Problémy se spánkem u dětí mohou podle odborníků v budoucnu souviset s jejich sebevražedným myšlením. Mozek těchto lidí se totiž údajně hůře vyrovnává se stresem a řešení životních problémů je pro ně také obtížnější.
Nová vědecká studie zveřejněná v časopise JAMA Network Open dokazuje, že závažné poruchy spánku u dětí ve věku 10 let souvisí s 2,7 krát vyšším rizikem sebevražedných myšlenek a pokusů o sebevraždu již o dva roky později.
„Vzhledem k tomu, že spánek je poměrně dobře léčitelný významný rizikový faktor v souvislosti se sebevražedným jednáním mládeže, navrhujeme hlubší studium spánkového procesu,“ řekla pro CNN hlavní autorka studie Dr. Rebecca Bernertová, která je zakladatelkou Stanford Suicide Prevention Research Laboratory v Kalifornii.
Právě sebevražda je prý hlavní příčinou úmrtí u dětí ve věku 10 až 14 let. Tato věková skupina také podle studie nejčastěji trpí poruchami spánku. Autoři výzkumu použili data od více než 8800 dětí na základě výpovědí jejich rodičů či opatrovníků. Výsledky prý vypovídají o tom, že děti, které se potýkaly s poruchami spánku, vykazovaly v budoucnosti sebevražedné nálady v daleko větší míře než jejich vrstevníci, kteří potíže se spánkem neměli.
Spánek souvisí se zdravým vývojem mozku
„Mozek se během těchto let mění stejně jako v prvním roce života, a proto je kvalitní spánek nesmírně důležitý pro jeho zdravý vývoj,“ sdělil Dr. Christopher Willard z Harvard Medical School v Bostonu.
Dále pak uvedl, že problémy se spánkem způsobuje zejména příliš mnoho stresu a nadměrné sledování televize či počítače. To má prý za následek změnu nálady a výskyt depresí, úzkostí či nedostatečně regulace emocí. Spánek také pomáhá s regulací hladin neurotransmiterů, metabolismu, plasticity mozku a rovněž s čištěním toxických odpadních proteinů z mozku.