Dolní komora polského parlamentu schválila v úterý pozdě večer usnesení vyzývající k obnovení nestrannosti veřejnoprávních médií. Poslanci nově opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) hlasování bojkotovali a shromáždili se v budovách veřejnoprávní televize TVP. Informovala o tom v noci na dnešek polská média. Nová vláda slíbila reformovat média, která se podle kritiků za vládnutí PiS dostala pod politický vliv a kanál TVP Info se stal odbytištěm vládní propagandy, napsala dříve agentura Reuters.
„Sejm (dolní komora parlamentu)… vyzývá všechny státní úřady, aby neprodleně přijaly opatření směřující k obnovení ústavního pořádku, pokud jde o přístup občanů ke spolehlivým informacím a fungování veřejnoprávních médií,“ stojí v usnesení, které podpořilo 244 poslanců, 84 jich bylo proti a 16 se zdrželo hlasování. Nezúčastnila se více než stovka zákonodárců PiS.
Desítky politiků této strany se vydaly do TVP. „Bráníme nezávislost polské televize,“ napsala podle serveru stanice TVN24 bývalá místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Gosiewská. K jedné z budov veřejnoprávní stanice podle tohoto webu dorazil také šéf Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński nebo někdejší ministr obrany Mariusz Blazsczak, u jiného se objevil expremiér Mateusz Morawiecki.
Politici PiS budou v polské televizi držet „službu“ po deseti lidech, oznámil podle webu Onet Kaczyński. Svůj nesouhlas s hlasováním nové parlamentní většiny se rozhodli vyjádřit i zaměstnanci TVP. Informační lišta pohybující se ve spodní části obrazovky změnila barvu z červené na černou, popsal Onet. List Gazeta Wyborzca upozornil, že nezávislá média se do budovy TVP nemohou dostat. Jejich novináři mohli pozorovat poslance PiS přes sklo, píše.
Polská veřejnoprávní média se podle kritiků za posledních osm let dostala pod mimořádně silný vliv tehdy vládnoucího Práva a spravedlnosti, přičemž strana jejich vedení obsadila svými lidmi. Zejména zpravodajství TVP před nedávnými parlamentními volbami plnily útoky na tehdejší opozici v čele s předsedou Občanské koalice Donaldem Tuskem.
V říjnových parlamentních volbách zvítězilo Právo a spravedlnost vedené Kaczyńským, v Sejmu však získala většinu Tuskova Občanská koalice společně se středovou Třetí cestou a Novou levicí, které následně vytvořily vládu. Nový premiér Tusk i ministři jeho kabinetu před několika dny složili u prezidenta Andrzeje Dudy přísahu.