V červnu 2023 se v Rusku narodilo méně dětí než v kterémkoli jiném červnu od roku 1991. Tento trend by mohl vést k demografické katastrofě. Rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých v letech 2020 a 2022 činil více než dva miliony.
Pokles porodnosti není nějakou nahodilou odchylkou, ale jde o trend, který lze sledovat už řadu let. Počty porodů se v Rusku začaly snižovat po roce 2014. Například v roce 2018 se v Rusku narodilo o 17,5 procenta méně dětí než v roce 2014.
Již dříve Rosstat uvedl, že počet obyvatel Ruska se během roku snížil o více než 550 tisíc osob. K 1. lednu 2023 žilo v zemi 146 424 729 lidí. Naposledy porodnost v Rusku stabilně rostla několik let na počátku tisíciletí.
Na seznam ruských regionů s nízkou porodností byla zařazena Saratovská oblast, uvedla místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová. Podle ní je extrémně nízká porodnost zaznamenána v takových ruských regionech, jako jsou Saratovská, Leningradská, Smolenská, Rjazaňská, Vladimirská, Penzenská, Orelská, Tambovská oblast a také Mordvinská republika. Za účelem posouzení situace byla provedena kumulativní studie s využitím údajů státní agentury Rosstat. Zkoumaly se především demografické a socioekonomické potenciály a postoje k reprodukci.
Co je příčinou tohoto trendu? Do reprodukčního věku dospěly ženy narozené v 90. letech 20. století. Tehdy se nenarodilo dost budoucích matek. Ve vysílání moskevské rozhlasové stanice Talk to uvedla Alla Ivanovová, vedoucí oddělení zdraví a sebezáchovného chování Ústavu demografického výzkumu Ruské akademie věd. Alla Ivanovová říká, že pokles počtu obyvatel Ruska začal ještě před nástupem pandemie koronaviru. „Byl spojen s poklesem počtu narozených dětí a nárůstem počtu úmrtí. To vše na pozadí prodlužování střední délky života a zvyšování intenzity porodnosti, tedy počtu dětí narozených jedné ženě,“ vysvětlila demografka.
„Ženy mají stále méně dětí, to je vidět na takovém ukazateli, jako je míra plodnosti, tedy kolik dětí žena v průměru porodí během svého reprodukčního období. Zde je prognóza demografů spíše alarmující: v letošním roce by míra plodnosti mohla klesnout na úroveň konce 90. let,“ uvádí ruská redakce BBC. „Rok co rok téměř v každém veřejném projevu ruský prezident hovoří o demografii a potřebě podporovat rodiny. Za tímto účelem přišly úřady s celou řadou opatření. Země se však stále nachází v demografickém propadu a není jasné, jak se z něj dostat ven. Počet obyvatel se bude pouze snižovat. A válka problémy jen prohloubila.“
Budoucnost je z demografického hlediska předurčena dnešním stavem. „Od roku 2010 do roku 2030 se počet žen ve věku, kdy obvykle rodí děti, sníží o 40 procent, protože se nenarodily v 90. letech,“ říká nezávislý demograf Alexej Rakša.
Všechno se tedy bude vyvíjet nepříznivě a není možné to nějak účinně ovlivnit.