Možnosti umělé inteligence při vytváření obrazů a zvuků raketově narostly. V poslední době je možné vidět celou řadu videí, kde různé osoby dělají věci, které nikdy nedělaly, a pronášejí věty, které nejen neřekly, ale ani by je to nenapadlo.
Účet Investigace_cz na sociální síti X přináší ukázku, jak může vypadat výsledek práce pomocí nových technologií. Exprezident Václav Klaus na nahrávce apeluje na posluchače, aby brali vážně globální změny klimatu, a bojuje s lhostejností. Klaus je přitom znám jako „popírač“ změn klimatu způsobených činností člověka.
„V nahrávce slyšíte deepfake projev Václava Klause generovaný umělou inteligencí. Jedná se o fiktivní, uměle vytvořený projev. Napsat text cizím stylem a pak ho hlasem oběti i přečíst. Podobný úkol lze dnes provést spojením několika nástrojů založených na umělé inteligenci. Je tak možné podvrhnout nahrávku, v níž hlasem údajného mluvčího přesvědčivě zazní věci, které však nikdy neřekl. Jedná se o takzvaný deepfake (volně přeloženo jako naprostý podvrh, pozn. red.), tedy audio a video obsah, jenž byl vytvořen či upraven tak, aby realisticky ukazoval událost, která se nikdy nestala,“ píše Investigace_cz.
Na celkem důvěryhodně znějící nahrávce nepravý Václav Klaus vykládá pravý opak toho, co od něj lze často slyšet.
„Poslední zprávy o globálních změnách klimatu nás zasáhly s plnou silou. Opravdu si myslíme, že se nás to netýká? Jak je možné, že přesto mnozí z nás žijí, jako by se nic nedělo? Globální oteplován není jen o vyšších teplotách. Máme před sebou scénář extrémních klimatických jevů. Ničivé požáry, ničivé povodně, sucho. A co jsme pro to udělali? Někteří se možná domnívají, že je to problém pro budoucí generace, ale není to tak. Dopady už cítíme nyní,“ říká virtuální exprezident.
V tomto případě je nahrávka opatřena podtitulkem, že zvuk byl vytvořen pomocí umělé inteligence, a sděluje to průběžně i hlasové sdělení.
Deep fake už byl použit v politické kampani. Stalo se to na Slovensku před posledními volbami. Dva dny před hlasováním se na sociálních sítích a prostřednictvím řetězových e-mailů šířila nahrávka, která působila jako záznam rozhovoru novinářky Denníku N Moniky Tódové a předsedy Progresivního Slovenska Michala Šimečky. Jejich „nahraný“ rozhovor, kde údajně domlouvají volební podvod, se nikdy neuskutečnil, ale stejně ho slyšely desetitisíce lidí. Falešné video nejvíce šířili prokremelští politici: bývalý předseda Nejvyššího soudu a exministr Štefan Harabin (do roku 1989 člen Komunistické strany Československa) a kandidát několika stran a bývalý poslanec Peter Marček. Jeho původ se podařilo vysledovat až k účtu na ruské síti Telegram. Autor není znám.