Poslanci ve středu debatovali o zavedení nouzového stavu. Ten ve snaze omezit prudký nárůst počtu nakažených v Česku odpoledne schválila vláda. Ačkoliv je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (ANO) zavedení restrikcí nutnost, opozice má vůči tomuto rozhodnutí výhrady. Omezení podle nich vychází z neschopnosti vlády zareagovat včas, komunikuje prý chaoticky a nemá žádnou jasnou koncepci. Deník FORUM 24 debatu sledoval a přináší nejvýraznější výroky.
Na středečním plénu vystoupil jako první premiér Andrej Babiš (ANO). „Nouzový stav nezavádí sám od sebe žádná opatření. Je to legislativní opatření. Chtěl bych zdůraznit, že nouzový stav, který jsme zavedli v březnu, neznamená nyní vůbec stejná restriktivní nařízení jako během jara. Nikdo nechce zavírat ani obchody, ani restaurace, ani provozy. Ale nouzový stav je nutný,“ uvedl premiér Babiš a do konce jednací doby se ve sněmovně již neukázal. Omluvil se z pracovních důvodů. Později téhož dopoledne Blesku řekl, že „s opozici nemá vůbec smysl debatovat“.
Slovo po něm dostal ministr zdravotnictví Roman Prymula a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), kteří popsali, jak bude nouzový stav vypadat. „Zaplať pánbůh ta opatření zabrala, ale to, že máme 34 tisíc nemocných a denně nám to roste o nějaké 2–3 tisíce, to není žádná hitparáda,“ připustil. Je prý nutné, aby reprodukční číslo R, indikující rychlost šíření koronaviru, kleslo ze současné hodnoty 1,24 na hodnotu nižší než 1.
Důvodem, že nákaza vypukla tak prudce, je podle poslance Zbyňka Stanjury (ODS) pomalá reakce vlády. „Zkusme se vrátit třeba, pane ministře vnitra, na začátek června, kdy tady opozice jako celek vyzývala vládu, měla plno konstruktivních návrhů, jak se připravit na druhou vlnu. Byli jsme zesměšňováni, okřikováni, tak jako vy dneska,“ řekl.
Obrovské množství dezinformací
Do vlády si rýpnula i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Takto komunikace nemá vypadat, jenom znejišťujete lidi, jak dáváte jen nějaké dílčí úvahy do veřejného prostoru. (…) Šíří se obrovské množství dezinformací, které se týkají koronaviru, které se týkají očkování atd. Buďte, prosím, vládo v tom aktivní,“ apelovala, přičemž na téma dezinformací navázal její stranický kolega Vlastimil Válek.
Ten zkritizoval bagatelizaci a dezinformace šířící se ohledně viru. „Opakovaně zaznívá, jestli pacient umřel s covidem anebo na covid. U žádné jiné choroby jsem nikdy za 40 let, co dělám lékaře, nezažil diskusi, jestli umřel s rakovinou nebo na rakovinu, jestli umřel s infarktem nebo na infarkt, jestli umřel s cévní mozkovou příhodou nebo na mozkovou příhodu, jestli umřel se zápalem plic nebo na zápal plic. (…) To je naprosto absurdní.“
Podle Jana Farského (STAN) je Česko řízeno prostřednictvím marketingových odborníků a populismu. Farský tím narážel na Babišovy veletoče ohledně zavedení roušek na konci léta. „Nereagoval na odborníky, reagoval na sociální sítě, reagoval na své píáristy, kteří mu doporučili, že mu to přihodí pár bodů v příštích volbách. Možná mu to přihodilo pár bodů, ale naplnilo to nemocnice nemocnými,“ upozornil.
V očích veřejnosti budou podle něj na vině odborníci, nikoli však premiér. „Vy budete označeni za ty, kteří chybovali, a vítěz bude jenom jeden – Andrej Babiš. (…) Já bych tady chtěl vyzvat vládu k tomu, aby pracovala s daty. A to s daty ne předvolebních průzkumů, ale s daty od odborníků,“ dodal Farský.
Na jeho řeč zareagoval Miroslav Kalousek (TOP 09): „Můj předřečník pan poslanec Farský řekl s naprostou jistotou, že (o zrušení povinnosti nosit roušky) rozhodli píáristé. Já si tak jist být nemohu. Mohla to být kartářka s astrologem. Ale v každém případě to nebylo dobré rozhodnutí a plnou odpovědnost za něj nese pan premiér.“
Musíme být připraveni na to, že nebudeme úspěšní
Poslanec Leo Luzar (KSČM) vyjádřil ze zavedení nouzového stavu obavy kvůli tomu, jaký bude mít vliv na přípravu rozpočtu České republiky. „Nouzový stav úplně změní parametry ekonomiky a příjmové stránky rozpočtu. A to, o čem tady budeme, kolegové a kolegyně, jednat, budou opravdu čísla z fantazie, odhady bez nějakých základních parametrů, protože nikdo asi nebude schopen říci, jestli to tak opravdu bude,“ prohlásil.
Ohledně přípravy na další vývoj pandemie se (v tu dobu již nepřítomného) ministra zdravotnictví doptával Bohuslav Svoboda (ODS). „V tuto chvíli se nejvíce bojíme toho, že nám nevystačí kapacity zdravotnických zařízení. Hrozí, že nebudeme mít dostatek zdravotnického personálu. To, co teď vláda vyhlašuje, je věc dobrá, ale musíme být připraveni na to, že nebudeme úspěšní. To jsou situace, kdy nám přestanou stačit lůžka na arech a na jipkách. V současné době se počet těch jipových lůžek, těch volných jipových lůžek, pohybuje mezi 40 až 60 % jejich kapacity.“
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček odpoledne hájil vládu jako jediný. A promluvil mj. o jarních kompenzacích pro podnikatele. „Pokud živnostník využil maximum, co mohl, tak to bylo kolem 80 tisíc. Nedívali jsme se, jestli funguje dobře, průměrně nebo špatně. Nepochybně byli ti, kteří na tom ‚vydělali‘, tzn. dostali více, než kolik by si v dané chvíli běžně vydělali, ale samozřejmě byli tam i ti, kteří by si vydělali výrazně více. Tento ‚helikoptérový nálet‘ nemůžeme zopakovat čistě proto, že nejsou plošná opatření,“ vysvětlil Havlíček.
Poslanci hovořili také o restriktivních opatřeních v oblasti kultury, jíž se nouzový stav také velmi dotkne. „Musím říci, že jsem věřil tomu, že až budou odpoledne zveřejněna jednotlivá vládní opatření, bude to tam uspořádáno nějak rozumněji, že bude brán větší ohled na to, jaké konkrétní podmínky v jednotlivých kulturních institucích panují. A teď jsem si přečetl, že to tak bohužel není,“ vyjádřil zklamání Martin Baxa (ODS).
„Vláda opravdu přistoupila k velmi restriktivním opatřením v oblasti kultury. Když jsem viděl ta opatření jako celek, tak jsem neviděl žádná opatření, která se týkají hypermarketů, žádná opatření, která se týkají většího shromažďování osob třeba v oblasti obchodu obecně,“ myslí si.
Pirátská poslankyně Olga Richterová navrhla vládě, aby se jejich rozhodnutí opíralo o jasná fakta. „Zveřejňování co největšího množství informací, které ke svému rozhodování používáte, povede k větší důvěře veřejnosti. (…) Proto tedy žádám o opravdu transparentní zveřejňování kapacit intenzivní péče, a to nejenom lůžek, ale zejména personálních kapacit zdravotníků.“
Schůze skončila po půl šesté odpoledne. Mezitím vláda schválila stav nouze s platností od pondělí 5. října. Trvat má měsíc. Opatření by mělo snížit nárůst počtu nakažených, avšak nevyhnutelně ovlivní provoz škol, kulturní, sportovní i další hromadné akce, svatby nebo bohoslužby.