Sněmovna v pátek v prvním čtení schválila hlasy vládní koalice základní parametry státního rozpočtu na letošní rok, který počítá se schodkem 280 miliard korun. Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla schodek o 97 miliard vyšší. Rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Nyní už poslanci nemohou tyto základní parametry měnit, mohou jen přesunovat peníze uvnitř rozpočtu.
Před zákonodárci v 10 hodin dopoledne vystoupil prezident Miloš Zeman, který návrh rozpočtu zkritizoval. Podle něj je proinflační a zároveň není ani prorůstový. Při odjezdu z dolní komory však prohlásil, že zákon vetovat nebude.
„Vážený ministře financí, který budete mojí dnešní obětí,“ začal svůj projev před poslanci prezident Miloš Zeman. „Chtěl bych se pokusit vládě i poslancům pomoci hledáním nástrojů, jak v této chvíli splácet dluhy. A pokud moje jako vždy geniální návrhy odmítne, řeknu slovy Jacka Nicholsona: Alespoň jsme to zkusil,“ prohlásil Zeman na plénu sněmovny a zároveň připustil, že nastal čas na splácení dluhů.
Škrtat výdaje podle Zemana zvládne i cvičený foxteriér, najít ale zdroje příjmů vyžaduje ekonomickou inteligenci. Prezident dále zopakoval svůj dlouhodobý názor, že by měly být zrušeny daňové výjimky. Díky tomu by Česko podle něj získalo přebytkový rozpočet. „Bojíte se zrušit daňové výjimky, protože se bojíte svých voličů,“ prohlásil Zeman.
Ve svém projevu poslancům navrhl, aby se vrátili ke zrušení superhrubé mzdy, kterou koncem roku 2020 protlačilo hnutí ANO, ODS a SPD. Zeman zkritizoval i jejich argument, že „lidem zůstalo více peněz v peněženkách“. „Kdybychom zrušili všechny daně, tak občanům zbyde ještě více,“ řekl Zeman. Podle něj to však bude doprovázeno „drobným důsledkem“, že si občané budou muset platit jak zdravotní péči, tak například vzdělání.
Ještě v úvodu svého projevu Zeman vtipkoval na účet předsedy SPD Tomia Okamury. „Daňových výjimek je 172. Kdybych chtěl následovat Tomia Okamuru, tak bych zde v průběhu šestihodinového projevu přednesl komentář ke 172 výjimkách. Ale protože vás nechci trápit, uvedu pouze příklad slevy na nevýdělečného člena domácnosti ve výši 7 miliard korun,“ řekl Zeman v narážce na nekonečné obstrukce Okamury ve sněmovně.
Na závěr si prezident rýpl do úmyslu vlády najít národního ptáka. „Takovou blbost jsem už dlouho nečetl. Nicméně v zájmu historické pravdy bych vládu chtěl upozornit, že naším národním ptákem je již 160 let sokol,“ uvedl Zeman. Jeho projev trval zhruba půl hodiny, poté ze sněmovny zase odjel a poslanci se vrátili k projednávání rozpočtu.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s návrhem Zemana na zrušení daňových výjimek za stamiliardy nesouhlasí. „Kdybychom chtěli zrušit daňovou slevu na poplatníka, tak bychom každému z 5 milionu lidí zvýšili daň o 30 tisíc korun. A to tato vláda opravdu nechce, nenavrhne a neprosadí, protože by to bylo chyba,“ reagoval ve sněmovně šéf státní kasy. Stejně tak podle Stanjury vláda nezruší výjimky na danění důchodů.
Šetřili jsme na zbytečných výdajích
Premiér Fiala označil návrh rozpočtu za úsporný a protiinflační. „Šetřili jsme na státu, na provozu a na zbytečných výdajích,“ řekl při dnešním úvodním kole projednávání návrhu. Ministerský předseda zároveň kritizoval tempo zadlužovaní za koaliční vlády svého předchůdce Andreje Babiše (ANO).
„Ještě nikdy nečelily veřejné finance tak masivnímu útoku na udržitelnost. Ještě nikdy jsme neprojídali vlastní budoucnost takovým tempem. Státní dluh stoupl za poslední dva roky o polovinu,“ uvedl Fiala. V Česku podle něho vládl populismus nejen politický, ale také rozpočtový. „Všechno všem, bez ohledu na veřejné finance, bez ohledu na budoucnost,“ řekl ministerský předseda.
Nynější vláda, jak uvedl, připravila za sedm týdnů návrh rozpočtu s úsporami 77 miliard korun. Fiala zdůraznil, že jsou sociálně citlivé, kabinet podle něho nešetřil na lidech, když například zvýší platy zdravotníků, policistů, hasičů, vojáků a učitelů, ani na investicích. „Všechny realizovatelné stavby dálnic, silnic a železnic budou mít zajištěné financování,“ prohlásil premiér.
„Šetřili jsme na státu, na úřadech, na provozu, na zbytečných výdajích. Stát musí být štíhlý, a bude štíhlý,“ pokračoval Fiala. Vláda podle něho musí zastavit „inflační spirálu“ a projídání budoucnosti. „Dnešní dluh není nic jiného než zítřejší daň,“ řekl. Problém podle něho není v příjmech, ale ve výdajích. „Nezvyšovat daně, to je naprosto správné a je to důležité,“ dodal.
Rezorty dostaly tolik peněz, kolik chtěly
„Návrh letošního státního rozpočtu se dá popsat jednou větou jako zodpovědné protiinflační vládnutí bez zvyšování daní,“ prohlásil ve svém projevu ministr financí Zbyněk Stanjura. Podle něj vyšší inflace sice do rozpočtu přinese proti plánu víc peněz, například na sociálním pojistném nebo na dani z přidané hodnoty, ale současně bude znamenat i vyšší výdaje. Půjde například o mimořádné zvýšení důchodů plánované k červnu.
Fialova vláda předložila svůj návrh rozpočtu se schodkem 280 miliard korun, což je o 97 miliard méně, než činil původní návrh bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Protože Česko nemá od ledna schválený státní rozpočet, hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Rozpočtové kapitoly dostávají pouze poměrnou část peněz. „Všechny rezorty dostaly tolik peněz, kolik chtěly. Neexistuje překážka, aby stát plnil své funkce,“ ujistil dnes Stanjura. Některé potíže vyplývající z tohoto stavu, které popsal jako drobné, se podle něj podařilo vyřešit.
Šéf státní kasy ve svém projevu také upozornil na to, že navržené běžné výdaje rozpočtu, tedy celkové výdaje bez peněz na investice, jsou vyšší než celkové příjmy státního rozpočtu. Běžné výdaje představují 1690 miliard, výdaje na investice 203 miliard. Stanjura varoval před tím, že tento stav už se nesmí opakovat, protože pak by stát musel všechny investice financovat na dluh.
Současný navrhovaný schodek je o 97 miliard korun nižší, než předpokládal původní návrh bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Nová vláda vzešlá z loňských voleb však předložila svůj návrh s nižšími výdaji i nižším schodkem. Proto se také poslanci zabývají rozpočtem až nyní, zatímco v jiných letech přijde na řadu první čtení zpravidla již v říjnu. Protože Česko nemá od 1. ledna svůj schválený rozpočet, hospodaří stát v takzvaném provizoriu. Mělo by skončit na konci března.
Vláda chce šetřit třeba na provozních výdajích nebo na platech. Vzhledem k tomu, že vládní koalice složená z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a Starostů má ve sněmovně většinu 108 hlasů, dá se očekávat, že svůj první rozpočet prosadí.
Stojíme za Ukrajinou
Někteří poslanci dnes do poslanecké sněmovny dorazili se stužkami v barvách ukrajinské vlajky. „Stojíme za Ukrajinou! Až dnes prezident Zeman přijede do sněmovny, aby se vyjádřil ke státnímu rozpočtu, přivítáme ho se stužkami v barvách ukrajinské vlajky na klopách. Expanzivní politice Putinova režimu je třeba říci jasné ne,“ napsal na twitteru předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob. Předsedkyně sněmovny pak se stužkou na šatech hlavu státu přivítala.
Stojíme za Ukrajinou! 🇺🇦
Až dnes prezident Zeman přijede do Sněmovny, aby se vyjádřil ke státnímu rozpočtu, přivítáme ho se stužkami v barvách ukrajinské vlajky na klopách.
Expanzivní politice Putinova režimu je třeba říci jasné ne. pic.twitter.com/eQgWFcqdVm— Jan Jakob (@Jan_Jakob) February 18, 2022