Sněmovna by dnes měla rozhodnout o tom, zda se firmy ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše budou moci ucházet o veřejné zakázky. Poslanci budou při schvalování nového zákona o jejich zadávání hlasovat o návrhu opoziční TOP 09, který by Babišovy společnosti z veřejných soutěží vyloučil.
Obecně chce pozměňovací návrh poslance Martina Plíška z TOP 09 z veřejných soutěží vyloučit společnosti, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl.
[ctete]47591[/ctete]
Návrh TOP 09, který má podporu ústavně-právního výboru, vyvolal velké napětí v koalici. Podporu mu totiž vyslovili vládní lidovci i řada sociálních demokratů.
Dalším návrhem TOP 09, který má podporu i u koaličních sociálních demokratů a lidovců, je novela zákona o střetu zájmů, podle níž ministři nesmějí být tzv. ovládajícími osobami ve firmách, tedy nesmějí v nich vlastnit více než 40 procent hlasovacích práv.
A to se Andrejovi Babišovi nelíbí. Je totiž stoprocentním vlastníkem obřího holdingu Agrofert sdružujícího přes 250 firem z různých oborů od zemědělské prvovýroby až po média, z nich mnohé pravidelně získávají velké státní zakázky.
[ctete]49417[/ctete]
Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek ve sněmovně mimo jiné prohlásil, že je potřeba úpravou zákonů oddělit mediální a ekonomickou moc od moci politické. „V okamžiku, kdy dochází k propojování politické, ekonomické a mediální moci, tak už v demokracii kontrola nefunguje. Takže já se přimlouvám za to, abychom skutečně mediální moc oddělili od té politické, abychom ekonomickou moc oddělili od té politické, aby tady tedy nebyl přímý výkon podnikatelských, řídících funkcí v obchodních společnostech,“ řekl Sobotka. Svého vicepremiéra a ministra financí Babiše, který vlastní skupinu Agrofert včetně mediální skupiny Mafra, ale přímo nejmenoval.
[ctete]43598[/ctete]
Andrej Babiš tvrdí, že jde o spiknutí proti němu: „Pozměňovací návrh … chápu jako spojení tradičních politických stran TOP 09, ODS, sociální demokracie a KDU-ČSL, kterým stále víc vadím, protože se jim nehodím do systému. Ty návrhy strany nepodpoří proto, aby udělaly něco dobrého pro lidi, ale protože chtějí dostat Babiše z politiky a nastolit staré pořádky.“
Z Babišova vyjádření je tedy ještě lépe než z toho Sobotkova zřejmé, že zde stojí tradiční politické strany symbolizující „staré pořádky“ proti oligarchii (tedy spojení politické, ekonomické a mediální moci), institucionalizovanému střetu zájmů a systémové korupci symbolizujícím „nové pořádky“.
[ctete]49112[/ctete]
Nový zákon o zadávání veřejných zakázek převede do národní legislativy evropské směrnice, jinak by hrozilo omezení čerpání peněz z evropských fondů. Zadavatel dostane díky normě k dispozici řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé vybírat podle nejnižší nabídnuté ceny, jako tomu je nyní.
K vládní předloze se sešlo mnoho pozměňovacích návrhů. Poslance tedy čekají desítky hlasování.