Odpovědi předsedy vlády Andreje Babiše na interpelace poslanců, které jsme mohli sledovat ve čtvrtek 30. ledna, byly jako obvykle plné osobních útoků na tazatele, hrubostí, nehorázné sebechvály a řečí o něčem úplně jiném, než nač byl premiér tázán. Přesně v duchu dialogu ze známé pohádky. Osobo, neviděla jste děti? Je svázanej, neuletí. Zaznělo ale několik výroků, které by ve zmatené směsicí dotčených výkřiků v „českoslovenštině“ neměly zapadnout.
Poslanec ODS Martin Kupka vystoupil s interpelací ohledně stomilionové dotace na výrobní linku na toustový chléb Penam z holdingu Agrofert. Linka měla představovat inovaci, ale jak Kupka upozornil, sám ředitel této pekárenské divize Praus prohlásil, že Penam chce mít linku, která je stejná jako ty nejmodernější v Evropě. Stejná. Tedy nic nového, co by firma sama vyvinula.
Mimo jiné Kupka řekl: „Chtěl bych se tedy zeptat, pane premiére, kdo zaplatí těch 100 milionů korun, zda půjdou z peněz daňových poplatníků. A chtěl bych se zeptat, zda vám připadá správné, že Agrofert o tu dotaci žádal, a zda vám připadá správné, že tu dotaci získal.“
A takovéto se mu od premiéra Babiše dostalo odpovědi: „Pane poslanče, vy jste na tom teď o tom stavebním zákoně působil celkem normálně. Ale teď nemám pocit, že působíte normálně. Jako tady my máme nějaký zákon, § 110 – každý poslanec má právo interpelovat vládu nebo její členy ve věci jejich působnosti. Máte pocit, že vláda je majitelem Agrofertu? … A já bych se s vámi vůbec tady o tom neměl bavit, protože považuji tu debatu za absurdní. Ale když už jste to začal, tak celkově ta investice je 617 milionů. 617 milionů. To znamená sto. Ty dotace jsou na to, aby se podnikalo. Na to jsou. A zbytek dala ta firma. Zaměstnala lidi. To je asi pro vás těžko pochopitelné. Takže to nechci ani tady moc jako řešit.“ A poté, co do toho zapletl audity, pokračoval: „Já jen chci říct k tomu, že je to nesmysl. A vůbec nechápu, co vás to napadlo tady řešit. Stačí, že máme europoslance, kteří se připravují na křížovou výpravu do České republiky – naši… Peksa a Zdechovský a paní Hohlmeier. Těšíme se na ně.“
Shrnuto: předseda vlády nic nechápe, nechce nic řešit a žasne, že dotace pro Agrofert (který jen tak mimochodem opravdu vypadá, jako by splýval s vládou ČR) chtějí řešit poslanci. To by přece neměli, vždyť je to pro lidi. Skoro jako Čapí hnízdo, ty peníze tam jsou, čau lidi.
Poslance Kupku to (a není divu) neuspokojilo, a tak se podruhé dožadoval odpovědi na svou předešlou zcela konkrétní otázku, a sice, kdo tu výrobní linku nakonec zaplatí a zda bylo správné o ni žádat a schválit ji, když to prokazatelně žádná inovace nebyla.
Předseda vlády Babiš místo odpovědi jako již tradičně zahájil osobním útokem na tazatele: „Mě vždycky fascinuje, že lidé, kteří tady udělali velké škody, mají tu drzost tady takhle vystupovat. Víte, tam byly volby. Už nevím, jak to bylo. Ale šel jsem mezi občany. Dostal jsem informaci, že je nějaký královský průvod. Tak jsem tam šel. Přišli koně, koukám na to. A sedí tam Bendl. A vy jste tam, tuším, taky seděl.“
Jistě, tak vypadají podstatné informace k věci údajně inovativní výrobní linky: že pan premiér šel mezi nějaké občany a že v nějakém průvodu šli koně. Teprve po dalších nesmyslných osočeních a nesouvisejících řečech typu „co někdo jiný někdy“, se konečně letmo dotkl i předmětné dotace. Pochopitelně bez odpovědi na dotaz. Jen zopakoval již řečené. „Takže těch 100 milionů šlo na výrobu toustového chleba. A zaměstnalo to lidi. … Jo, prosím vás. Takže nechte to být radši. Zkuste se chovat normálně. Já Agrofert neřeším. Já jsem jako odešel. …“
Babišovo pevné přesvědčení, že poslanci mají sporné záležitosti vlády a premiérova byznysu „nechat být“, protože ptát se na to není normální, je sice nehorázné, ale již dávno známé. Zajímavější je zde ovšem novinka, taková nedotovaná inovace, která by neměla zapadnout. Pan premiér z Agrofertu odešel jen naoko, jenom jako. To si samozřejmě myslí mnoho lidí včetně auditorů Evropské komise, ale je hezké, že i panu premiérovi to občas ujede. Asi tak, jako když se splete a zahovoří o „svých firmách“.
V interpelacích pak pokračoval předseda ODS Petr Fiala: „Uplynulé dny byly plné vládních kauz a afér. Na tom se snad oba shodneme. Shrňme si to. 400 milionů za e-shop pro dálniční známky. O miliardu dražší IT systém na MPSV. Třikrát dražší radary na Ministerstvu obrany. Když si to dáme do kalkulačky, tak nám vyjdou zhruba nějaké dvě miliardy. To je za několik dní vlády hnutí ANO, ČSSD a komunistů myslím docela smutný účet,“ prohlásil. Dále ho zajímalo zejména, zda ministr Havlíček (za ANO) skutečně zůstane „dvojministrem“ a jak ještě ke svému náročnému resortu průmyslu a obchodu s mnoha nevyřešenými problémy zvládne i Ministerstvo dopravy s ještě větší náloží úkolů a problémů.
Odpověď, pokud se to vůbec dá odpovědí nazvat, ovšem ze všeho nejvíc připomínala výsledek dětské hry, kdy se z náhodně vytažených papírků se slovy skládají zábavně nesmyslné věty. „No, kde začít?“ začal pan premiér a zahájil opravdu k věci. „Vy jste měli teď ten sjezd, nebo sněm, nebo co jste to měli. Tak gratuluji. (Nápověda z pléna: Kongres.) Prosím? Kongres. Pardon. Pardon. Tak jako kdybych tady četl… Vy máte ten problém tu značku. Vy jste dostal tu značku zničenou. Nechci o tom tady mluvit. Prosím vás, IT jsme zrušili. Nevěděli jsme o tom. Ano, teď od 1. 2. jsme přijali usnesení, že to budeme řešit.“
Během další řeči se Petr Fiala o sobě dověděl, že nikdy nic neřídil a je ze zcela jiného světa než Babiš. To první je pustá lež, ovšem s tím druhým se dá souhlasit na sto procent. To jsou snad dokonce přímo dva odlišné vesmíry, ne jen světy. Resumé ovšem znělo, že Havlíček dvojministrem zůstane, ale je to vcelku jedno, protože všechno stejně řídí Babiš: „Já osobně dohlížím, ne, pan Havlíček nemá, já dohlížím na ŘSD. A jsem on-line s panem ředitelem. I SŽDC, i České dráhy. I teď investujeme do Baťova kanálu.“
Pan premiér zkrátka řeší všechno. Dokonce i nebezpečné choroby. „Já řeším koronavir! Od rána do večera.“ Tak už mohou být občané klidní. Od rána do večera virus a od večera do rána všechno ostatní. Jak prosté.
Petr Fiala ale dál trval na odpovědi na otázku, jak se budou řešit konkrétní problémy v obou resortech. A předseda vlády se rozčílil: „Proč to řešíte?“ A už je to tu zas – proč by poslanci a předsedové opozičních stran měli řešit problémy, které České republice působí vláda? Mlčet mají. Tedy alespoň podle pana premiéra. A tak se předseda ODS opět nedozvěděl nic smysluplného, a už vůbec ne odpověď na svůj dotaz.
„My zme neni zkorumpovaný!“ vyvolával premiér Babiš, politik evropskými orgány i českou policií důvodně podezřelý z podvodů a zpronevěry. Ve stenoprotokolech se to sice ocitlo v laskavě upravené verzi odpovídající českému jazyku – My nejsme zkorumpovaní –, nicméně od pultíku zněl Babišův pověstný „husák-speak“.
A jak už to se zlatými hřeby bývá, i tentokrát přišel na závěr. Poslanec Michálek (Piráti) interpeloval premiéra ve věci: Proč tak často nechodíte do práce? „Vysvětlete prosím občanům, proč z 25 termínů písemných interpelací jste přišel sem do Poslanecké sněmovny čtyřikrát, a 21krát jste nepřišel,“ požádal.
Ve směsi dotčeného mnohomluvného drmolení například i o tom, že zatímco my ještě spíme, pan Babiš už vstává a maká, zaznělo ale i něco nanejvýš zajímavého: „Co jsou písemné interpelace? Vy mi dáte interpelaci, já vám na to odpovím, a vy samozřejmě jste nespokojený, abyste tady mohl exhibovat. Proto já nechodím na písemné interpelace, ani nebudu chodit. To není moje práce.“
Tak tedy – pan premiér se mýlí. Je to jeho práce. A vysvětlit by mu to mohl každý žáček druhého stupně, kde už ve výchově k občanství probírají Ústavu České republiky.
Přímo v Ústavě čili v základním zákonu naší země v článku 86, odstavec 1, je totiž zcela jednoznačně psáno: „Vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně“. A co na půdě této sněmovny vykřikuje předseda vlády, který složil slib? „Já sem chodit nebudu!“ Příkladný postoj, že ANO?
Autorka je řadovou členkou TOP 09.