Poslaneckou sněmovnou dnes v prvním čtení prošla novela Zákoníku práce o sdílených pracovních místech. Zaměstnavatelé by podle navrhované úpravy mohli na jednu pozici nově najmout nikoli jednoho, ale hned dva nebo tři pracovníky.
Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by daný zákon mohl v budoucnu přinést flexibilní zapojení zaměstnanců s kratšími úvazky, a to zejména za účelem slaďování práce a rodiny. Mezi další výhody má patřit i spravedlivější postup při stanovení délky dovolené a jejím čerpání či další administrativní úlevy pro zaměstnance.
Oproti tomu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová upozorňovala na to, že by flexibilní zaměstnanecké poměry situaci neulehčovaly, ale naopak přinášely dodatečné finanční náklady. „Problém není v tom, že by nebyli schopni rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců na částečných úvazcích, které jim pokrývají třeba jeden plný úvazek, ale problémem je to, že tyto úvazky jsou prostě pro zaměstnavatele dražší,“ uvedla během rozpravy.
Přestože nyní novela prošla, čeká poslance podle Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) ještě bouřlivá diskuze o jednotlivých opatřeních. Aktuální praxe totiž přináší mnohá další úskalí, která především maminkám na rodičovské nebo i maminkám, které se potřebují v části dne starat o své děti, mají znepříjemňovat život. „Pokud si zažádají například o zkrácený úvazek, tak v tuto chvíli nemají jistotu, že v době, kdy je zhoršená zaměstnanost, kdy vzroste míra nezaměstnanosti, když si požádají opět o navýšení zkráceného pracovního úvazku na plný, že jim zaměstnavatel vyhoví,“ upozorňoval lidovec.
V druhém čtení by tedy mohlo dojít k rozšíření novely Zákoníku práce o další oblasti. Kromě zkrácených úvazků byl vznesen také návrh na řešení situace kolem rentistů, kteří byli postiženi pracovním úrazem nebo mají chorobu z povolání, jež výrazným způsobem omezuje jejich pracovní schopnost. Při navýšení minimální mzdy totiž přijdou o část vyplácené renty, neboť tato položka nebyla doposud zafixována.