Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi hrozí trestní stíhání a podle morálního kodexu hnutí ANO by měli požádat sněmovnu o vydání. Zatím se oba tváří, jako by se nechumelilo. Mezitím se objevila zatím nejzávažnější nahrávka Julia Šumana, kde exministr popírá nezávislost finanční správy nezákonně likvidující firmu v jeho zájmu.
Úhlavní kritik českého Palerma si absolutně nepřipouští, že by mu něco hrozilo, a na svůj facebookový profil jeho tým vkládá jako přes kopírák příspěvky následujícího vyznění: „Jedu za vámi do Olomouce! Dneska bude v altánku ve Smetanových sadech hrát Moravské divadlo Olomouc. Já přijdu v 16.00 a zdržím se do 17.30, tak pokud si uděláte čas, rád s vámi pokecám.“
Poslanci nejsou nadlidi
Mohl by s lidmi „pokecat“ například o naplnění Morálního kodexu reprezentanta hnutí ANO 2011, kde se doslova uvádí: „V případě přestupkového řízení či trestního stíhání proti své osobě, Reprezentant nebude využívat poslaneckou/senátorskou imunitu a požádá příslušný parlamentní výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR.“
[ctete]149840[/ctete]
Dne 13. dubna letošního roku šel předseda hnutí ANO ještě dál, když princip poslanecké imunity zcela zpochybnil: „Imunita poslanců je podle mě zcela zbytečná a přežitá. Kromě imunity vůči výrokům proneseným ve sněmovně by se na nic jiného neměla vztahovat. Poslanci nejsou žádní nadlidi.“
Teď má Andrej Babiš příležitost svoje slova společně s Jaroslavem Faltýnkem naplnit. Nejvhodněji při jednání mandátového a imunitního výboru dne 30. srpna, kam jsou předvoláni k vlastnímu vyjádření ke kauze. Ať už bude jejich verze jakákoli, žádost o trestní stíhání je reálná věc, a proto by měli požádat výbor, aby dle kodexu neprodleně navrhl jejich vydání.
V takovém případě by mělo jejich přání ve sněmovně vyslyšet i hnutí ANO. A to i opakovaně v novém volebním období. Potom budou mít oba čelní politici hnutí ANO prostor pro obhajobu a snahu o vlastní očištění, jelikož i pro ně platí presumpce neviny.
Výpady proti policii
Zatím se však děje něco úplně jiného. Veškeré výpady Andreje Babiše a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána proti policii jdou daleko za hranu běžných zvyklostí, a vymykají se desítkám podobných případů podobně postižených členů vlády v minulosti. Pelikán v zápalu zapomněl, že jako ministr má ctít, nikoli torpédovat právní stát.
Z mandátového a imunitního výboru unikají do médií zamlžující zprávy (23. 8. 2017, Hospodářské noviny), že někteří jeho členové policii nevěří a počkají si na vyjádření dozorujícího státního zástupce. Vytvářejí společně s Pelikánem, Babišem, Faltýnkem a jejich advokátem prezidentem Milošem Zemanem dojem, že se část policie, kterou hnutí ANO nemá pod kontrolou, utrhla ze řetězu, a partyzánsky postupuje proti všem pravidlům trestního řízení.
Kromě poslanců hnutí ANO, kteří čekají na Babišovy pokyny, bude stát za pozornost postoj prozemanovských poslanců ČSSD, a to nejen ve výboru, ale hlavně při hlasování ve sněmovně. Samotný Andrej Babiš se zatím k vlastnímu vydání jasně nevyjádřil. V rozhovoru pro Právo (26. 8. 2017) kauzu zlehčuje, tradičně ji odmítá jako předvolební boj a nepřátelský komplot a prohlašuje, že o tom, jestli bude premiérem, rozhodnou voliči, nikoli policie.
Na dotaz, proč se zdráhá říct, jestli se nechá vydat, když podle svých slov nic neudělal, odpověděl: „Vůbec se nezdráhám, nemohu se jasně vyjádřit, protože jsem zatím neměl příležitost si přečíst policejní žádost. S advokátem stále čekáme, kdy nás sněmovní imunitní výbor pozve k jejímu prostudování.“ Uvidíme.
Babiš jako Vít Bárta?
Andrej Babiš se v rozhovoru odvolává na jiné případy trestního stíhání z minulosti. Dokonce na kauzu Věcí veřejných, kterým dříve nemohl přijít na jméno: „V dubnu 2011 byl Vít Bárta nucen opustit post ministra dopravy kvůli nařčení z uplácení poslanců, obvinění se zbavil až v prosinci 2012,“ říká.
Jenže ministři Věcí veřejných v čele s Vítem Bártou museli odejít ze svých postů kvůli prorůstání ABL do státní správy, když vyšel najevo Bártův plán, jak skrze politickou moc získá pro svou agenturu více zakázek. Majitel Agrofertu ho za přihlížení koaličních partnerů mnohonásobně překonal a tváří se přitom, že je vše v pořádku.
Octl se však ve smolné sezóně. Ještě ani nepředstoupil před sněmovnu a objevila se zatím nejskandálnější nahrávka Julia Šumana, která svědčí o zneužívání státní správy v jeho zájmu. Je z ní patrné, že finanční správa zlikvidovala firmu, která se znelíbila exministru financí – s jeho vědomím.
„Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagony… No a samozřejmě jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží na daních státu asi 100 nebo 200 milionů,“ řekl na nahrávce.
Další podezření z porušení zákona
Finanční správa se deklaruje jako nezávislá státní instituce, jenže použité výrazivo svědčí o něčem jiném, o dalším porušení zákona. Daňové řízení je neveřejné a detailní informace o jednotlivých případech, které na nahrávce zazněly, ministr nesmí mít k dispozici. Pouze finanční správa a příslušný subjekt jejího zájmu.
Tím hůř, že se finanční správě podařilo tohoto obchodníka s pohonnými hmotami, jehož sklad se nachází v areálu firmy Precheza z holdingu Agrofert a ležel Babišovi v žaludku, pomocí zajišťovacích příkazů skutečně zničit. Jenže nezákonně.
Na firmu FAU Přerov se nejprve dva měsíce po nástupu Andreje Babiše na post ministra financí zaměřila celní správa, následně finanční správa. Obstavila jí majetek a během pár hodin ji zlikvidovala. Krajský soud v Ostravě nyní její postup označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Výklad, kterým se snažila obhájit vymáhání spotřební daně, označil soud za absurdní stejně jako vymáhání DPH.
[ctete]149357[/ctete]
V nedávné minulosti by následoval okamžitý tlak vládních partnerů na prošetření případu a vyvození odpovědnosti exministra financí a ředitele finanční správy. Zatím se nic neděje. Může ještě někdo po těchto kumulujících se odhalených praktikách vážně uvažovat o koalici s hnutím ANO, které všechny skandály svého vůdce přikryje?
Není to zdaleka jediný případ. Tlak finančních úřadů pomocí zajišťovacích příkazů zničil neoprávněně více firem, a minimálně v případě továrny petrolejářské firmy Oleo Chemical, o kterou měl biopalivový král neúspěšný zájem a jejíž kriminalizace se razantně rozběhla rovněž po nástupu Andreje Babiše do vlády, rovněž existuje podezření z politické objednávky.
Babiš jako Milada Horáková?
Přesto má šéf hnutí ANO stále řadu obhájců i na sociálních sítích, kteří uvěřili jeho legendě o spiknutí. Ti nejoriginálnější ho přirovnávají k Miladě Horákové. Další fanoušek v reakci na poslední kauzy píše: „Opravdu už zbývá jen skandování ,Psovi psí smrt‘. Mimochodem: Řídit se podle toho, co napíší naši žurnalisté, je znakem řekněme poněkud nevhodně vložené důvěry.“
Že tyto starosti neměli v mnoha jiných případech, kdy novináři vydavatelství Mafra pořádali organizované hony na majitelovy oponenty. To je asi něco úplně jiného, tam se bojuje proti mafiánské chobotnici ovíjející svými chapadly tento stát.