ROZHOVOR / Že se tam někteří občané, kteří vůbec nemuseli být z Karviné, nějakým způsobem spustili a začali pořvávat některé věci, které jsou skutečně za hranou, neznamená, že to mělo poškodit město, říká k první debatě předsedy hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana poslanec Petr Letocha (STAN). V rozhovoru pro deník FORUM 24 zároveň zkritizoval ty, kteří na základě chování některých účastníků pondělní akce uráží paušálně všechny obyvatele Karviné.
Jak jako poslanec hnutí STAN za Karvinou hodnotíte pondělní debatu vašeho předsedy a ministra vnitra Víta Rakušana „u vás doma“?
Určitě jsme rádi, že přišlo tolik lidí. Čekali jsme v podstatě ledasco. Byli jsme připraveni i na to, že přijde málo lidí, protože jsme fakt nevěděli, jakým způsobem bude tento koncept v Karviné brán. Některé reakce účastníků nás překvapily, některé samozřejmě zamrzely. Ale ve výsledku je dobře, že si pan ministr Rakušan vyslechl to, co trápí občany Karviné, a mohl se o tom na vlastní oči přesvědčit. Podle mě je to pro něj i zpětná vazba, o kterou se určitě ve vládě podělí, a věřím, že se při dalších debatách seznámí i s problémy ostatních měst.
Nicméně od některých účastníků té debaty zaznívaly hlášky typu, že ministr je fašista, nechyběly ani slovní útoky na Ukrajince a podobně. Je to pro Karvinou dobrá reklama?
Já si nemyslím, že to je obecně o Karviné. Je to o lidech. Tohle tam říkali jednotlivci a takoví jsou rozeseti po celé republice. To, že je v Karviné spíše proruská atmosféra, to si uvědomuji, ale pořád to ještě neznamená, že jsou takoví všichni. Takže bych to vůbec nepaušalizoval na město jako takové, ale na tu skupinu lidí, která takové smýšlení má.
Je možná i na nás na politicích, abychom se je pokusili přesvědčit – byť si uvědomuji, že to bude velmi těžké – že skutečným agresorem je v této chvíli opravdu Rusko a Ukrajina je ten, kdo je v tomto konfliktu oběť. Dokážu pochopit, i když velmi těžce, když jsou lidé naštvaní na vládu, protože si možná někteří slepě myslí, že se u nás mají Ukrajinci lépe než Češi, byť to tak není. Ale nedovedu pochopit, jak může někdo v tuhle chvíli adorovat ruský režim a to, co začal 24. února 2022.
Já jsem si všiml, že se k debatě ministra Rakušana vyjádřila zastupitelka Moravskoslezského kraje za Piráty a kandidátka do Evropského parlamentu Zuzana Klusová, se kterou jste před lety kandidoval v koalici do karvinského zastupitelstva. Ta na sociální síti napsala, že podle ní to ministr dělal pro sebe a marketing STAN, ne pro Karvinou, a dodala, že to není od politiků poprvé.
Já jsem na to Zuzce odpovídal. Nejde o to, abychom nějakým způsobem poškodili občany Karviné, to rozhodně ne. My jsme vytipovali místa, kde vládní pětikoalice nemá obecně dobré výsledky, a rozhodli jsme se, že na základě opravdu oprávněné kritiky vlády, že velmi špatně komunikuje některé kroky, jsme se rozhodli, že do těchto míst pojedeme a osobně budeme vysvětlovat občanům to, co bylo těmi kroky myšleno. Že některé kroky jsou sice nepopulární, ale že jsou nutné. To byl hlavní účel této cesty.
Že se tam někteří občané, kteří vůbec nemuseli být z Karviné, nějakým způsobem spustili a začali pořvávat některé věci, které jsou skutečně za hranou, neznamená, že to mělo poškodit město. Nemůžeme za to, že některá média a někteří lidé to v podstatě paušalizují na celou Karvinou. To se mi samozřejmě jako poslanci z Karviné, který tam dlouhodobě žije, taky nelíbí.
Mimochodem před chvílí jsem veřejně vyzval Pavla Novotného, aby se omluvil za svůj příspěvek na sociální síti, kde napsal, že pojede „za debily do Karviné“. Tohle je opravdu obrovské paušalizování a myslím, že se to může dotknout řady lidí v Karviné. A ještě to něco dělá, tak to prohlubuje příkopy, které tam jsou. Pavel Novotný by se měl spíše, protože on byl mimochodem také předmětem té pondělní debaty, držet zpátky a zamyslet se nad tím, jakým způsobem působí navenek a co si vlastně z toho lidé berou.
Sám pocházím z Karvinska, proto se zeptám příměji. Z čeho podle vás pramení taková ta frustrace tamních obyvatel?
Řekl bych, že je to dáno tím, že voliči tam dlouhodobě preferují spíše levicové strany. Volili komunistickou stranu, následně sociální demokraty, teď je to spíše elektorát hnutí ANO a částečně SPD. A pokud někoho většinově ta společnost volí, tak mu také naslouchá a věří mu. Na pondělní debatě jsem viděl skutečně účastníky, kteří téměř opakovali to, co slyším od představitelů hnutí ANO a SPD tady ve sněmovně. Možná si politici z těchto uskupení ani neuvědomují, co mohou způsobit. Že rozdělují společnost tím, jak lživě referují o některých událostech.
Nemohou si tedy obyvatelé Karviné trochu sami za to, jak se jim žije, jaká je situace ve městě? Tedy že dlouhodobě volí určité strany, ale ty zřejmě stejně nedělají to, co by očekávali.
Každý volí, koho uzná za vhodné. Je to prostě dlouhodobě hornický a průmyslový region a s tím je spojeno, jak jsem už zmínil, že lidé většinou volili a volí levicové strany. Je logické, že pokud je někdo zaměstnanec, tak je nakloněný stranám, které fandí zaměstnancům, a ne takové, které fandí podnikatelům. Takže bych neřekl, že si za to mohou sami.
Výsledky jsou mimochodem v Karviné v každých volbách trochu jiné. V parlamentních vyhrává hnutí ANO, ale třeba v komunálních je úspěšná Sociální demokracie. Je to spíše o tom, komu uvěří, že jim v tom konkrétním případě pomůže. Já jsem jako středopravicový politik samozřejmě rád, když si lidé uvědomují, že to, jakým způsobem prožijí svůj život, je hlavně na nich. Že spoléhat na stát se mají ve chvíli, kdy nejsou sami schopni se sami o sebe postarat, a podle toho by se měly vyplácet sociální dávky.
Na pondělní debatě byla třeba paní, která si myslí, že sociální dávky by se měly dávat napříč společností, to znamená jak bohatým, tak chudým. To je třeba věc, se kterou se pan ministr Rakušan neztotožnil, a já se s tím neztotožňuji také. Nebo si vzpomínám na pána, který tam zmínil, že by chtěl peníze na to, aby si mohl zajet někam na dovolenou. Sociální dávky by měli dostávat pouze ti, kteří je opravdu potřebují.
Vybavíte si nějakou vládu, která pro Karvinou nebo řekněme pro celé Karvinsko něco zásadního udělala?
Je to smutné, ale obávám se, že Karviná od revoluce příliš nevzkvétá. Ať už je to počet obyvatel, který dlouhodobě klesá, nebo úpadek průmyslu. V podstatě všichni – a nemluvím jen o vládách, ale i o vedení kraje – se dlouhodobě plácali v tom, co vlastně nahradí těžbu uhlí, co nahradí průmysl, který tam je. Čtyři roky řešíme Operační program Spravedlivá transformace (Program zaměřený na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je částka přesahující čtyřicet miliard korun z evropských peněz, do Moravskoslezského kraje půjde skoro devatenáct miliard korun, pozn. red.), který doufám v příštím volebním období opravdu nakopne ekonomiku regionu. Ale obecně, že by tady byla nějaká vláda, která by pomohla snad jakémukoliv místu kromě Prahy, to bych asi musel hodně popřemýšlet. Ale zase nechci nikomu křivdit.
Zmínil jste Operační program Spravedlivá transformace. Nevím, zda to vidíte stejně jako já, ale když se dívám na ty projekty, tak to vypadá, že opět téměř všechny peníze skončí v Ostravě. Pokud se bavíme o Karvinsku, tak je to zatím nová budova univerzity, tedy obchodně-podnikatelské fakulty v Karviné, zjednodušeně řečeno rekonstrukce historického dolu pro turistické účely a pak asi nejvýznamnější univerzitní vědecko-výzkumný park Eden, který ale leží někde na „superposouzení“ u úředníků v Bruselu a hrozí, že vůbec nebude. Takže stejně jako posledních 30 let peníze opět proudí hlavně do Ostravy. Není to zase chyba?
Je škoda, že jsme v podstatě nebyli připraveni na takovéto výzvy. Naštěstí tahle má ještě takzvané druhé kolo, kde se budou moci připojit a přihlásit o peníze i nějaké municipality, případně soukromí investoři. Takže tady pořád ještě vidím nějakou naději pro Karvinsko. Nemluvě o tom, že ministerstvo průmyslu a obchodu velmi intenzivně vyjednává o příchodu významného investora a musím trošku poodhalit, že je to všechno na dobré cestě. Takže věřím, že možná to bude první vláda, která skutečně tomuto regionu pomůže.
Nebude to ale zase jen další montovna, které zatím zrovna ten region tedy moc neposouvaly?
Já o tom zatím nemohu příliš konkrétněji mluvit. Ale pokud se bavíme o nějakém investorovi, měl by zaměstnat podstatně velký počet lidí. Pokud mluvíte o montovně, tak takto bych to označovat nechtěl. Ono je totiž otázka, jestli lidé stojí u pásu a montují rukama nějaké věci, nebo jsou v moderní hale, kde pracují vesměs na počítačích nebo u nějakých specifických strojů, a je to práce s přidanou hodnotou. Ale jak říkám, nemůžu teď být konkrétní, zejména i proto, že stále není úplně dohodnuto. Nicméně ta vyjednávání jsou poměrně daleko.
Byť jste poslanec, zkuste si představit, že byste nyní usedl do křesla primátora v Karviné. Co jsou ty zásadní kroky, které byste dělal a současné vedení města je třeba nedělá?
Určitě je to práce s mladými lidmi, abych je udržel ve městě. To znamená podpora podnikavosti, zmonitorování této oblasti. Za mě by představitelé města měli udělat nějakou poptávku po činnostech, které v Karviné chybí, a třeba podpořit podnikatele, aby se nebáli investovat, případně se na tom nějak jinak podílelo.
Zmíním například turistický ruch. My se čtyři roky bavíme o tom, že by měl vzniknout projekt Eden, který by měl do města přivést tisíce návštěvníků, a přitom v Karviné nemáme dostatek hotelů. Není to jen o tom se spoléhat na velké hráče, ale prostě vytvořit mikroekonomiku.
Rozhodně je potřeba se také nebát pracovat se sociálně vyloučenými skupinami lidí, kterých je v Karviné hodně. A je to problém, se kterým se tam skutečně potýkáme. Takže těch úkolů pro vedení města je hodně a je to samozřejmě práce na dlouho. Ale obávám se, že to, co jsem vyjmenoval, jsou oblasti, na kterých se zatím moc nepracuje.