KOMENTÁŘ / Portugalsko zřejmě čeká období politické nestability. Nedělní předčasné volby totiž skončily takřka dokonalým patem mezi oběma hlavními volebními bloky: levicovou Socialistickou stranou (PS) a pravicovou Demokratickou aliancí (AD). Koalici tradičních pravicových stran se sice podařilo uhrát těsné vítězství, od soupeře ji ale dělilo méně než jedno procento hlasů a několik poslaneckých mandátů.
Triumf naopak dle očekávání slaví třetí vzadu – krajně pravicová strana Chega, které odevzdal hlas více než milion voličů (18 procent). To oproti předchozím volbám představuje skokový nárůst. Spolupráci s krajní pravicí před volbami i po volbách opakovaně vyloučili představitelé Demokratické aliance, předseda Chegy André Ventura však hlasitě apeluje na sestavení společné vlády.
Jedinou alternativu přitom představuje nějaká forma dohody s opozičními socialisty nebo vyvolání předčasných voleb – ani jedna ze dvou hlavních stran totiž nemůže sestavit vládu s menšími stranami, které až na výjimky propadly.
Vítězové a poražení
Někteří volební vítězové a poražení jsou jasní na první pohled. Z menších stran kromě krajní pravice, která získala oproti posledním volbám čtyřnásobek poslaneckých křesel, slaví slušný volební výsledek ještě Liberální iniciativa (IL). Tomuto středopravicovému uskupení se podařilo získat těsně přes pět procent hlasů a chystá se s Demokratickou aliancí zasednout v menšinové vládě.
Naopak propadli proruští portugalští komunisté (PCP), kteří od posledních voleb v alianci s radikálními Zelenými ztratili další procento hlasů a několik poslanců. Komunisté mají v Portugalsku v posledních letech prudce klesající trajektorii, která připomíná vývoj jejich výsledků v České republice – zatímco ještě před devíti lety získali ve volbách více než 8 % hlasů, letos to byla pouhá 3,3 procenta.
Přesto si ale komunisté v parlamentu udrží zastoupení, protože Portugalsko nemá na rozdíl od Česka pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Díky volebnímu systému byl ostatně do parlamentu zvolen třeba jeden poslanec za zelenou straničku Lidé, zvířata, příroda (PAN), která získala méně než 2 procenta hlasů.
Mezi další poražené je možné počítat i socialisty, kteří oproti poslednímu volbám ztratili více než 10 procent hlasů. Příliš slavit však nemůže ani vítězná Demokratická aliance – v ní se totiž spojily tři tradiční pravicové strany (včetně monarchistů), které společně nedosáhly na součet samostatných výsledků před dvěma lety. Do čela je tak katapultovalo prakticky jen zmíněné dramatické oslabení socialistů, kterým po devíti letech vlády silně ublížily korupční skandály a krize bydlení.
Je zároveň pravděpodobné, že pravicová aliance ztratila několik desítek tisíc hlasů čistě proto, že si je voliči spletli s dalším podobně pojmenovaným uskupením – Národní demokratickou alternativou (ADN). Tato donedávna obskurní stranička totiž oproti minulým volbám získala desetkrát více hlasů, což analytici částečně přičítají právě velmi podobné zkratce uvedené na volebních lístcích. ADN navíc volili také evangelikálové částečně brazilského původu, jejichž počet v Portugalsku v posledních letech rychle roste.
Nestabilní budoucnost
Úspěch strany Chega bezpochyby souvisí právě se zmíněnými skandály končící levicové vlády, ale i s celkovým dojmem, že se na politické korupci a klientelismu podílí oba tradiční bloky. Stojí za to připomenout, že právě ty zemi prakticky nepřetržitě vládly od Karafiátové revoluce z dubna 1974 a mnoho voličů má pocit, že mezi nimi není rozdíl. Krajní pravici se navíc podařilo využít frustrace z rostoucí imigrace, kterou Chega označuje za nekontrolovatelnou a nezvladatelnou.
Šéf strany Ventura, který byl původně dlouhá léta členem tradiční pravicové strany PSD, by chtěl volební úspěch přetavit v účast na vládě. „Máme všechno potřebné pro sestavení pravicové vlády v Portugalsku“, apeloval už v průběhu volební noci na vítěznou koalici. „Naše strany mají v těchto volbách absolutní většinu, pouze akt nezodpovědnosti může toto vládní řešení smést ze stolu.“
Luís Montenegro, lídr Demokratické aliance, však toto řešení odmítal před volbami a odmítá ho i po volbách. Místo toho se pokusí sestavit spolu s liberály menšinovou vládu a při důležitých hlasováních se bude ucházet o podporu sněmovny. Socialisté už dali najevo, že nový pravicový kabinet neshodí hned při hlasování o důvěře, nedlouho poté však může narazit při projednávání rozpočtu. Představitelé PS totiž tvrdí, že budou velmi důslednou opozicí a tuto roli v žádném případě nehodlají přenechat krajní pravici.
„Budeme opozicí, obnovíme stranu a pokusíme se získat zpět Portugalce, kteří s námi nebyli spokojeni. To je náš úkol,“ prohlásil po volbách předseda socialistů Pedro Nuno Santos. Někteří analytici už proto předpovídají, že by se do konce roku mohly konat další předčasné volby. Jedním ze zlomových momentů ostatně kromě hlasování o rozpočtu mohou být i červnové volby do Evropského parlamentu, kde se ukáže, jestli dojde k dalšímu posilování krajní pravice v zemi.