Slovensko chce v červnu začít očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Na skladě má dávky pro 100 tisíc lidí, musí se ale použít do července, pak jim vyprší expirace. Látka, která na skladech leží už od února, navíc není registrovaná v Evropské unii. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský nyní prohlásil, že on by si vakcínu píchnout nenechal.
Vláda bývalého slovenského premiéra Igora Matoviče slavnostně přivezla ruskou vakcínu Sputnik V už v únoru. Jak uvádí server Aktuálně.cz, od té doby v zemi padla vláda, lékový ústav vydal zprávu o tom, že bezpečnost látky nelze posoudit, a expirace stovky tisíc dávek očkovací látky za chvíli vyprší. Ministr zdravotnictví tento týden dostal za úkol, aby s očkováním začal do 8. června. Látkou se budou moci očkovat lidé mezi 18 a 60 lety. Ministerstvo teď připravuje seznam míst, kde bude vakcína k dispozici.
Musí si ale pospíšit, protože polovině dávek, které má země ve skladech, vyprší expirace už v červenci. Druhé pak v srpnu. Tento balík stovky tisíc vakcín se ale od prvního liší a je nutně určen na druhou dávku očkování. Pokud se první várka nepoužije, druhá bude k ničemu. Tím ale problémy kolem ruské vakcíny nekončí. Slovensko za Sputnik V zatím nezaplatilo, a tak termín startu očkování není jasný. „Požádáme ruskou stranu o nějakou fakturu. Až přijde, zaplatíme. Až zaplatíme, budeme očkovat,“ řekl podle deníku Sme tento týden ministr Lengvarský. Celkem si Slovensko objednalo dva miliony dávek vakcíny za 17 milionů eur (skoro 433 milionů korun). Touto dobou už v zemi mělo být přes milion dávek, přišlo jich ale jen 200 tisíc.
Lengvarský prohlásil, že pořizování jakýchkoliv dalších očkovacích látek bude probíhat podle evropských pravidel. Lze tedy předpokládat, že pokud Sputnik V neschválí Evropská léková agentura EMA, další várka už na Slovensko nedorazí. Ministr Lengvarský pak také řekl, že sám by se Sputnikem V očkovat nenechal a nedoporučil by to ani svým známým. Nyní nese odpovědnost za očkování Sputnikem V ministerstvo, potažmo stát. Látku totiž neregistrovala nejen EMA, ale ani Slovenský úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) – a očkování povolil zvláštním rozhodnutím resort zdravotnictví. Ovšem ještě před tím, než do čela úřadu nastoupil Lengvarský.
SÚKL měl zkoumat bezpečnost, účinnost a kvalitu vakcíny. Nemohl ale vakcínu posoudit komplexně, protože ruský výrobce celou řadu dat Slovensku neposkytl. „Výsledky vyhovují normám výrobce,“ sdělilo k tomu ministerstvo zdravotnictví. Laboratoře ale v druhé dávce vakcíny odhalily části viru, které by tam podle evropských norem vůbec neměly být – pocházejí přitom z výrobního procesu vakcíny. Pomáhají při vytvoření adenoviru, což je úmyslně znefunkčněný a pro člověka neškodný virus, který pomáhá dopravit do těla informaci o stavbě konkrétního proteinu koronaviru. Podle dvou měsíců staré studie, na kterou se odvolával i bývalý premiér Matovič, když do země vakcíny přivezl, ale Slováci mají zájem o Sputnik V. Slovenská akademie věd spolu s dalšími dvěma institucemi zveřejnila průzkum, podle něhož by až 30 procent lidí, kteří by se jinak očkovat nenechali, Sputnik neodmítlo.