Sněmovna v pátek po poledni schválila konsolidační balíček, který má vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. V příštích dvou letech má zlepšit rozpočet celkem o 150 miliard korun, mění hlavně daně. Podle opozice balíček pouze zvyšuje daně a může navíc způsobit růst inflace a záporně ovlivnit ekonomický výkon.
Balíček zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Sazba daně firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8 násobek. V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o deset procent, v dalším roce o pět procent. Balíček neobsahuje zdanění tichého vína. Změny musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Většina změn má vstoupit v účinnost příští rok.
Pro schválení balíčku hlasovalo 108 poslanců. Ke koaličním poslancům se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák, který byl původně zvolen za hnutí ANO. Opozice hlasovala proti.
Část peněz i úspor má přinést právě schválená novela, zbytek představují škrty v pravomoci vlády. Rozsáhlá změna desítek zákonů má vládě pomoci konsolidovat veřejné finance a snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již dříve označil tempo růstu zadlužování za hrozivé.
Sněmovní opozice s balíčkem nesouhlasí. Podle hnutí ANO je balíček zbytečný, spolu s hnutím SPD zastává názor, že jde hlavně o nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii, které může zvýšit inflaci a poškodit ekonomický růst. Debatu o balíčku provázely mnohahodinové nesouhlasné projevy opozičních řečníků.
O samotném konsolidačním balíčku v pátek poslanci už v podstatě nedebatovali. Jako první si vzal slovo Andrej Babiš (ANO), který opět kritizoval ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) kvůli repatriaci českých občanů z Izraele. Premiér Petr Fiala (ODS) by podle Babiše měl přistoupit k obměně vlády.Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek označil Babišovo vystoupení za „kyblík žluči“. Na plénu se mluvilo také o obranných výdajích, o nákupu vojenských nadzvukových letadel F-35 a o soudcovských platech.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před hlasováním odmítl, že by stát čekala kvůli balíčku katastrofa. Konsolidační balíček plní tři principy, uvedl. „Zlevňujeme stát, zjednodušujeme stát, zachováváme investiční aktivitu státu a udržujeme sociální smír,“ řekl. Podotkl, že sněmovna už o balíčku ve třech čteních debatovala víc než 60 hodin. Byla podle něj svědkem vedle racionálních vysvětlení i mnoha osobních útoků, urážek a zesměšňování.
„Tak jste to dokázali. 13. října 2023, černý pátek pro českou ekonomiku. Pošlapali jste jednací řád sněmovny, pošlapali jste vlastní programové prohlášení, pošlapali jste zájmy rodin s dětmi zaměstnanců, živnostníků i firem,“ prohlásila Alena Schillerová (ANO) , která po schválení ve sněmovně vystoupila s přednostním právem. „Největší daňová nálož jakou 30letá historie naší země pamatuje od vlády, která slibovala, že nikomu zvyšovat daně nebude,“ pokračovala s tím, že dějiny se opakují a velká společenská blamáž již nebude spojována se jmény Nečas a Kalousek, ale například Markéta Pekarová Adamová nebo Marian Jurečka.