Sněmovna se ve středu vrátí k volbě členů Rady České televize, v níž po prvních kolech hlasování zůstalo neobsazených pět míst. Měla by také obměnit dozorčí rady státních fondů. Poslanci si připomenou hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933, mohli by jej uznat za genocidu ukrajinského národa. Schvalovat budou novelu, která kvůli požadavkům Evropské unie upravuje pravidla pro oznámení a žádosti o nakládání s geneticky modifikovanými organismy.
Hladomor na Ukrajině poslanci odsoudili před 15 lety jako dílo „zrůdného totalitního režimu“. Podle nejpesimističtějších odhadů historiků způsobil v celém Sovětském svazu smrt až deseti milionů lidí. Polovina z nich podle kyjevských badatelů zemřela na Ukrajině.
V 15členné Radě České televize sněmovna obsadila před dvěma týdny v prvních volebních kolech jedno z celkem šesti volných míst. Volby jsou dvě. V první poslanci zatím nevybrali adepta na místo po Haně Lipovské, kterou dolní komora loni v září z televizní rady odvolala. V nadcházejícím druhém kole se utkají bývalí radní Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa.
Ve druhé, běžné volbě zůstala v Radě České televize neobsazená čtyři místa, když v prvním kole uspěl pouze bývalý ředitel ostravského studia veřejnoprávní televize Ilja Racek. Do druhého kola postoupili Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.
Sněmovna by také měla vyměnit členy dozorčích rad Státního zemědělského intervenčního fondu, Státního fondu dopravní infrastruktury nebo Státního fondu podpory investic. Například o pozici předsedy dozorčí rady zemědělského fondu se uchází jako jediný kandidát předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Před volbou by dolní komora měla odvolat z této funkce někdejšího poslance KSČM Pavla Kováčika.