Poslanci se distancovali od výroků prvního místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Šéf komunistů v nich kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, které označil za „zločinné“. Za tímto účelem bylo nyní přijato mimořádné usnesení, které obsahuje i výzvu směrem k Ruské federaci.
Filip současně v rozhovoru pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s bolševiky. Pražské komunální politiky nařkl z neonacismu.
Jménem KSČM ujistil ruské publikum, že odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, osvoboditele koncentračního tábora v Osvětimi a údajného osvoboditele Československa, vnímá jako obrovskou neúctu, urážku a „velice barbarský čin“ a že „někteří pražští fašizující politici pod negativním vlivem Evropské unie a Spojených států hodlají narušit až dosud dobré vzájemné vztahy mezi dvěma slovanskými národy a nestydí se urážet památku osvoboditelů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu“.
Poslanci v dnešním usnesení dále deklarují, že slova místopředsedy Vojtěcha Filipa nereprezentují postoj dolní komory k československým legionářům jako takové. Zdůrazňují přitom, že českoslovenští legionáři, jejich hrdinství a odhodlání na všech frontách první světové války se těší úctě poslanců, protože se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa.
Filipa navíc vyzvali, aby jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. Samotné Rusko pak vyzývají k plnění jeho závazků vyplývajících z mezivládní dohody o vzájemném udržování válečných hrobů, zejména ve vztahu k padlým příslušníkům československých legií.