Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo americký odvolací soud, aby potvrdil zákon, který by donutil čínskou společnost ByteDance prodat sociální síť TikTok. Argumentovalo tím, že TikTok pod čínským vlastnictvím představuje vážnou hrozbu pro národní bezpečnost, protože má přístup k rozsáhlým osobním údajům Američanů a může skrytě manipulovat s informacemi, napsala CNN.
„TikTok poskytuje čínské vládě prostředky k podkopání národní bezpečnosti USA dvěma hlavními způsoby: sběrem dat a skrytou manipulací s obsahem,“ uvedlo ministerstvo v nově předložených dokumentech. Podle něj TikTok shromažďuje informace týkající se názorů uživatelů na sociální problémy, jako je kontrola zbraní, potraty a náboženství.
Upozornilo, že algoritmus aplikace by mohl být navržen tak, aby ovlivňoval obsah, který uživatelé uvidí. Čína by tak podle něj mohla „dále podporovat své stávající operace zhoubného vlivu a zesílit své úsilí o podkopání důvěry v naši demokracii a prohloubit sociální rozdíly“, napsalo soudu.
Bidenova administrativa požádala americký odvolací soud, aby proto zamítl žaloby TikToku a skupiny tvůrců, kteří se snaží zablokovat zákon o nuceném prodeji.
Jde o první odpověď americké vlády na žaloby a první velkou obranu vlády v následné právní bitvě o budoucnost platformy, kterou ve Spojených státech používá 170 milionů lidí, napsala veřejnoprávní rozhlasová stanice NPR. Země se na celkových tržbách TikToku loni podílela asi 25 procenty. Odvolací soud USA pro District of Columbia nařídil případ připravit k ústnímu jednání už v září.
TikTok opakovaně popřel, že by sdílel uživatelská data z USA s Čínou nebo že by manipuloval s obsahem aplikace. „Zákaz TikToku by umlčel hlasy 170 milionů Američanů, což by porušilo 1. dodatek (ústavy Spojených států amerických, pozn. red.),“ uvedl v reakci na tvrzení ministerstva TikTok na sociální síti X.
„Jak jsme již řekli dříve, vláda nikdy nepředložila důkazy o svých tvrzeních, a to ani když Kongres schválil tento protiústavní zákon,“ dodal s tím, že společnost plánuje zvítězit u soudu.
Zákon o nuceném prodeji sociální sítě ve Spojených státech požaduje, aby se společnost ByteDance v Číně zbavila amerických aktiv TikToku do 19. ledna, jinak bude čelit zákazu činnosti. Je reakcí na rozšířené obavy mezi americkými zákonodárci, že by Čína mohla získat přístup k datům občanů nebo používat aplikaci ke sledování. Před TikTokem dříve varovaly i americké tajné služby.