Poslanci začali v závěrečném kole probírat návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda jim ho předložila s navrženým schodkem 320 miliard korun, podporu ve sněmovně nemá zajištěnou. Pokud sněmovna rozpočet neschválí, nastane rozpočtové provizorium. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před ním poslance varovala. Zvýšilo by míru nejistot, uvedla. Stát by hospodařil podle letošního rozpočtu se schodkem 500 miliard.
V minulých letech menšinový kabinet ANO a ČSSD při schvalování rozpočtu podpořili komunisté, kteří ale tentokrát trvají na škrtu v rozpočtu obrany. Vláda jejich návrh odebrat armádě deset miliard z rozpočtu odmítá.
Provizorium nastane, když sněmovna do konce roku neschválí rozpočet. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce.
Vládě by provizorium podle ministryně dalo možnost hospodařit celkově s 57 miliardami korun navíc. Tyto peníze by navíc nebyly na nic vázány, zdůraznila. Vláda by v provizoriu nemohla využívat takzvané nároky z nespotřebovaných výdajů, tedy nevyužité peníze z minulých let.
Ministryně řekla, že státní rozpočet a veřejné finance nejsou jen účetní kniha. Aby plnily své funkce, dává schodek pro rok 2021 smysl, ekonomicky i ze sociálního hlediska, podotkla.
„Jde o pokrizový rozpočet. Za cenu vyššího zadlužení navyšuje výdaje na sociální zabezpečení, vědu, výzkum, školství, investice do fyzické infrastruktury. Nepodkopává tak nohy ekonomice růstem zdanění nebo nesystémovými škrty,“ prohlásila. Rozpočet s navrženým schodkem je v prostředí nízkých úroků ze státních dluhopisů investicí k rychlému návratu do normálu, míní ministryně.
Státní rozpočet na příští rok považuje Schillerová za maják v rozbouřených vodách. Vyzvala poslance, aby ho nezhasínali.
Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard korun, s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta. Nepočítá s dopady vládního daňového balíčku, který by měl mít podle schválené sněmovní verze dopady na veřejné rozpočty v objemu 130 miliard korun. V senátem schválené verzi by měl připravit veřejné rozpočty v příštím roce asi o 99 miliard korun.