Česká republika patří mezi největší dárce a dodavatele vojenské pomoci Ukrajině, řekl premiér Petr Fiala na večerní tiskové konferenci po jednání Bukurešťské devítky s americkým prezidentem. Zároveň zveřejnil seznam veškeré podpory, kterou Česká republika poskytla Ukrajině. Prostředky podle něj dosahují hodnoty deseti miliard korun.
Předseda vlády Petr Fiala se ve středu zúčastnil jednání představitelů států B9 společně s americkým prezidentem Joem Bidenem a generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem v polské Varšavě. Zároveň se navečer sešel se svým protějškem Mateuszem Morawieckým. „Prezident Biden potvrdil spojenecké závazky v rámci NATO,“ sdělil Fiala a ocenil, že Spojené státy přislíbily další pomoc Ukrajině. Je podle něj jasné, že před námi jsou těžké měsíce, které mohou být klíčové.
Premiér oznámil, že celková hodnota poskytnuté podpory, kterou Česká republika poskytla Ukrajině, dosahuje tržní ceny zhruba deseti miliard korun. Českým firmám byly zároveň v průběhu roku vydány licence na vývoz vojenského materiálu v hodnotě dalších 68 miliard korun. Dohromady je aktuálně pro Ukrajinu nasmlouvaná vojenská pomoc v celkové hodnotě 68 miliard korun, přičemž 40 miliard již je fyzicky na postiženém území, 30 z nich na základě licencí vydaných českým výrobcům vojenské techniky a munice.
„Byli jsme vůbec první, kdo dodal Ukrajině helikoptéry, tanky, houfnice, raketomety a bojová vozidla pěchoty,“ řekl Fiala s tím, že jsme touto podporou motivovali další. Česko se ještě před vypuknutím války rozhodlo darovat Ukrajině dělostřeleckou munici, a poté za poslední rok trvání ruské agrese poskytlo ve spolupráci státních a komerčních sektorů 89 tanků, 226 obrněných vozidel nebo 38 houfnic. Zhruba třetina techniky pocházela z armádních skladů, ze kterých bylo odesláno 6 protiletadlových systémů a 4 bojové vrtulníky. Ze skladu hmotných rezerv Česko poskytlo 900 mostních konstrukcí. „Český obranný průmysl v koordinaci s českým státem dále na Ukrajinu dodal 33 salvových raketometů a na základě požadavků ukrajinské strany pak Česko zorganizovalo dodávky více než milionu a půl kusů munice, z toho přes 60 tisíc raket,“ pokračoval.
Petr Fiala zároveň oznámil, že díky finanční pomoci našich spojenců nejen na modernizaci armády, mohl potvrdit závazek navýšit tempo pomoci v následujících měsících, a to včetně dodání 2 baterií systému protivzdušné obrany.
K hodnotě techniky poskytnuté na Ukrajinu dále Fiala dodal, že je třeba zmínit, že na vojenské pomoci se podíleli občané, kteří v rámci sbírky vybrali zhruba jeden a půl miliardy korun.
Jednání B9 v Prezidentském paláci trvalo zhruba hodinu. Vzešla z něj mimo jiné společná deklarace všech zapojených států, ve které opět potvrdily podporu Ukrajině a zároveň apelují na její přijetí do NATO. Lídři v ní vyzvali k posílení přítomnosti Severoatlantické aliance po celé délce východního křídla. Oznámili, že Bidenova a Stoltenbergova přítomnost na setkání ve Varšavě slouží jako „důkaz pevnosti transatlantické vazby a podtrhuje neochvějný závazek NATO chránit každou píď aliančního území“.
Hlavním motivem jednání B9 byla bezpečnost v Evropě, řekl premiér Fiala na závěr jednacího dne ve Varšavě. @FORUM_24 pic.twitter.com/ymGM03w4wq
— Tereza Hübscherová (@tereza_hubscher) February 22, 2023
Na brífinku ráno před odletem Fiala řekl, že hlavním tématem návštěvy bude podpora Ukrajiny, jelikož je to již rok od vypuknutí ruské invaze. Zároveň reagoval na včerejší oznámení Vladimira Putina o tom, že Rusko přerušuje účast v dohodě o strategických zbraních.
„Rusko se vytrvale snaží ukazovat svou agresivní tvář a rozdmýchává všechny možné formy konfliktu se západními demokraciemi. Už dlouho jsme svědky hybridní války, kterou proti nám vede Rusko, používání energií jako zbraní a toho, ze Rusko hrozí použitím různých typů zbraní,“ řekl Fiala s tím, že je to nepřijatelné, a jedinou cestou, jak z toho ven, je neúspěch Ruska a jeho agresivní rétoriky. „Věřím, že je tato politika společensky nepřijatelná. Aby tomu Rusko porozumělo a začalo se chovat odpovědně, je potřeba, aby na Ukrajině neuspělo,“ dodal.
Premiér Petr Fiala míří do Varšavy na jednání skupiny B9 společně s americkým prezidentem Bidenem. Hlavním tématem bude podpora Ukrajiny, řekl na brífinku před odletem @FORUM_24 pic.twitter.com/aYJZGJ2vyY
— Tereza Hübscherová (@tereza_hubscher) February 22, 2023
Skupina B9 vznikla v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině po anexi Krymu a sdružuje od roku 2015 země východního křídla NATO, konkrétně Česko, Bulharsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.
Z Varšavy bude Petr Fiala pokračovat do Spojených arabských emirátů, kde bude do pátku. Podle tiskové zprávy by měl jednat v Abú Dhabí s arabským prezidentem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem a místopředsedou vlády Mansúrem bin Zajdem Nahajánem. V plánu má také navštívit zbrojařský veletrh IDEX, jehož součástí je asi třicet českých firem.