Poslanec TOP 09 a místopředseda sněmovního zemědělského výboru Karel Tureček se podle informací Práva chystá přeběhnout k hnutí ANO oligarchy, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Přestoupit k ANO by měl Tureček do konce března, prozatím jen jako člen klubu, nikoli přímo Babišova hnutí. Voliči TOP 09 mohou považovat jeho krok za podraz, podotýká Právo.
Kalouskovi se uleví
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek by Turečkův odchod z klubu uvítal. V případě, že poslanec skutečně klub opustí, Kalousek si oddychne. „Tím by se jen legalizoval dlouhodobý stav,“ říká. „Jaké má motivy, aby se rozešel se stranou, o tom mohu jen spekulovat. Zeptejte se jeho. Určitě bude říkat něco o idejích,“ poznamenal Kalousek.
Šéf ANO Andrej Babiš nechtěl Turečkův přestup do klubu ANO nijak komentovat. „To jsou záležitosti poslaneckého klubu, které já neřeším,“ řekl Právu.
Ve hře je Turečkova funkce v zemědělském výboru, tedy Babišův byznys
Klíčovou otázkou je, zda bude ANO po Turečkově přestupu usilovat také o jeho funkci místopředsedy sněmovního zemědělského výboru. Jinak by byl totiž Tureček pro Andreje Babiše bezcenný. Miroslav Kalousek Právu potvrdil, že na toto místo má podle dohod nárok TOP 09. Lze tak očekávat návrh na Turečkovo odvolání z této funkce.
Zemědělský výbor přitom připravuje a připomínkuje podklady k některým pro Andreje Babiše klíčovým zákonům, jako je státní podpora biopaliv z produkce jeho koncernu Agrofert nebo problematický zákon o zemědělské půdě, který by měl zakotvit předkupní právo pro subjekty, které na ní hospodaří, tedy ve velké míře pro firmy ze skupiny Agrofert.
Nezdá se tedy pravděpodobné, že by Babiš Turečkův přechod do klubu ANO „neřešil“, jak tvrdí. Je přitom úplně jedno, že bojem za Turečkovu funkci a za svůj byznys pověří ve sněmovně třeba svého zaměstnance z Agrofertu a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.
Náhlý názorový nesoulad
„Počkejte si, ono se to nějak rozuzlí,“ nechtěl být Tureček konkrétní na přímý dotaz Práva. Poslancovy spády na změnu stranického dresu se rýsovaly již delší dobu. Z TOP 09 vystoupil Tureček již loni v červenci. Poté opakovaně hlasoval proti svému klubu, v některých případech s vládní koalicí. Jako jediný z poslanců TOP 09 odmítl například odejít ze sálu při hlasování o elektronické evidenci tržeb a zdržel se hlasování.
Hlasoval také proti zákonu svého kolegy Martina Plíška z TOP 09 proti přidělování státních zakázek firmám, v nichž vlastní více než 10 procent člen vlády. A veřejně kritizoval několikatýdenní obstrukce demokratické opozice proti elektronické evidenci tržeb.
Tureček rovněž odmítl připojit svůj podpis k žádosti TOP 09 a ODS o vytvoření sněmovní vyšetřovací komise ke kauze výměny libanonského teroristy Alího Fajáda za pět Čechů zadržovaných v Libanonu.
Nesvoboda v TOP 09 a svoboda v Babišově ANO
„Pod novým vedením se stává TOP 09 stále více klonem ODS. Středové názory v tomhle pojetí lítého opozičního boje nemám možnost uplatnit,“ vysvětluje svůj veletoč Tureček a tvrdí: „Hlasuji podle svého svědomí, jak mi velí mandát, ale v klubu TOP 09 pro to shledávám stále méně pochopení, tam se stále více ctí disciplína.“ Nezbývá než dodat, že ve veskrze liberálním Babišově „hnutí“ ANO se disciplína nectí, panuje tam naprostá názorová pluralita a poslanci mají možnost se rozhodovat zcela svobodně.
Musí si pospíšit, aby stihl podpořit populistický zákon o referendu
K odchodu z 26členného klubu TOP 09 se Tureček chystá nejspíš už tento pátek, před návštěvou prezidenta Miloše Zemana ve Sněmovně, kde se Zeman chystá podpořit zákon o celostátním referendu. Poslanecký klub TOP 09 avizoval, že bude Zemanovo vystoupení bojkotovat odchodem ze sálu. „Já s tímto zákonem nemám problém,“ řekl Tureček Právu s tím, že si „chce názor prezidenta vyslechnout“.