Poslanci dnes budou volit nového ombudsmana. Mírným favoritem volby je dosavadní zástupce Anny Šabatové, kontroverzní Stanislav Křeček. Nominantovi prezidenta Zemana avizovala podporu velká část vlády podpořená komunisty. Hlasy demokratické opozice se pak dělí mezi dva kandidáty, které nominoval senátu. Vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse.
Muslimské šátky jako symbol dráždění
Křeček již dříve avizoval, že by úřad vedl podstatně jinak než současná ombudsmanka Šabatová. Během jeho působení na pozici zástupce se dostávali i do častých rozepří, kdy se vymezoval vůči některým jejím postojům.
Jen namátkou lze připomenout kauzu muslimských šátků. Zatímco dosluhující ochránkyně veřejných práv označovala zákaz nošení šátků na školách za diskriminační, její zástupce uvedl, že v době radikalizace a masakrů ve jménu islámu by mohl obdobný symbol lidi dráždit. Její pojetí úřadu následně přirovnával k řízení neziskovky.
Ačkoli byl Křeček i dlouholetým poslancem za ČSSD, nedostává se mu podpory zdaleka všech členů dnešního poslaneckého klubu sociální demokracie.
Oproti tomu se na jeho podpoře shodli většinově poslanci hnutí ANO, přestože mají volné hlasování. Zde se mluví na sociálních sítích o tom, že se jedná o vysokou cenu za zalíbení se Miloši Zemanovi, který Křečka do funkce po stažení kandidatury Heleny Válkové (ANO) nominoval.
V očích veřejnosti je Křeček často spojen i s bojem proti deregulaci nájemného v obecních bytech, jemuž se věnoval z pozice předsedy Sdružení nájemníků.
Nezaměstnat Roma není diskriminace, ale zkušenost
V posledních letech pak vstoupil do povědomí v úřadu ombudsmana, a to právě kontroverzními výroky, které přímo kontrastovaly s názory jeho šéfky. Kritika nejčastěji hovořila o xenofobii, kdy mluvil například o tom, že při nepřijetím Roma do práce se nemusí jednat o diskriminaci, nýbrž o zkušenost zaměstnavatele. Že se tedy stal nominantem právě současné hlavy státu, mnohé příliš nepřekvapilo. S prezidentem ho pojí nejenom skeptické výroky na adresu islámu, ale i romské komunity.
Křeček připustil, že by se ani diskriminaci jako takové v úřadu příliš nevěnoval, neboť podle něj způsobuje pouze malé množství problémů. Je toho názoru, že podobné případy by měly řešit soudy. A to přesto, že téma vyplývá i přímo ze zákona jako jedna ze základních oblastí, kterými by se měl ombudsman zabývat. On sám by se podle svých slov rád věnoval spíše činnosti státních orgánů.