V demokratické společnosti je důležité mít nezávislá média, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 nově zvolený poslanec za hnutí Starostové a nezávislí a člen volebního výboru Petr Letocha. Jak vnímá události okolo Rady České televize a co by se podle něj mělo změnit?
Je podle vás důležité, abychom měli v České republice veřejnoprávní média?
Určitě. Já si myslím, že v demokratické společnosti je důležité mít nezávislá média, která nemůže koupit žádný oligarcha nebo skupina, která by je zneužívala pro své zájmy.
Pokud se budeme bavit o České televizi, existuje něco, co by se mělo na jejím fungování změnit?
Přiznám se, že nejsem členem volebního výboru tak dlouho, ale o média se delší dobu zajímám, protože pocházím z mediální agentury. Nicméně na České televizi není nic, co by mi vysloveně nevyhovovalo. Bavili jsme se ale už uvnitř Pirátů a Starostů o tom, že bychom v rámci novely, která se připravuje, navrhli nějaké změny. Ale jsou v jednání, takže bych nerad předbíhal. Rád bych si to nejdříve prodiskutoval s kolegy, abych získal i jejich pohled na to.
Kolem Rady České televize se toho v poslední době dost událo. Sledoval jste to?
Sledoval jsem to a jsem rád, že to nedopadlo špatně. Byť ještě stále není nic zachráněno. Pozitivní je, že se povedlo obhájit demokratické principy a že se nepovedlo odvolat vedení České televize. Pakliže by se mělo odvolávat, myslím si, že by to měli dělat lidé navolení napříč politickým spektrem.
V senátu se připravuje novela, která by změnila způsob, jakým jsou obsazovány kontrolní orgány České televize a Českého rozhlasu. Předpokládám, že její obsah znáte. Jaké změny by měly nastat?
Takzvaná Smoljakova novela (podle senátora Davida Smoljaka, místopředsedy Stálé komise senátu pro sdělovací prostředky, pozn. red.) počítá s tím, že bychom snižovali počet členů Rady České televize a že by se volba členů rozprostřela mezi poslaneckou sněmovnu a senát. Dále se počítá i s tím, že by byly nějaké nároky na odbornost členů, kteří jsou nominováni, a stejně tak by se zpřísnily nároky na instituce, které je mohou nominovat.
Váš kolega z volebního výboru a šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob prohlásil, že se sněmovna bude Radou České televize zabývat začátkem příštího roku. Není to pozdě? Nemělo se to začít řešit ještě letos?
Co je pozdě? Vezměte si, jak dlouho už ta situace trvá. Na začátku ledna, kdy se budou výbory poslanecké sněmovny scházet, budeme mít možnost v rámci volebního výboru tyto věci projednat. Takže za mě uspěchat to teď v prosinci nedává smysl, raději to nechejme na začátek ledna, když to – hloupě řečeno – vydrželo doteď.
Ještě se vrátím k volebnímu výboru. Jeho předsedou jste zvolili poslance Aleše Juchelku. Bylo správné nechat tuto roli někomu z hnutí ANO, jehož zástupci byli v minulém volebním období i dnešními vládními stranami – tehdejší opozicí – za některé kroky kritizováni?
Byla to politická dohoda. Volební výbor je navolen tak, aby tam každá politická strana měla zastoupení. Neobávám se, že si neprohlasujeme to, co bychom chtěli v rámci vládní koalice.
Považujete pana Juchelku – z pohledu odbornosti – za člověka na svém místě?
Nominovalo ho hnutí ANO a nám v rámci dohod přísluší, abychom tuhle nominaci podpořili.