Poslanec hnutí ANO Jan Richter vystoupil během úterní schůze poslanecké sněmovny. Hovořil o těžkostech, jimž čelil ve chvílích během samotného útoku a po něm, kdy se pokoušel marně získat informace. Zmínil mediální a další tlaky, jimž byli on i jeho rodina vystaveni. Zveřejnil také svědectví bratra jedné z obětí. Na jeho vystoupení posléze reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). K tragédii se posléze vyjádřili i další poslanci a také ministr Válek.
Richter během svého emotivního projevu zmínil, že se navzdory svému přání, aby nebyl kontaktován, stal cílem opakovaného zájmu médií a stěžoval si také na to, že jeho čtvrteční kritická slova byla interpretována jako neúcta k práci policie a záchranářů. Těm je podle svých slov naopak vděčný za záchranu života jeho dcery, která utrpěla během útoku velice vážná, život ohrožující zranění.
Současně ale uvedl, že některé momenty, které zažil jako příbuzný oběti a které mu popsala jeho dcera, považuje přinejmenším za problematické. Zmínil také svědectví bratra jedné z obětí, který ho kontaktoval. Ten žije mimo Prahu a když zjistil, co se děje, marně se hodiny pokoušel získat jakékoli informace o osudu svého příbuzného.
Richter popsal, že nejmenovaný muž musel sám podle zpráv z médií zjišťovat, kam se převážejí zranění z fakulty a nikdo mu nic neřekl. Marně obvolával nemocnice, které mu zase nechtěly sdělit, zda se u nich jeho bratr nachází, s ohledem na lékařské tajemství.
Teprve večer se muž dopátral toho, že jeho bratr leží ve vojenské nemocnici v pražských Střěšovicích. Ani tam mu ale nechtěli nic říct. Podle Richtera musel vysvětlovat, kde má bratr jakou jizvu, aby ho ztotožnili. Teprve pak mu řekli, kde leží. Muž měl střelné poranění hlavy a do života se už nevrátil. Rodina se proto dohodla na odpojení od přístrojů. Téhož večera schválila rovněž to, aby jeho orgány byly poskytnuty pro transplantaci. Pomohli tak pěti dalším lidem.
Podle Richtera je stát povinen těmto lidem poskytnout informace. Zmínil také, že zahraniční turisté, kteří na místě rovněž utrpěli zranění, si stěžovali na nedostatek empatie ze strany zasahujících složek a někteří zasahující policisté si prý dokonce měli myslet, že jsou na cvičení. Richter proto požaduje dílčí úpravy různých zákonů, které by do budoucna situaci rodin obětí trestných činů zlepšily.
Poslanec Jan Richter vystoupil v tomto kontextu již minulý čtvrtek během jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Policii i vedení fakulty vytkl styl komunikace s poškozenými. Stěžoval si, že policisté po poskytnutí první pomoci jeho dceru nechali nějaký čas v přepravním vaku ležet na chodníku před fakultou. Uvedl, že jeho dcera byla převezena do nemocnice až po hodině a 40 minutách od útoku.
Na poslancovo vystoupení reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V případu střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity existují podle něj bílá místa a relevantní otázky. S odpověďmi je třeba ale počkat na závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které budou k dispozici do dvou až tří měsíců, řekl ministr poslancům. Zdůraznil, že inspekce zatím nedospěla ke zjištění, že by některý z policistů spáchal trestný čin. Podle opozičního poslance ANO Jiřího Maška inspekce ani k žádnému takovému závěru nedojde.
Ministr slíbil, že bude usilovat o to, aby závěry GIBS „mohly být zveřejňovány, pokud možno rychle“. Zároveň poznamenal, že na některé věci nemůže dát odpověď, protože informování o případu „případ mnohočetné vraždy“ si vyhradilo státní zastupitelství. Jako příklad uvedl, které zbraně měl střelec k dispozici v sídle fakulty.
Policie podle Rakušana udělala maximum v otevřenosti a informovanosti veřejnosti. A i když vnitřní kontrola policejního prezidia odhalila nedostatky v krizové komunikaci a ve využívání analytických nástrojů, zásah policie byl podle ní profesionální a v souladu s předpisy, uvedl Rakušan s tím, že závěry kontroly si vzal za své.
Ministr k výtkám, že ne všem poškozeným byla nabídnuta policií pomoc, uvedl, že v den zásahu bylo na místě rekordních 47 krizových interventů, kteří poskytli pomoc 33 osobám z nejvíce zasažených rodin a byli přítomni u oznámení všech úmrtí. V budově fakulty její student zastřelil 14 lidí a poté i sebe, předtím dalších 25 lidí zranil.
V prvním týdnu po tragédii provedlo podle ministra 192 odborníků přes 600 osobních intervencí a na 1000 telefonických. Zajistili neustálou přítomnost u pozůstalých, pořádali skupinová terapeutická setkání se studenty. Pomoc nyní koordinuje Národní ústav duševního zdraví, dodal ministr. Kvůli zásahu na univerzitě se objevila i kritika, že policie situaci podcenila.
V souvislosti s útokem hovořila řada dalších poslanců i poslankyň a krátce si slovo vzal také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ten poděkoval zejména lékařům, kteří pečovali o zraněné a uvedl, že odborníci z řad psychiatrů a klinických psychologů zkoumají nyní možnosti, jak případně uvést v život psychotesty pro budoucí majitele zbraní.