Mnozí odpůrci Evropské unie se radují z britskou vládou zahájeného brexitu, tedy z odchodu Velké Británie z jednotné Evropy. Prý už jim nebude vládnout Brusel, ale budou si vládnout sami. Tak jednoduché to ovšem není.
Spojené království se může dostat do velkých potíží. Největší nebezpečí, které mu hrozí, je rozpad země. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová již dostala souhlas do parlamentu v Edinburghu, že má zahájit jednání o vypsání druhého referenda za nezávislost Skotska, které by se mělo konat na podzim roku 2018 nebo na jaře 2019. Vzhledem k tomu, že téměř dvě třetiny Skotů hlasovaly pro setrvání Velké Británie v Evropské unii, tak může být výsledek skotského plebiscitu o sebeurčení opačný než minule, kdy většina lidí byla proti odtržení Skotska.
Jsou tady však i další problémy, které vyplynou z brexitu. Negativně pocítit jej může britská ekonomika. Není tedy divu, že vedení automobilek, leteckých společností a další britských firem důrazně žádají londýnskou vládu, aby jim zajistila přístup na jednotný evropský trh. Nedivím se jim. I když se podíl unijních zemí na britském exportu snižuje, stále do nich míří téměř polovina britského vývozu. Jestliže by tedy nastaly komplikace v zahraničním obchodu, pak by mnoho britských firem, hlavně automobilek, mohlo zkrachovat.
Rozchod s Evropskou unií velmi tvrdě pocítí i světové finanční centrum, tzv. londýnská City. Mnoho bankovních domů totiž posuzuje variantu přesunu jinam. Toto razantní řešení zvažují například Bank of America, Chase, JPMorgan či Citigroup a další. A některé už tak činí. Pojišťovací společnost instituce Lloyd’s of London si již pro svou pobočku v Evropské unii vybrala Brusel. To všechno může ohrozit britskou stabilitu a přinést ztrátu tisíců a možná i desetitisíců pracovních míst.
Samozřejmě problém je třeba posuzovat z obou stran. Rovněž země Evropské unie se podílejí na britském importu zhruba polovinou. I pro české firmy je ostrovní trh velmi důležitý. V roce 2016 tam vyvezly zboží za 206 miliard korun a Velká Británie je pro Českou republiku páté nejvýznamnější exportní teritorium. Předčí tak Rusko i Čínu. Proto je v zájmu Evropy, aby volný obchod mezi EU a Velkou Británií zůstal zachován.
Dále bude důležité zajistit, aby se čeští občané, kteří žijí a pracují trvale ve Spojeném království, po brexitu nedostali do pozic obyvatel druhé kategorie. Mezi nimi jsou i Romové, kteří se v této zemi velmi dobře uvedli. Mnozí úspěšně působí ve službách, čtyři se stali policisty a jednoho z nich vyznamenala samotná britská královna.
Odchod Velké Británie z Evropské unie je ovšem realita, kterou změnit nelze. Měli bychom se však snažit, aby důsledky byly co nejmenší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner