Tři sněmovní podvýbory ve středu podpořily definici anticikanismu, která má být symbolickým, právně nezávazným vyjádřením solidarity s romskou komunitou. Definice pojmenovává specifickou formu projevů rasismu, kterému Romové čelí kvůli svému etnickému původu, kultuře nebo životnímu stylu. Poslanci přijali usnesení v souvislosti s Mezinárodním dnem Romů, který připadá na 8. dubna. Již v únoru definici podpořil senátní výbor pro lidská práva a brzy ji má projednat vláda.
Definici anticikanismu přijala už řada zemí včetně Německa, Rakouska nebo Polska. Směřuje k odsouzení diskriminace vedoucí k násilí a projevům nenávisti vůči Romům. Zahrnuje odsouzení genocidy Romů, stereotypů, kolektivní odpovědnosti a segregace romských komunit.
„Anticikanismus, to znamená diskriminace Romů, je vyjadřování a jednání jedinců, strategie a praxe institucí, které vedou k marginalizaci či vylučování Romů, devalvování romské kultury a životního stylu, fyzickému násilí či projevům nenávisti namířených proti Romům i dalším jedincům a skupinám, které jsou považovány za ‚Cikány‘. Z tohoto důvodu jsou stigmatizováni, či proto byli za dob nacismu nebo i dnes cílem perzekuce. Z důvodu této diskriminace se následně s Romy zachází jako s údajně cizí, odlišnou skupinou a jsou spojováni s celou řadou urážlivých stereotypů a zkreslených představ, které samy o sobě představují specifickou formu rasismu,“ stojí v usnesení výborů, které poslanci ve středu přijali jednomyslně. V tomto znění definici už podpořil také senátní výbor pro lidská práva.
Poslankyně a předsedkyně podvýboru zahraničního výboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí Eva Decroix (ODS) upozornila, že Romové stále čelí útokům, často je ani z různých důvodů nenahlašují. „Dlouhodobá diskriminace romské menšiny je velký dluh naší společnosti. Zažité předsudky nás často ovlivňují už od dětství. Ve většině případů jsou navíc těžko kvantifikovatelné a zapisovatelné. Je úlohou i nás, poslanců, pracovat na tom, aby tyto předsudky neovlivňovaly další generaci,“ uvedla.
Proč je definice důležitá, zdůraznili také vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a zvláštní zmocněnec pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák.
„Změna definice ‚anticikanismu‘ není jen vymezení protiromských postojů, ale je to důležitý vzkaz českých politiků a političek, že se s Romy počítá a že jsou rovnocennými partnery na všech úrovních. Diskriminace se totiž bohužel netýká jen sociálně vyloučených Romů, ale i těch, co pracují,“ řekla Fuková.