ANALÝZA / Poslaneckou sněmovnu podle všeho čeká tento týden znovu dlouhá debata. Poslanci a poslankyně budou ve čtvrtek pokračovat v úvodním kole projednávání uzákonění možnosti manželství i pro stejnopohlavní páry. Poslanecká sněmovna je ale rozdělená a kluby nebudou hlasovat jednotně. Rozdělená je také vládní koalice, na jedné straně stojí STAN, Piráti a část TOP 09. Naopak proti narovnání sňatků bude podle všeho většina ODS a lidovců. Opoziční SPD je proti, a rozhodovat tak podle všeho bude hnutí ANO a jednotky hlasů.
Narovnání možnosti manželství i pro stejnopohlavní páry provází vyostřená debata. I když podle průzkumů si více než tři čtvrtiny Čechů myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí svého partnera či partnerky a 58 procent populace podporuje jejich právo uzavřít sňatek, poslanecká sněmovna je rozdělená. Návrh na zrovnoprávnění sňatků tak nemusí dolní komorou parlamentu projít.
Říct, zda návrh na manželství i pro stejnopohlavní páry podpoří, je, zdá se, nejjednodušší u opoziční SPD a Pirátů. Hnutí Tomia Okamury návrh určitě nepodpoří. Naopak Piráti jsou pro. Ti jsou ale ve sněmovně jen čtyři. „Rovné manželství podporuje celý náš poslanecký klub,“ napsal deníku FORUM 24 předseda poslanců Jakub Michálek (Piráti).
Další koaliční stranou, která bude podle všeho většinově hlasovat pro přijetí změn, jsou Starostové. „Pokud tady máme nějaké procento stejnopohlavních párů, skutečně nevím, jak by toto procento šťastných lidí ve stejnopohlavním manželství mohlo jakýmkoliv způsobem ohrozit mé vlastní manželství,“ prohlásil na květnové schůzi sněmovny ke stejnému tématu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Pro jsou ale i další Starostové. Podle poslance Josefa Bernarda je manželství pro všechny otázka lidská, nikoliv politická. „Faktem je, že jedna skupina lidí je diskriminovaná, nemohou uzavírat sňatky, nemají stejná práva. Přál bych si, abychom to v tomto volebním období napravili,“ dodal na schůzi sněmovny. Pro je vedení strany i většina poslanců. Dá se tak očekávat, že 33členný klub STAN dodá manželství pro všechny většinu svých hlasů. Na otázku, kolik přesně poslanců hnutí návrh podpoří, předseda poslaneckého klubu Josef Cogan deníku FORUM 24 do vydání článku neodpověděl.
Alespoň částečně rozdělená je naopak TOP 09. I když je její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová jednou z největších zastánkyň manželství pro všechny, všichni její spolustraníci její názor sdílet nemusí.
Z debaty, která na klubu TOP 09 probíhá, lze předpokládat, že větší podpory se mezi jeho členy dočká návrh manželství pro všechny.
„V případě manželství pro všechny máme stejně jako v případě novely zákona o registrovaném partnerství volné hlasování. Z debaty, která na klubu TOP 09 probíhá, lze předpokládat, že větší podpory se mezi jeho členy zřejmě dočká návrh manželství pro všechny,“ napsal deníku FORUM 24 šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
V odpovědi odkazuje na návrh novely zákona o registrovaném partnerství. Tu připravil lidovecký poslanec Jiří Navrátil a zdá se, že by mohla být případnou alternativou, pokud se pro manželství pro všechny ve sněmovně nenajde dostatek hlasů. „Vnímám jej jako kompromisní legislativu, která na rozdíl od manželství pro všechny má reálnou šanci projít celým parlamentem a poprvé od roku 2006 výrazně zlepšit postavení stejnopohlavních párů v České republice,“ okomentoval svůj návrh pro deník FORUM 24.
Stejně jako další strany mají i lidovci v otázce manželství pro všechny otevřené hlasování. „Nelze tedy predikovat, kolik poslanců pro zákon bude hlasovat,“ doplnil poslanec Navrátil. S přijetím jeho novely ale nemusí souhlasit například Piráti. „Aktuálně je pro nás prioritou schválit rovné manželství, nikoliv pouze kosmeticky upravit registrované partnerství,“ napsal deníku FORUM 24 Michálek.
Nejsilnější koaliční stranou je ODS s 34 poslanci. Částečně na jejich hlasech může přijetí manželství pro všechny ztroskotat, nebo se posunout do prvního čtení. Jednoznačně pro je například poslankyně Eva Decroix. Naopak proti je premiér Petr Fiala, nebo předseda poslaneckého klubu Marek Benda.
ANO bohužel nedalo žádné konkrétní záruky, že rovné manželství podpoří. Zatím to vypadá, že z jejich strany není dostatek hlasů.
Kromě ODS tak bude rozhodovat i hnutí ANO. Jednoznačně pro je například poslankyně Jana Pastuchová. Ta ve sněmovně dokonce už jednou navrhovala, aby se o novele, která by sňatky stejnopohlavních párů umožnila, hlasovalo. Další poslanci hnutí ANO jsou ale proti. „U nás je to tak padesát na padesát,“ řekla v rozhovoru pro server iRozhlas.cz letos v květnu. Otázkou tak je, jak se k hlasování postaví hnutí, jehož lídr Andrej Babiš tvrdí, že je konzervativní.
O tom, kolik poslanců hnutí ANO návrh podpoří, nevědí ani jejich sněmovní kolegové. „ANO bohužel nedalo žádné konkrétní záruky, že rovné manželství podpoří. Zatím to vypadá, že z jejich strany není dostatek hlasů,“ napsal Michálek.
Sečteno a podtrženo, hlasování o zařazení manželství stejnopohlavních párů do prvního čtení bude těsné. I za předpokladu, že všichni poslanci Pirátů, TOP 09 a Starostů budou hlasovat pro, k přijetí návrhu chybí stále 50 hlasů. Stejně tak ke kýženému poštu 101 hlasů nepomůže ani polovina poslanců hnutí ANO, kterých je 71. Hlasy tak budou potřeba i z řad politiků ODS a KDU-ČSL. Nedá se ale očekávat, že většina lidovců pro návrh zvedne ruku. O budoucnosti manželství pro všechny tak rozhodne ODS spolu s hnutím ANO.