Posilování radikálních a extrémních politických hnutí v Německu není dobré pro Německo, ale ani pro Českou republiku, uvedl na síti X v pondělí v reakci na výsledky zemských voleb v Durynsku a Sasku premiér Petr Fiala (ODS). Jednou z příčin je podle něj nezvládnutá nelegální migrace. V německých zemských volbách v Durynsku vyhrála o víkendu strana Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. V Sasku skončila těsně druhá za konzervativní Křesťanskodemokratickou unií (CDU).
„Počty nelegálních migrantů u nás v ČR sice dlouhodobě klesají, problém ale musíme řešit na evropské úrovni,“ napsal Fiala. Potřeba je podle něj rychlejší azylové řízení mimo území Evropské unie, účinnější návratová politika, přísnější kontroly a ráznější postup proti pašerákům. „Jiná cesta z této situace není,“ dodal.
Úspěch AfD lze podle politologa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Aleše Michala přičíst zejména velké nespokojenosti s vládou, ale také obecnému strachu z migrace a obavy z toho, zda je zajištěna dostatečná bezpečnost. „AfD obecně těží – obdobně jako ostatní krajně pravicové strany – z kombinace nespokojenosti s vládou a nespokojenosti se systémem. Navíc v Německu je stále patrné štěpení mezi Ossis a Wessis, tedy mezi obyvateli na východě a západě,“ sdělil ČTK Michal.
V Durynsku podle zemského statistického úřadu zvítězila AfD s 32,8 procenta hlasů, druhá CDU výrazně zaostala a získala 23,6 procenta. V Sasku podle místního statistického úřadu zvítězila CDU dosavadního zemského premiéra Michaela Kretschmera se ziskem 31,9 procenta. AfD skončila jen těsně druhá s 30,6 procenta hlasů. Vzhledem k odmítavému postoji ostatních stran ale AfD zřejmě v žádné ze zemských vlád neusedne.
Německý kancléř Olaf Scholz v první reakci na volby, kterou poskytl agentuře Reuters, označil výsledky AfD za „znepokojivé“. „Nemůžeme a nesmíme si na to zvykat. AfD Německo ničí. Oslabuje hospodářství, rozděluje společnost a ničí pověst naší země,“ uvedl kancléř, ale zdůraznil, že komentář dává jako poslanec sociálních demokratů (SPD). Výsledek vlastní strany pak označil za „hořký“. Vyzval rovněž, aby v Durynsku i Sasku vznikly zemské vlády bez krajní pravice.
Podle Michala budou mít výsledky voleb pro německou vládní koalici největší dopad na její vnitřní soudržnost. „Z nejmenší vládní liberální FDP (Svobodná demokratická strana – pozn.red.) se ozývají kritické hlasy, které volají po konci Scholzova kabinetu. Nepředpokládám, že k tomu dojde, ale výsledky určitě prohloubí debaty o legitimitě současné německé vládní koalice,“ míní politolog.
Co se týče složení vlád, v obou zemích jsou podle Michala nejpravděpodobnější široké koalice. „Zejména v Durynsku však bude mít s velkou pravděpodobností čtyři členy. Udržení AfD za tzv. sanitárním kordonem bude vyžadovat velké kompromisy a velkou ideologickou rozkročenost,“ dodal.