Poslanec a člen předsednictva hnutí SPD Radek Rozvoral se na svém Facebooku opět činil. V novém příspěvku upozornil na údajné čipování mozků, které má mít na svědomí Elon Musk a technologická společnost Neuralink. Lidé by si podle něj měli vystačit se svým „zdravým rozumem a ne být řízeni elektronickými čipy v hlavě“.
Jenže se u toho opět pozapomněl podívat na širší fakta.
„Společnost Neuralink Elona Muska chce lidem zavádět čipy do hlavy pro ovládání elektroniky, s cílem rychlého a spolehlivého propojení lidského mozku s počítačem a umělou inteligencí, což ve svém výsledku nepochybně bude mít dalekosáhlé důsledky na chování, uvažování a rozhodování lidí,“ píše ve svém statusu poslanec Rozvoral s tím, že hnutí SPD podobné mechanismy rezolutně odmítá.
SPD na sociálních sítích využívá manipulativních metod často. Princip je jednoduchý: vytvoří nějaký problém, který v praxi často ani nemusí být skutečným problémem, a ten zjednoduší tak, jak se to zrovna hodí. Samozřejmě takovým způsobem, aby u toho směřovali na nejnižší lidské pudy – v tomto případě strach. Zkrátka určit nepřítele, vyvolat strach a pasovat se na obránce před tímto nově vzniknuvším strachem.
Nejdříve se takto demagogicky vymezovali vůči Romům, pak proti uprchlíkům či homosexuálům, ale protože tento nenávistný křik poslední dobou postupně slábne, snaží se vytvářet další nepřátele.
Elon Musk, který společnost Neuralink vlastní, skutečně usiluje o propojení počítače a lidského mozku. Zní to odvážně, trochu děsivě a nepředstavitelně, ale Musk u svých projektů už v minulosti dosáhl překvapivých výsledků, například když vyslal na oběžnou dráhu nejsilnější raketu současnosti Falcon Heavy. Kvůli tomu je trnem v oku Rusku, o čemž jsme psali již před několika měsíci.
Lékaři i odborná veřejnost si od jeho další ambice v Neuralinku slibují nový přístup k léčbě nejrůznějších mozkových poruch. Má jít o důležitý technologický pokrok. Vyvíjený implantát by mohl pomáhat při léčbě autismu, schizofrenie nebo ztráty paměti. Mohl by také pomoci handicapovaným, kteří jsou nevidomí nebo neslyší.
I proto je implantát instalován přímo do lebky – aby umožnil propojení elektrodových vláken s určitými oblastmi mozku. Zařízení by však mělo jít z hlavy odstranit.
Vzhledem k tomu, že sám Elon Musk nikde nehovoří o žádném masovém zavádění čipů do hlav občanů a celý projekt stojí teprve na svém začátku, obavy SPD jsou poměrně liché. I přesto pan Rozvoral pokračuje: „Zdravý rozum pomáhá lidstvu od nepaměti. Umožňuje nám alespoň trochu pochopit věci, kterým nerozumíme, i když třeba zrovna nemáme žádné vzdělání v oboru, kterého se daná věc týká.“
A možná právě to je důvod, proč by se neměl k technologickým novinkám už nikdy vyjadřovat.
Na údajnou hrozbu „čipů v hlavě“ jsme se poslance Rozvorala přímo zeptali. Na otázku, v čem konkrétním vnímá největší nebezpečí, jak chce proti němu vystupovat a jestli by nemohla nová technologie lidstvu také pomáhat, však neodpověděl.
Problematika jde totiž samozřejmě mnohem hlouběji. Poslanec se jí ale nijak nezabývá, naopak působí, že si o ní něco rychle přečetl na Wikipedii a na základě toho vytvořil celý svůj postoj. Což nemusí být zádrhel při psaní statusů na Facebook, ale při rozhodování o klíčových věcech našeho státu by mohlo jít o poměrně vážný problém.