Voliči v Americe chodí do zákonodárného sboru volit daleko častěji než my. Pokud zrovna jejich zástupce či zástupkyně ve Sněmovně reprezentantů v průběhu mandátu nezemřou či neodstoupí, mají možnost je každé dva roky vyměnit. V listopadu nás tedy čekají volby v polovině funkčního období stávajícího prezidenta. Pokud by republikáni ztratili svou většinu v jedné z komor kongresu, bude pro ně v podstatě nemožné prosadit nějakou další výraznou změnu. Donald Trump by pak byl v podobné roli jako Barack Obama, který vládl v podstatě jen pomocí exekutivních nařízení.
Demokraté očekávají velkou modrou vlnu a republikáni zase doufají, že jim nedávno schválené daňové úlevy, které teď schvaluje mírná většina pravděpodobných voličů, pomohou udržet alespoň těsnou většinu. Volební průzkumy v této fázi ještě tolik nenapoví, protože do listopadu se toho může stát ještě hodně. O to více se obě strany upínaly k doplňovacím volbám v 18. sněmovním okrsku státu Pensylvánie, ve kterém v roce 2016 Donald Trump zvítězil o 20 procentních bodů.
Jedná se o převážně bílý předměstský okrsek, ve kterých se budou volby rozhodovat. Přesněji řečeno se budou rozhodovat v podobných okrscích, ale ne v tomto okrsku, protože z rozhodnutí Nejvyššího soudu státu Pensylvánie se mapa obvodů pro podzimní volby změní, jelikož ta současná zvýhodňovala republikány. Demokrat Connor Lamb, který překvapivě zřejmě o několik stovek hlasů vyhrál, si tak svého křesla moc neužije. Ještě stále není dokončeno sčítání korespondenčních hlasů, ale nepředpokládá se, že by se na jeho vítězství něco změnilo.
I kdyby ano, bude mít pro republikány těsné vítězství velice hořkou příchuť. Tohle nejsou doplňovací volby do senátu v Alabamě, kde se dalo právem poukazovat na to, že republikánského kandidáta stála téměř jisté křeslo především velice závažná a poměrně důvěryhodná obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilých. Rick Saccone nebyl bůh ví jak charismatický, ale v bezpečně rudém obvodě by měl snadno zvítězit.
I pro samotného prezidenta je to porážka. Může sice tvrdit, že Connor Lamb vlastně prosazuje stejné věci, jako chce on, ale to zaprvé není tak úplně pravda a za druhé ho před volbami vykresloval úplně jinak. Na podporu Sacconeho se vydal do Pensylvánie a na několika setkáních s voliči se předvedl ve stejné formě, v dobrém i zlém, jako v prezidentské kampani. Nestačilo to.
V jednom ale Trump pravdu má. Lamb se profiluje spíše jako konzervativní demokrat, což ale není v podobném obvodě žádná výjimka. Politické strany v USA jsou poměrně široce rozkročené koalice a stranická disciplína je díky volebnímu systému často těžko vynutitelná. Tak jako tak, pro demokraty je zvolení jejich kandidáta dobrou zprávou, ale i varováním. Lamb se v kampani například vymezil proti předsedkyni demokratické menšiny ve sněmovně Nanci Pelosiové.
Ta je sice dlouholetou zasloužilou funkcionářkou a v letošních volbách znovu kandiduje, ale rozhodně není žádnou extremistkou. Dlouhý pobyt v politice nicméně i přes možnou únavu voličů z nepolitika Trumpa nadále zůstává hendikepem. I když momentálně hrozí větší riziko rozpadu republikánům a to obzvlášť, pokud se jim volby nevydaří, demokraté také teprve hledají svou tvář vhodnou pro nové politické poměr a souboj o podobu strany může vyústit ve vážné problémy, i pokud se jim volby vyhrát podaří. Z tohoto pohledu mohou být nakonec primárky obou stran zajímavější a významnější než samotné volby.