Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci se v úterý sešli na mimořádné schůzi k jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Svolání schůze podnítilo opoziční ANO. Jde o třetí jednání o nedůvěře vládě v nynějším volebním období. Opozice ke svržení kabinetu dostatečný počet hlasů nemá. Jako první se slova ujal šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který mluvil necelou hodinu a tři čtvrtě.
Politici ANO poukazují na to, že Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Fiala se za Rakušana několikrát veřejně postavil, opakoval, že má stále jeho důvěru. Opozici vinil z toho, že se snaží „recyklovat staré kauzy“. Rakušan tvrdil, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, prakticky ho nevyužíval a se zmiňovanou skupinou v kontaktu nikdy nebyl.
Zástupci koaličních stran označili minulý týden postup ANO za legitimní, ale za zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře. Aby kabinet padl, pro vyslovení nedůvěry by muselo aktivně hlasovat nejméně 101 poslanců. Koalice má ve dvousetčlenné Sněmovně 108 poslanců, opoziční ANO a SPD dohromady 91. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO. Opozice navíc nemůže počítat s hlasem dlouhodobě nemocného Jaroslava Bašty (SPD).
Před samotným hlasováním se očekává mnohahodinová diskuse. Vystoupit chtějí podle informací ČTK i členové vlády s obhajobou svých kroků v čele ministerstev. Poslanci se tedy dohodli, že schůze může trvat až do 2 hodin ráno, následně bude pokračovat ve středu od 9 hodin.
Jako první v úvodu schůze vystoupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Vládu přirovnal k fotbalovému týmu, který je „opravdu špatný“ a jeho skóre je katastrofální. „Pan premiér umí přesvědčivě lhát o všem možném. O zadlužení, covidu, inflaci, investicích, Green Dealu, jádru, cenách energií, o migraci, dotacích, vlastně téměř o všem. Já jsem spíš vždy víc jednal, než mluvil. Rozhodoval, dával úkoly. Vždy mě zajímala čísla, fakta. Vyžadoval jsem osobní odpovědnost a konkrétní výsledky,“ oznámil Babiš. Na věci prý během svého mandátu dohlížel a řídil je. Opět si připsal zásluhy za repatriační lety do Izraele, které by prý trvaly mnohem déle, pokud by vládě neporadil.
Dále řekl, že Dozimetr byla je poslední kapka. Nedůvěru ale chce hnutí ANO vyslovit i kvůli dalším důvodům. „Hlavním a nejdůležitějším důvodem je fakt, že premiér Fiala a vláda zradila české voliče, že ničí jejich život,“ tvrdil. Jeho projev ve sněmovně trval téměř hodinu a tři čtvrtě.
Po něm vystoupil premiér Petr Fiala. „Převzali jsme odpovědnost za zemi v mimořádně složité době. Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu jsme se museli vypořádat s takovou bezpečnostní situací, jaká tu v posledních desetiletích nebyla,“ řekl. Připomněl projekty a plány vlády v dohledné době. Zmínil mimo jiné například investice do energetické a dopravní infrastruktury a vzdělávání.
Následně porovnal současnou vládu a tou předchozí. „Zatímco moje vláda řeší situaci v energetice, zbavila nás závislosti na ruských surovinách a dělá všechno pro to, abychom v budoucnu byli energeticky suverénní, tak vláda Andreje Babiše dlouho nepochopitelně váhala s dostavbou Dukovan, a dovedla si docela dobře představit, že by tento naprosto zásadní strategický projekt se zásadním vlivem na naši bezpečnost, třeba připadl ruskému Rosatomu,“ řekl.
„Zatímco naše vláda bez problémů prosazuje zájmy České republiky v Evropě, například v oblasti boje proti nelegální migraci či zachování slušných podmínek pro náš automobilový průmysl, tak vláda Andreje Babiše v evropských institucích neměla žádný respekt,“ připomněl.
Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan se potom ohradil proti opozičním tvrzením, že může být bezpečnostním rizikem. Hnutí STAN se prý s korupční kauzou Dozimetr vypořádalo. V souvislosti s někdejším premiérem Babišem řekl, že bezpečnostním rizikem bylo to, když vládu vedl člověk stíhaný za podvod. „Bezpečnostním rizikem pro Českou republiku je každopádně člověk, který demokratické zřízení v naší zemí nazývá novou totalitou,“ dodal ministr na Babišovu adresu.
Z dosavadních 18 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl za dobu samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila kabinet premiéra ODS Mirka Topolánka.