Volební výbor sněmovny ve čtvrtek vybral dvanáct finalistů, kteří se před poslanci budou ucházet o čtyři místa v Radě České televize. Podle místopředsedy výboru Tomáše Martínka (Piráti) jsou však mezi kandidáty lidé, kteří by se vůbec do dozorčího orgánu veřejnoprávní televize neměli dostat. Existuje totiž podezření, že hned několik z nich mohlo spolupracovat s komunistickou Státní bezpečností. Martínek má také obavy o jejich nezávislost. „Již na veřejném slyšení proklamovali svoji zaujatost vůči České televizi,“ prozradil v rozhovoru pro FORUM 24.
Jste spokojen s kandidáty do Rady České televize, které jste ve čtvrtek vybrali na volebním výboru poslanecké sněmovny?
Mé preference založené na renomé nominujících organizací, odbornosti, nezávislosti či morálních hodnotách kandidátů jsou velmi odlišné od výběru výboru, kde většinu deseti hlasů z osmnácti členů má ANO, SPD a KSČM.
Jsou podle vás mezi vybranými finalisty nějací lidé, kteří by se do Rady České televize vůbec neměli dostat?
Ano, jsou. I když má kandidát dodat lustrační osvědčení, podle veřejně dostupných informací hned několik kandidátů mohlo spolupracovat s StB. Několik z nich namísto toho, aby garantovalo svou nestrannost a rozhodování na základě objektivních informací, již na veřejném slyšení proklamovalo svou zaujatost vůči České televizi. Stejně tak by radní měli podporovat kvalitní žurnalistiku, přitom někteří sdílí na svých sociálních sítích lehce vyvratitelné dezinformace.
Jaké kandidáty jste preferoval vy?
Za účelem transparentnosti jsem zveřejnil svůj hlasovací lístek, na kterém jsem volil kandidáty: PhDr. Petr Blažek, Ph.D, Zbigniew Jan Czendlik, Mgr. Michal Dočekal, Vratislav Dostál, JUDr. Ivana Janů, Ing. Michal Klíma, Ing. Lee Louda, Ph.D., Mgr. Petr Placák, Mgr. Ilja Racek, Ph.D., Martin Reiner, Milada Richterová, PhDr. Jaromír Volek, Ph.D.
Měl při veřejném slyšení některý z kandidátů projev, který vás vyloženě šokoval?
Určitě, například Milan Rokytka definoval svou zaujatost vůči České televizi a zmínil i pochybnou historku ohledně údajného pokusu jeho otravy novičokem ve štábu Miloše Zemana. Poradce Tomia Okamury Jaroslav Novák – přezdívaný Večerníček – zase ve svém projevu uváděl, že by chtěl politizovat Radu České televize a se současným zněním zákona ohledně střetu zájmů i v rámci politického působení si hlavu moc nelámal. Zvláštní byl i projev do užšího výběru zvoleného kandidáta Jiřího Kratochvíla, který jako dlouholetý člen Rady ČT začal vyjadřovat pochybnosti vůči vedení až několik měsíců před volbou.
Jaká byla ve volebním výboru atmosféra? Existovala nějaká šance vybrat jiné kandidáty?
Z mého pohledu se domnívám, že byla nějaká dohoda mezi ANO, SPD a KSČM ohledně volby i problematických kandidátů, protože mnoho volebních lístků bylo velmi podobných. Pokud se dohodla tato většina předem i s pravděpodobným posvěcením či přímo zadáním z vedení poslaneckých klubů, tak s tím menšina ve volebním výboru těžko něco nadělá.
Vidíte možné ohrožení nezávislosti České televize?
Už stávající rada, doplněná z posledních voleb především o kandidáty preferované SPD, ANO či Trikolórou, se stala velmi kritickou vůči vedení České televize. Nejdříve tvrdili, že se zaměří na rozkrytí problémů v hospodaření. Dokonce si zvolili na hraně zákona i svoji novou dozorčí komisi, která má přístup do všech materiálů České televize. Místo toho ale v sedmimiliardovém hospodaření instituce řešili jen drobnosti, jako jsou chlebíčky nebo tábory pro děti zaměstnanců.
Protože asi nenašli dostatečnou záminku pro možný převrat v hospodaření, objevují se nyní zprávy, že se zaměřili na zprávu o činnosti České televize. Ta je přitom v době koronavirové krize hodnocena nadprůměrně. Navíc k tomu někteří radní řeší kauzy, ve kterých jsou sami ve střetu zájmů. Někteří dokonce stále působí v radě pravděpodobně v rozporu se zákonem o České televizi ohledně střetu zájmů.
Hned několik z dvanácti kandidátů pak veřejně kritizovalo televizi na veřejném slyšení. Mám tak obavu, že by se mohla najít v Radě České televize následně potřebná většina, která na základě malicherné záminky odvolá současné vedení. To by následně otevřelo cestu ovládnout médium veřejné služby pro soukromé zájmy jednotlivců, jako se to stalo například v Maďarsku a Polsku. Protože vyznávám demokratické hodnoty a nechci, aby se z veřejnoprávního média stala jen hlásná trouba vládní propagandy, mám obavy o její budoucnost.
Je nějaká šance zvrátit možné ovládnutí České televize takovýmito lidmi?
Jako Piráti a Starostové se budeme snažit zvolit kompetentní kandidáty, kteří budou v radě vystupovat odborně a nezávisle. Ale většina ANO, SPD, KSČM a Trikolóry je ve stávající sněmovně značná. Oni na rozdíl od Pirátů hlasují vždy pro tajnou volbu, a poté se na tajnost volby vymlouvají. Máme za to, že odpovědnost za výkon veřejné funkce má být známa, proto hlasujeme vždy pro transparentní veřejnou volbu. Každopádně doufám, že volbu i následné jednání radních, za které ANO, SPD i KSČM ponesou plnou odpovědnost, bude veřejnost sledovat a nenechá si pokus o převrat líbit.