Bývalý předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn v exkluzivním interview pro bejrútskou stanici Al Mayadeen, která od začátku války přináší proruské zpravodajství, zopakoval fráze zaznívající z Kremlu – dodávky zbraní konflikt jen rozdmýchávají a namísto o válce se má hovořit o míru.
Jeremy Corbyn se v rozhovoru vyjadřoval k vnitřní britské politice i k posledním mezinárodním událostem, včetně války v Jemenu, palestinské kauzy a dalších témat souvisejících se Spojeným královstvím a jeho mezinárodní rolí, ale hlavně také k válce na Ukrajině. „Nalévání zbraní nepřinese řešení. Pouze tuto válku prodlouží a zveličí,“ prohlásil a dodal, že očekává, že se tato válka potáhne roky.
Hlavní vinu v eskalaci napětí ve světě však nespatřuje v agresivním Putinově režimu, ale v rozšiřování NATO. „Rozšiřování NATO nepřinese dlouhodobější mír, přinese jen větší napětí a větší stres,“ konstatoval zcela v proputinovské linii Corbyn a znovu zopakoval, že když bude Západ na Ukrajinu „posílat další a další zbraně, k míru nedojde“.
Aby své proruské postoje alespoň trochu zaobalil, tvářil se jako ochránce všech padlých vojáků, nehledě na stranu konfliktu: „Ukrajinci umírají. Ukrajinci odcházejí do exilu; tisíce a tisíce. A umírají ruští vojáci, odvedení do armády. Umírají mladí ruští vojáci. Tato válka je katastrofální pro lidi na Ukrajině, pro lidi v Rusku i pro bezpečnost a ochranu celého světa. A proto je třeba vynaložit mnohem více úsilí na mír.“ Možnost, že by mír byl zajištěn tím, že se ruský agresor stáhne za své hranice a zaplatí reparace za způsobené škody, však nezmínil.
Jen tak jakoby mimochodem připomněl, že Evropa je závislá na ruském plynu. V pozadí byla trochu slyšet Putinova výhrůžka uzavření kohoutků na ruské straně: „Británie je na energii z Ruska závislá méně než většina Evropy. Stále se však něco dováží. Většina britské plynové ropy pochází z Norska nebo z naší vlastní produkce. Ale ostatní evropské země, zejména Německo, jsou na Rusku a Ukrajině velmi závislé.“
Poukázal na důsledky izolace Ruska: „Představa, že postavíte novou zeď studené války mezi Ruskem a Západem a zbytkem Evropy, tento problém nevyřeší – musí existovat pochopení pro potřebu těchto dodávek energie, i když bych doufal, že v dlouhodobém horizontu dojde k omezení spalování fosilních paliv. Německá ekonomika kvůli tomu velmi utrpí. Bez ruského plynu nemohou Němci existovat.“
Corbynovi stejně jako Putinovi evidentně leží v žaludku britský premiér Boris Johnson, respektive jeho jasný postoj k ruské agresi. „Johnson věří, že je Winston Churchill, a domnívá se, že tím, že navštěvuje Ukrajinu a fotí se s prezidentem Volodymyrem Zelenským, je nějakým způsobem hrdinným válečným vůdcem.“ Podle Corbyna však Johnson jen „zatáhl Británii velmi, velmi blízko k tomu, aby se přímo zapojila do této konkrétní války. Myslím, že to je nemoudré a nebezpečné.“