NÁZOR / „Volby do Evropského parlamentu v České republice skončily těžkou porážkou vlády Petra Fialy, který patří mezi nejhorlivější zastánce podpory Ukrajiny a co nejtvrdšího boje proti Rusku. To čeští voliči zjevně neocenili,“ napsal v ruských novinách Izvestija politolog Vadim Truchačev.
Truchačev vysvětluje, že volby probíhaly „na pozadí atentátu na premiéra úzce spřízněného Slovenska Roberta Fica“. „S ním české úřady vzdorně přerušily vztahy kvůli neshodám ohledně Ruska. A nyní by měl prezident Petr Pavel s čistým svědomím rozpustit parlament, jak to udělal jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron,“ dává politolog nevyžádané rady.
Pan Truchačev je sice docent Ruské státní univerzity humanitních věd, ale neví nic o naší ústavě, tak by se měl dovzdělat. V Rusku ovšem lze být docentem a nevědět nic, stačí loajalita k diktatuře, tak proč by se namáhal. Rádi se ale ujmeme doučování. Český prezident rozpustit parlament nemůže, může rozpustit jen sněmovnu, a to za přesně daných okolností.
Může tak učinit, pokud sněmovna: nevysloví důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy poslanecké sněmovny (nastává až po dvou nevysloveních důvěry vládě, jejíž předseda byl vybrán i jmenován prezidentem), neusnese se do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáváním spojila vláda otázku důvěry přeruší zasedání po dobu delší, než je přípustné (tj. 120 dní), není po dobu delší než tři měsíce způsobilá se usnášet, ačkoliv nebylo její zasedání přerušeno a ačkoliv byla v té době opakovaně svolávána ke schůzi.
Takové detaily ale ruské akademiky nezajímají. Když Rusko usoudí, že se někde má rozpustit parlament, ujmou se toho nezištně sami a budou rozpouštět bombardéry, tanky a děly. A to by v tom musel být nějaký zatvrzelý západní LGBT satanismus, aby se to nepovedlo!
Jak výše uvedeno, docent Truchačev motá dohromady eurovolby a atentát na Roberta Fica. Podle něj byl Fico „postřelen mužem ideologicky blízkým českým ,atlantickým‘ autoritám“. „Přitom díky mnohem delší historii státnosti a silnému národnímu sebevědomí mají Češi ještě větší touhu po samostatné linii než Slováci,“ fantazíruje ruský myslitel.
Pak vypočítává křivdy, co naše vláda na Rusku údajně spáchala. „Premiér Fiala se osobně podepsal na střely, které letěly směrem na Belgorod, Česká republika se proměnila nejen v pozoruhodného dodavatele zbraní, ale také v téměř hlavní opravárenskou základnu ukrajinské armády a hlavní tranzitní uzel pro jejich dodávky, ruským občanům byl zakázán vstup do země, pod záštitou ministerstva zahraničí se tu konala konference, na níž si ,uprchlá ruská nesystémová opozice rozdělila Rusko na 34 částí‘.“
Uvádí již nezajímavá čísla z minulosti, že inflace v ČR dosáhla 18 procent a průmysl prý trpí kvůli odmítnutí ruských energetických zdrojů. Že ruský Gazprom kvůli tomu, že nemůže na Západě své „energetické zdroje“ prodat, směřuje ke krachu, stydlivě nezmínil.
Kreml zná své kolaboranty
Hlasy zdejších předních kolaborantů ale v Rusku pečlivě registrují.
„Ale místo toho, aby se Fiala zabýval ekonomikou, v březnu 2024 vzdorovitě zrušil společné zasedání české a slovenské vlády. Prohlásil, že s ,agentem Kremlu‘ Ficem nebude sedět u jednoho stolu. Za to se na něj obořila řada českých politiků včetně bývalých prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. A doslova celá česká opozice se otevřeně postavila na stranu slovenského premiéra. A? Když byl ten postřelen, padl politický stín tohoto činu i na českou vládu.“
Pak ovšem Truchačev udělá chybu a zmiňuje čísla volebních výsledků, které při bližším pohledu jeho (beztak divokým) konstrukcím neodpovídají. Zjistíme, že vládní strany mají dohromady 37,5 procenta a dnešní sněmovní opozice 35,7 procenta. Kolik dostali komunisté a mototorističtí spříseženci, je při volební účasti 36,45 procenta a při zcela jiném typu voleb celkem jedno.
Nejlepší je z celého článku ovšem jedna ze závěrečných vět: „Pro Rusko je porážka české vlády jednou z nejlepších zpráv z výsledků voleb do Evropského parlamentu.“
Občas se někdo omylem odkopá sám, odkopat ale peřinku z vlastní páté kolony, to od Truchačeva skutečně nebylo hezké. Pochválit si, že politická divize Agrofertu, milovníci výfuků spojení s policajtem, který zatýkal a přitom „neměl nabito“, bolševici a fašistoidní okamurovci vyhovují zájmům Ruska, to je takový coming out provedený za druhé. Jinými slovy se tomu říká kompromitace.
Upovídaný docent nepráskl zdejší prokremelské mloky poprvé. Už v roce 2021 řekl, že Moskva doufá v pomoc českých podnikatelů.
„Vláda nemůže nezohlednit zájmy jednotlivých skupin, například podnikatelské sféry, které se pravděpodobně nebude líbit úplné zpřetrhání vazeb s Moskvou a ruským trhem. Česká podnikatelská sféra proto zřejmě bude usilovat o odvolání Fialovy vlády nebo o to ji nějak přeformátovat a odstranit z ní rusofoby. Především pak z TOP 09,“ soudil politolog.
V Rusku si zřejmě myslí, že už zase nastala doba na vysílání moskevských poradců, aby nám řekli, jak to tu máme dělat. Možná by si je měli nechat doma a zaměstnat je úvahami, co dělat, aby se jim zaostalé impérium nerozpadlo.