Sněmovna se z podnětu poslanců opozičního hnutí ANO mimořádně sejde v úterý dopoledne k debatě o smlouvě mezi Českem a Polskem o řešení dopadů těžby v hnědouhelném dole Turów. Uvádí to pozvánka na sněmovním webu. Podmínky dohody, kterou nedávno podepsali premiéři Petr Fiala (ODS) a Mateusz Morawiecki (Právo a spravedlnost), představitelé ANO kritizují.
O mimořádné schůzi hovořili zástupci hnutí už minulé úterý, pokud by neprosadili diskusi o smlouvě do programu nynější řádné schůze. Sněmovna návrh bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) zamítla. Mimořádnou schůzi nechali poslanci svolat k „selhání české vlády a fatálním důsledkům dohody“, uvádí návrh programu.
Brabec kritizoval především pětiletou výpovědní lhůtu smlouvy, je podle něho příliš krátká. Předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš míní, že Polsko čekalo s uzavřením dohody na „novou slabou vládu“. Premiér Petr Fiala (ODS) po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu ale řekl, že Babišova vláda nedokázala jednat v zájmu občanů a smlouvu dohodnout. Jedině smlouva podle Fialy udělala něco pro české občany.
Na základě smlouvy Polsko poslalo Česku 45 milionů eur (zhruba 1,094 miliardy korun) jako kompenzaci za vliv těžební činnosti. Česko v návaznosti na to stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie. Polsko podle dohody nerozšíří rozsah těžby v Turówě k českým hranicím a těžební jáma nebude prohloubena více než 30 metrů pod úroveň moře, pokud nebude dokončena podzemní bariéra, která má bránit odtoku podzemních vod z českých pohraničních obcí, a prokázána její funkčnost, postaven zemní val a nebudou zřízeny monitorovací vrty.
Polsko také musí Česko informovat o probíhajících řízeních či jejich změnách souvisejících s těžbou, zejména o řízeních o povolování těžební činnosti. Od dohody lze odstoupit oznámením druhé straně nejdříve po pěti letech, výpovědní lhůta je půlroční.
Polský důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Lidé z příhraničních oblastí v Libereckém kraji si vedle úbytku spodní vody stěžují také na hluk a znečištění prachem.
Podnět ke svolání mimořádné schůze musí podepsal nejméně 40 poslanců. Poslanecký klub ANO má 72 členů a jako jediný nepotřebuje k vyvolání zvláštního jednání dolní komory pomoc poslanců jiných frakcí.
Je možné, že sněmovna v souvislosti s postojem koaliční většiny ani tento návrh programu mimořádné schůze neschválí. Navzdory tomu by se otevřel prostor pro diskusi, byť omezený na řečníky s přednostním právem.