Obhajovat ostudu českého premiéra na evropské úrovni kvůli propojení jeho firem s penězovody z eurofondů není jednoduché. Poslanec hnutí ANO Jaroslav Bžoch projevil starost o ekonomické dopady zastavení dotací na Agrofert a jeho zaměstnance. Daňový poplatník ho nezajímá?
[ctete postid=“225576″ title=“Babišova aureola „evropského státníka“ se bortí. Hájí ho jen ANO a KSČM“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-EU-385×230.jpeg“ excerpt=“Představa Babišova marketingového týmu, že premiérovi vytvoří aureolu respektovaného “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-aureola-evropskeho-statnika-se-borti-haji-ho-jen-ano-a-kscm/“]225576[/ctete]
Andrej Babiš utrpěl na půdě Evropského parlamentu drtivou porážku. Pokud pro rezoluci torpédující jeho střet zájmů hlasuje 434 poslanců, tedy 80 procent všech přítomných, je to významný signál, který nelze zahrát do autu. Šéf ANO se ovšem brání osvědčenou taktikou. Celou aféru považuje za pokračování kampaně, kterou proti němu vede domácí opozice.
Nikdy jsem nic nezneužil
„Je to škoda, že takhle útočí na českého premiéra. Nikdy jsem nic nezneužil, ale my budeme s Evropskou komisí diskutovat, vysvětlovat a používat ty argumenty, které jsme vlastně měli na zasedání vlády 3. prosince, kdy vláda jednoznačně konstatovala, že žádný střet zájmů není,“ reaguje.
Na premiérovu obhajobu v tomto duchu vystupuje řada advokátů především z hnutí ANO, ale i koaliční KSČM, a to nejen na plénu Evropského parlamentu. Na nejtenčí led se pustil v České televizi (12. 12. 2018) místopředseda zahraničního výboru Jaroslav Bžoch.
Poslanec z klubu ANO zopakoval, že střet zájmů v Babišově případě nevidí. „Já si myslím, že premiér má spoustu jiné práce než řídit, kam půjde jakákoliv dotace. A i z jeho popisu práce mu to nenáleží, takže si nemyslím, že on na to může mít jakýkoliv vliv.“
V tom má jistě pravdu. Předseda vlády nebude osobně řídit miliardové penězovody. Od toho má ve státní správě a dvou svěřenských fondech své lidi, kteří mu zajišťují nyní dvojnásobný příjem dotací od doby, co vstoupil do vlády jako ministr financí.
Vyšší dotace pro agrokoncerny
Neladí to však se snahou vlády odmítnout zastropování zemědělských dotací, navrhované Evropskou komisí. Ve svém důsledku by znamenalo citelné snížení příjmů velkých agrokoncernů v čele s dominantním Agrofertem na úkor malých farem, jimž byly tyto dotační programy původně určeny.
Tady leží pravý kámen úrazu, který upřímně vypíchl Bžoch. „Když Agrofert nedostane dotace, se kterými počítá do svých projektů, tak to bude mít jiný ekonomický dopad, bude to mít dopad na zaměstnance, na firmu jako celek, na náš státní rozpočet, a to vůbec nesouvisí s panem Babišem,“ tvrdí poslanec.
Jinými slovy říká, že Agrofert je už tak přisátý a životně závislý na miliardových penězovodech z kapes daňových poplatníků doma i v zahraničí, že s nimi počítá do svých byznysplánů, a jejich výpadek by mohl citelně poškodit ekonomiku celého koncernu. Není divu, když dluží bankám rekordních 35 miliard korun a jeho zisk klesá.
Firma v privilegovaném postavení
Babišův poslanec reprezentuje model ovládnutí státu jednou firmou v privilegovaném postavení. Nevnímá, že drtivá většina podnikatelů a jejich zaměstnanců, zejména malých firem, žádné dotace nemá, musí se protloukat sama, a naopak jim represivní státní aparát v režii ANO jenom komplikuje život. Dnes jim chystá další administrativní povinnosti a další pokuty.
Z vnějšího pohledu daňového poplatníka lze starosti pana poslance o dotační projekty Agrofertu považovat za provokaci. Je představitelem hnutí, které nezajímají problémy malých podnikatelů a ještě je cejchuje za podvodníky.
Jaroslav Bžoch je na tenkém ledě ještě v jiné věci, pokud tvrdí, že žádný střet zájmů jeho šéfa neexistuje. Spor nevyplývá z domácí legislativy, ale z evropských pravidel, přičemž k jejich porušování mohlo docházet už v minulosti. Navíc existuje vážný rozpor, zda toho času formálně skrytý majitel Afgrofertu svůj holding jako beneficient stále neovládá a nemá na něm hospodářský zájem.
Ovládá holding?
Andrej Babiš sice není oficiálně vlastníkem akcií Agrofertu, ale podle zákona o obchodních korporacích je ovládající osobou ten, kdo může prosadit jmenování nebo odvolání správců svých svěřenských fondů. Vliv na jejich chod mu tedy zůstává prakticky stejný. Navíc mu náleží veškeré plnění z obou fondů, do kterých vložil svoje firmy, zejména dividendy.
[ctete postid=“225376″ title=“Babiš se bude kvůli „Burešovi“ soudit dál. Jeho šance uspět je nepatrná“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-informátor-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš prohrál spor u Evropského soudu pro lidská práva, který zamítl jeho “ permalink=“http://forum24.cz/babis-se-bude-kvuli-buresovi-soudit-dal-jeho-sance-uspet-je-nepatrna/“]225376[/ctete]
Z výše uvedených důvodů předvádí aparát ANO pouze truchlivé mediální divadlo. Premiér přisuzuje démonický vliv desítce českých europoslanců, kteří údajně dokázali zmanipulovat čtyři pětiny Evropského parlamentu. Mezinárodní spiknutí se v jeho pojetí dále rozrůstá nejen do dimenzí europarlamentu, ale i Evropské komise a vyšetřovacího úřadu OLAF.
Argumentovat posudky loajálních postav ve vládě ANO, ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, jíž rovněž hrozí obvinění kvůli dotačnímu podvodu, je jako kdyby je rovnou psalo právní oddělení Agrofertu.
Vláda se bude muset postavit novým skutečnostem a hrozícím miliardovým škodám čelem. Nikoli se tvářit nezúčastněně a bohorovně, jak zatím předvádí koaliční ČSSD. Ovšem na tom, že Česká republika má kvůli vleklým problémům jedné ekonomické skupiny z ostudy kabát, se už nic nezmění.