Podle posledního průzkumu Kantar CZ pro Českou televizi dělá součet preferencí Pirátské strany a hnutí STAN 27,5 procenta hlasů. Když dáme dohromady výsledky občanských demokratů, TOP 09 a KDU-ČSL, dostaneme pro změnu 25 procenta hlasů. Pak tady máme hnutí ANO, které by podle šetření obdrželo jen 24,5 procenta hlasů. Za předpokladu, že by oba zvažované bloky kolem Pirátů a ODS získaly alespoň tolik, kolik je součet preferencí jednotlivých stran, Babišovo hnutí by na tom bylo opravdu špatně. Oba bloky mohou získat ještě lepší volební výsledek, než kdyby jednotlivé subjekty kandidovaly samostatně, ale musí proto ještě něco udělat a hlavně si musí dát pozor na jednu věc.
Při pohledu na výsledky šetření Kantar CZ, podle kterého by Piráti měli 19 procent hlasů, občanští demokraté 13,5 procenta, hnutí STAN nečekaně vysokých 9,5 procenta a do sněmovny by se dostali i lidovci s 6,5 procenty a TOP 09 s 5,5 procenty, člověka napadne, že tak dobré výsledky opozičních stran, zvlášť pokud by se ještě zlepšily, by mohly v některých uskupeních podpořit odpůrce koaliční spolupráce a přispět k tomu, aby nakonec kandidovaly samostatně.
Vytvoření dvou předvolebních bloků je přitom stěžejní hned z několika důvodů a pokud by se, ať už z jakýchkoli příčin, nerealizovaly ve výše uvedené podobě, byla by to velká chyba. Jednak ani strana, která má v průzkumech kolem šesti procent hlasů, nemá jistotu, že do dolní komory parlamentu pronikne, a pak předvolební koalice zvyšují počet mandátů, na které jednotlivé strany mohou dosáhnout. To je následně klíčové při hledání sněmovní většiny a sestavování vlády po volbách.
Zásadní je také to, že vzniklé koalice nemusí přinést pouhý součet preferencí jednotlivých stran do nich zapojených, ale i něco navíc, protože voliče by to mohlo vyburcovat a mobilizovat k volbách přijít, když už uvidí, kolik úsilí si jim blízké partaje daly s tím, aby vytvořily opravdu silná předvolební uskupení. Když bude porážka hnutí ANO na dosah, tím spíš to všechny k volebním urnám přitáhne a probudí je to z letargie, do které možná upadli, když to vypadalo, že Babišova prohra je takřka nemožná.
V tomto kontextu jsou důležité některé závěry analýzy, kterou si vypracovali Piráti a která srovnává zvažovanou předvolební spolupráci s hnutím STAN se samostatnou kandidaturou Pirátské strany. Analýza, jejíž součástí byl i průzkum veřejného mínění, především vyvrací námitku, že by tato koalice odradila část voličů Pirátů či Starostů a nezávislých, takže by předvolební blok nevolili.
Kladný postoj ke spolupráci
Zmiňme tedy několik výstupů uvedené analýzy: „Jádro voličů obou stran v drtivé většině podporuje koalici. U Pirátů vyjádřilo 95 % oslovených pozitivní emoce, 4 % neutrální, negativní 1 %. Na přímý dotaz jen 4 % respondentů odpověděla, že chtějí, aby šly strany samostatně. U STAN jsou ke spolupráci voliči mírně kritičtější, ale i zde je podpora kolem 86 %. Na přímou otázku odmítlo koalici 13 % dotázaných. Spolupráce je kladně vnímána nejen jádrem, ale i potenciálními voliči Pirátů. 83% z oslovených vyjádřilo v této souvislosti pozitivní emoci, 13% spíše neutrální, 5 % negativní. Na přímý dotaz bylo jasně pro spolupráci 66 % dotázaných, 29 % by ji tolerovalo nebo jim to je jedno, 5 % respondentů se k ní stavělo negativně. U STAN byli dotazovaní o něco rezervovanější, i tak ale polovina z nich považuje možnou koalici za ‚dobrou volbu‘. Na přímý dotaz by ji odmítlo 19 % respondentů,“ vypočítává analýza, kterou Piráti zveřejnili na svém pirátském fóru.
Mimo jiné také upozorňuje na vzájemný překryv potenciálních voličů, tedy kde si Piráti a hnutí STAN vzájemně nejvíce konkurují. Podle průzkumu, který si strana nechala udělat, jde zhruba o 16 % potenciálních voličů. Jinak řečeno, přibližně 60 % z potenciálních voličů Pirátů zvažuje, že dá hlas Pirátské straně či Starostům a nezávislým. Důležité přitom je, že tito potenciální voliči mají vesměs pozitivní vztah k možné koalici.
Závěr, ke kterému analýza dospěla, je tak jednoznačný: „Z průzkumu vyplývá, že by koalici podpořila drtivá většina voličů z pevného jádra. Není tak důvod předpokládat kvůli spolupráci jejich odchod. Klíčové je zjištění, že se STAN bojujeme o 60 % našich potenciálních voličů. Ti mají přitom do velké míry kladný postoj ke spolupráci, lze se tak domnívat, že by je případná koalice spíše pozitivně motivovala, aby jí dali svůj hlas a nepřecházeli jinam.“
Skutečně racionální koalice
Výhodou koalice, na kterou upozornil předseda Pirátů Ivan Bartoš na pirátském fóru, rovněž je, že umožní soustředit energii na přetáhnutí voličů jiných subjektů místo přebírání hlasů navzájem mezi Piráty a hnutím STAN. Podle analýzy by také při výsledku 26 % koalice odhadem získala o 18 mandátů více, než kdyby subjekty kandidovaly samostatně. Z toho všeho vyplývá, že vytvoření bloku obou uskupení je opravdu racionální záležitost.
Přesto koalice ještě zdaleka není dojednaná a Pirátská strana i Starostové a nezávislí si musí dát pozor na to, aby mezi ně nevnesly rozpory i třeba výsledky průzkumů veřejného mínění. Pokud například v některých šetřeních bude hnutí STAN vycházet kolem deseti procent hlasů, mohou mít jeho zástupci o dost větší požadavky na místa na kandidátních listinách, než se kterými aktuálně počítají Piráti. Stejně tak takto vysoké preference mohou část Starostů a nezávislých motivovat k tomu, aby prosazovali samostatnou kandidátku, pokud se v jednání s Pirátskou stranou objeví nějaké spory a neshody.
Co se týče uvažované koalice ODS, TOP 09 a křesťanských demokratů, zde zatím nejsou veřejně známá a dostupná podobná data, která zveřejnili Piráti. Dá se ale předpokládat, že jejich závěry by byly v principu srovnatelné s těmi výše uvedenými.
V každém případě, pokud je dané strany ještě nemají, určitě by si je měly obstarat. Pro vyjednání a prosazení zmíněného bloku uvnitř jednotlivých partají jsou klíčová. Zvlášť zásadní je to v případě křesťanských demokratů, kde se dá očekávat, že prosadit společnou koaliční kandidátku bude ještě stát značné úsilí.