Poslanec Státní dumy a generálporučík Andrej Guruljov se domnívá, že by Rusko mělo opět zavést daň z bezdětnosti podobnou té, která existovala v sovětské éře. Uvědomuje si, že se na něj po tomto prohlášení snese vlna kritiky, ale dodává, že je mu to „jedno“. Poslance cituje agentura URA News.
„Ano. Ale není to něco, co bych navrhoval, jen bych byl rád, kdyby to bylo,“ řekl poslanec o dani z bezdětnosti. „Samozřejmě se najdou lidé, kteří mě budou bít. Ale co s tím? Liberálové jsou první. S píšťalkou. Mně je to úplně jedno. Tady je to tak, jak to je. Co z mužika v tomhle životě zbývá? Kdyby tě zítra odnesli nohama napřed, co by ti zbylo? První je jméno, druhé jsou děti. Zbytek nikoho nezajímá… To je asi to hlavní, pokud jsi skutečný mužik: tvá rodina, kterou jsi na této zemi zanechal,“ prohlásil Guruljov v rozhovoru s televizním kanálem Tsargrad.
Guruljov tvrdí, že peníze z této daně by mohly být poslány na modernizaci sirotčinců v Rusku. Vyjádřil se také ke svému postoji k „ideologii childfree“ (tedy vědomého odmítání dětí), kterou Rada federace nedávno navrhla zakázat. Poslanec sdělil, že tuto iniciativu plně podporuje. Kromě toho je podle něj nutné zavést v Rusku válečnou cenzuru.
Ve zprávě se připomíná, že v sovětských dobách museli bezdětní muži od 20 do 50 let a bezdětné vdané ženy od 20 do 45 let odvádět státu šest procent svého platu. Nižší sazba se předpokládala pro ty, kteří dostávali méně než 91 rublů měsíčně. Z výdělku nižšího než 70 rublů se daň nevybírala.
Na rozdíl od daně z bezdětnosti se má ve Státní dumě již skutečně v říjnu projednat návrh zákona o zákazu propagace „childfree“. Oznámil to předseda dumy Vjačeslav Volodin. V září takový návrh přednesla předsedkyně Rady Ruské federace Valentina Matvijenková. Špatné demografické situaci v Rusku by měly pomoci i další zákony, například zákaz potratů na soukromých klinikách. Matvijenková na televizním kanálu Spas v pořadu „Přímá linka života“ vyjádřila také názor, že ženy by neměly podstupovat potraty po znásilnění.
Tlak proti volbě bezdětnosti má podle expertů v Rusku silné kulturní a sociální důsledky. Tradiční stigmatizace osob, které obhajují nebo realizují životní styl bezdětnosti podle vědců často vede k marginalizaci takových lidí ve společnosti. Zejména ženy čelí zvýšené kontrole a diskriminaci kvůli odmítání tradiční role matky. To se pak může projevovat v postojích veřejnosti i v osobních mezilidských kontaktech.