Poslanec německého parlamentu s českými kořeny Petr Bystroň patří dlouhodobě k oblíbencům tuzemských alternativních médií. Navzdory blízkosti k názorovému táboru, který bojuje za „normální svět“ a kritizuje například prosazování práv sexuálních menšin, Bystroň opakovaně kandidoval do německé nadace, která se za LGBT komunitu zasazuje. Do Česka by nyní měl dorazit na akci Den rebelů.
Celkem jedenáctkrát už se Alternativa pro Německo (AfD) neúspěšně pokusila prosadit své kandidáty do kuratoria nadace Magnuse Hirschfelda. Tu zřídil německý stát v roce 2011 proto, aby bránila diskriminaci LGBT osob, tedy příslušníků sexuálních menšin. Celkem se při volbách obsazovala dvě místa – jako zástupce hlavního kandidáta strana opakovaně nominovala právě Petra Bystroně.
Ten je známý i v Česku – díky dlouholetým kontaktům s rodinou exprezidenta Václava Klause se například loni objevil jako jeden z řečníků na ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra.
Je to provokace?
Naposledy odmítli poslanci Spolkového sněmu nominanty AfD včetně Bystroně včera. Při minulých neúspěšných pokusech za něj a za hlavního kandidáta Uweho Witta aktivně hlasovala jen jejich mateřská AfD, ostatní strany byly proti nebo se zdržely.
Petr Bystroň v minulosti šířil homofobní výroky, například návrh německé strany Zelených na zavedení manželství i pro osoby stejného pohlaví označil za „perverzní“ (viz printscreen). Jindy naopak mluvil o „osmašedesátnících, kteří zamořili Německo svým myšlením“ a mimo jiné podle Bystroně štvou homosexuály proti heterosexuálům.
Kandidaturu zástupců AfD do nadace Magnuse Hirschfelda interpretují servery mapující LGBT komunitu v Německu jako cílenou provokaci, samotná strana totiž činnost nadace výslovně zpochybnila, stejně jako poskytování státních prostředků na její činnost.
AfD se navenek co do postoje ke gayům a lesbám nechová konzistentně. Politici AfD na jedné straně vzbuzují čas od času kritiku svými homofobními výroky, například místopředsedkyně strany Alice Weidelová ale žije s partnerkou, s níž vychovává dvě děti.
Rodina rovná se maminka a tatínek
AfD se přesto už ve svém základním stranickém programu hlásí k modelu tradiční rodiny – na svém webu ho má strana k dispozici také v češtině. V kapitole o rodině se píše:
„Manželství a rodina jsou pod zvláštní ochranou Ústavy. V rodině se trvale starají matka a otec o své děti a jsou za ně společně zodpovědní.“
AfD také podle programu „zamýšlí otevřít společenskou diskusi o posílení role rodičů a proti ‚gender-mainstreamingu‘, který propaguje stigmatizaci tradičního rozdělení rolí jednotlivých pohlaví“.
Petr Bystroň je poslancem Bundestagu od podzimu 2017, předtím vedl zemskou organizaci strany v jeho domovském Bavorsku, kde ho také kvůli blízkosti ke krajní pravici několik měsíců sledovala tamní kontrarozvědka.
Bystroňovo jméno nejnověji figuruje i na pozvánce na akci Den rebelů, kterou 20. ledna v Praze organizuje sociolog Petr Hampl, známý svými ostře protiislámskými postoji. Hampl na oznámení slibuje, že na akci nebudou chybět ani „nekorektní vtipy, posuzování žen jako sexuálních objektů a další projevy toxické maskulinity“.
Večírek pořádaný Hamplovým Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže se měl původně konat v hospodě Na slamníku, provozovatelé ale nakonec akci odmítli hostit. Nové místo chce Hampl zveřejnit příští týden.
Možná přijde i Bannon
Petr Hampl, Petr Bystroň a třeba i členové české internetové televize Raptor TV se spolu s dalšími zástupci evropských alternativních médií setkali loni v Bundestagu na „Konferenci svobodných médií“, kterou právě Bystroň spolupořádal.
Přímo v sále na berlínské konferenci byli podle německého investigativního serveru Correctiv.org také členové extremistického hnutí identitářů, stejně jako jedna z nejviditelnějších postav německé „nové pravice“, publicista Götz Kubitschek.
Dorazit měl tehdy jako hlavní host i bývalý poradce amerického prezidenta Trumpa Stephen Bannon. Na poslední chvíli ale odřekl a „zaskočil“ za něj bývalý Bannonův spolupracovník z ultrapravicového webu Breitbart, britský publicista Milo Yiannopoulos.
Ten má ovšem natolik kontroverzní renomé, že zbytek poslanecké frakce AfD krátce před konferencí Yiannopoulosovi nedovolil na půdě parlamentu vystoupit, a tak si ho účastníci poslechli až po skončení akce v nedaleké restauraci.
Yiannopoulos, který se mimochodem otevřeně hlásí k tomu, že je gay, v minulosti svými výroky pobouřil i své ultrakonzervativní příznivce. Například když zpochybňoval tvrzení, že sexuální obdiv ke třináctiletým dětem je pedofilie.
Podobným „hvězdným hostem“ pražského setkání příznivců bílého heterosexuálního muže by tak příští týden mohl být Petr Bystroň.
V programu figuruje. Jestli skutečně přijede, se ale uvidí. Jedna z Bystroňových spolupracovnic Hana Křížková na dotaz HlídacíPes.org odepsala, že „není jisté, zdali se nakonec pan poslanec akce zúčastní“. Odmítla také prosbu o rozhovor s Petrem Bystroněm s odkazem na jeho „vysoké pracovní vytížení“.
Text byl publikován na serveru HlídacíPes.org