že největším problémem AfD je volání strany po náboženské netoleranci. „Jak jinak chápat větu: Islám do Německa nepatří?“ ptá se Maas. AfD trvá na tom, že není krajní pravicí a pouze zemi poskytuje „zdravou dávku patriotismu“. Německá Ústřední rada muslimů je podle AfD samozvaným zástupcem muslimů, a je neschopná vést politickou debatu o situaci v Německu.
Předsedkyně Ústřední rady muslimů Aiman Mazyeková tvrdí, že od pádu hitlerovského Německa a NSDAP je AfD vůbec první stranou, která existenčně ohrožuje náboženské komunity v Německu. Vedení AfD se přirovnání s nacisty dotklo. Prohlásilo, že je s představiteli organizovaných muslimů samozřejmě ochotné nadále jednat.
Kromě muslimů ale bude muset AfD řešit také rostoucí vlnu odporu ze strany levicových aktivistů. Ti v posledním měsíci útočí na sídla strany, která se snaží poničit či alespoň viditelně označit. Pouze v Sasku bylo letos poškozeno již 27 objektů strany AfD. Podobné je to i v Braniborsku nebo Durynsku. Radikálové pomalovali barvou a hákovými kříži dům poslance za AfD Alexandera Gaulanda v Postupimi, objevují se i výhrůžky smrtí.