Poslanec za KDU‑ČSL Ivan Gabal upozornil v Interview ČT24, že v Sýrii probíhá genocida. Syrští občané jsou masakrováni (vyvražďováni) syrským diktátorem al‑Asadem (což je arabský ší´itský nacionalista a socialista) a ruským bombardováním. Dobytí Aleppa však bohužel zřejmě nepovede k míru. Teroristická organizace (panem Gabalem nazvaná jako hnutí) Hezbollah se vymkla Sýrii i Íránu z kontroly, stejně tak posiluje teroristická organizace Islámský stát, protože se Rusové soustředili na bombardování syrských civilistů na západě, zatímco Islámský stát dobyl Palmýru.
Bylo vytvořeno šest rezolucí OSN, ale všechny byly vetovány Putinovským Ruskem společně s komunistickou Čínskou lidovou republikou. Je problém, že jeden z útočníků sedí v Radě bezpečnosti OSN. Ruská vláda zastrašuje tamní obyvatelstvo, obdobně jako to dělala v Čečensku. Ke slovům pana Gabala by bylo vhodné připomenout, že v Čečensku ruská vláda navíc podporovala koncentrační lágry, ve kterých zahynula také řada civilistů včetně dětí. Jak Gabal upozornil, pomáhají tzv. „ruské sankce“ (což jsou sankce uvalené na vybrané představitele ruské moci a na nebezpečnou tzv. „výrobu dvojího užití“).
Podle Gabala byla chyba, že jsme neprosadili bezletovou zónu nad západní Sýrií.
V roce 2011 prý byla šance na demokratizaci totalitního syrského režimu, který pomocí tajné policie zabíjel disidenty po celém světě. Tyto šance však byly zmařeny právě krvavým diktátorem al‑Assadem, kterého udržuje u moci ruská vláda, která tam má vojenskou základnu. Tím vznikl prostor pro zformování Islámského státu v Sýrii. Doplňme pana poslance, že Islámský stát vznikl původně v Iráku z irácké odnože al‑Qaidy, která působila již za diktátora Saddama Husseina (socialistická strana arabské obrody) na severovýchodě Iráku a budovala tam továrnu na jedy a výcvikové tábory pro teroristy, které zničila americká armáda během války v Iráku.
Řada analytiků už před rokem varovala, že vstup ruské armády nepovede ke konci konfliktu, ale naopak k jeho rozhoření. Naproti tomu naivní optimisté si mysleli, že ruská vláda posílá armádu primárně do boje proti teroristické organizaci Islámský stát. Ve skutečnosti se však ruská armáda primárně nesoustředí na boj proti IS a proto v něm také bohužel prohrává.
Spojené státy za Baracka Obamy (levicová Demokratická strana) zanechaly Irák ve vakuu. Zůstal tam podle Gabala hloupý a jednostranný ší´itský premiér Málikí, který vedl represi vůči sunnitským kmenům.
Poradci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana) navrhují jako jediné udržitelné řešení rozdělení Sýrie na zóny. Panu Gabalovi se to zdá rozumné, otázkou však je, zda je to prosaditelné. Musela by na to podle něj vzniknout rezoluce OSN. Jedna zóna v Sýrii by pak byla ruská a ostatní by získali syrští hráči s výjimkou Islámského státu. Nová americká administrativa počítá s poražením Islámského státu. Rozdělení na zóny je rozumné, protože pro to je časový prostor. Diktátor al‑Assad totiž nemá ani zdaleka pod kontrolou mnohé části Sýrie.
Zároveň Gabal upozornil, že povedený útěk např. z Aleppa ještě není zárukou života v bezpečí. Letos se ve Středozemním moři utopilo 4700 migrantů (zřejmě včetně řady syrských, prchajících většinou právě před tamním diktátorem).
Pan poslanec odmítá další udržování české ambasády v Sýrii. Podle něj tím legitimizujeme Assadovu vládu s ruskou podporou. Horší diplomacii si dokáže stěží představit. Už nemáme důvody tam být. Kvůli ambasádě se nevyjadřujeme k rezolucím OSN.
Koordinace v zahraniční politice mezi premiérem, Hradem, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem obrany má podle Gabala špatné výsledky.