Celých 23 procent ze všech novinářů zabitých v roce 2014 při výkonu povolání tvoří zaměstnanci mezinárodních tiskových agentur a médií. Podle americké organizace Committee to Protect Journalists je to asi dvojnásobek oproti předchozím rokům. Celkem zemřelo v roce 2014 nejméně 60 novinářů v souvislosti s výkonem své profese, přičemž v roce 2013 jich bylo 70. Poslední tři roky jsou podle záznamů CPJ obdobím s nejvyšší úmrtností novinářů při výkonu profese. „Tato doba je pro novináře zatím nejnebezpečnější,“ říká výkonný ředitel CPJ Joel Simon. „V minulosti na sobě novináři vždy nesli tíži rizika nebezpečí, což platí i nadále. Ale narůstající útoky proti mezinárodním novinářům ukazují na to, že v současném ovzduší je potenciálním terčem každý.“
Vyšší poměr zabitých mezinárodních novinářů svědčí částečně o rostoucí nestabilitě uvnitř zón konfliktu, kde se západní novináři stávají záměrným terčem útoků. Německá fotografka agentury Associated Press Anja Niedringhaus byla zastřelena policistou v Afghánistánu během focení reportáže z voleb. Americký novinář na volné noze James Foley byl v srpnu, skoro dva roky po svém únosu, popraven členy militantní skupiny Islámský stát, která zveřejnila videozáznam jeho popravy. O dva týdny později zveřejnil IS další video z popravy setnutím hlavy americko-izraelského nezávislého novináře Stevena Sotloffa, který byl unesen rok předtím.
Většinou jsou ohroženi místní
Navzdory rostoucímu riziku pro mezinárodní novináře pracující uvnitř zón konfliktu se hrozba útoků ve většině případů týká místních novinářů. Kupříkladu většinu z odhadovaného počtu 20 novinářů pohřešovaných v Sýrii – z nichž mnozí jsou pravděpodobně zadržováni Islámským státem – tvoří místní novináři. Vysoký počet únosů vedl k tomu, že se z rozsáhlých oblastí Sýrie staly pro média zakázané zóny, mezinárodní novináři do země přestali jezdit a místní novináři ji opouštějí. I přesto je Sýrie již třetím rokem zemí s největší úmrtností novinářů. V roce 2014 byl celkový počet zabitých novinářů v souvislosti s konfliktem v Sýrii nejméně 17, čímž se celkový počet novinářů zabitých od počátku konfliktu v roce 2011 dostal na 79. Sýrie tak vystřídala na druhém místě žebříčku nejvražednějších a pro novináře nejnebezpečnějších zemí Filipíny (od počátku, kdy CPJ začala dokumentovat vraždy novinářů, tedy od roku 1992).
Pokud jde o Filipíny, mají jedno smutné historické prvenství. 23. listopadu 2009 členové vlivného filipínského klanu Ampatuanů zmasakrovali kolonu politického protivníka, který se chtěl ucházet spolu s šéfem klanu Andalem Ampatuanem o guvernérský úřad. Masakr si vyžádal 57 obětí včetně asi 34 novinářů. Je to nejhorší masakr v dějinách Filipín a také údajně nejhorší masakr novinářů v historii.
Rizikový je Blízký východ
Téměř polovina všech novinářů zabitých v roce 2014 zemřela na Blízkém východě. Alespoň pět novinářů zahynulo v Iráku, nejméně čtyři novináři a tři další zaměstnanci médií byli zabiti při práci na
zpravodajství z padesátidenního konfliktu v Izraeli a na okupovaných palestinských územích v červenci a srpnu.
Další oběti bojů a křížových paleb přibyly v roce 2014 na Ukrajině, kde bylo zabito nejméně pět novinářů a dva zaměstnanci médií – první novinářské oběti, které na Ukrajině CPJ zaznamenala od roku 2001.
Jak Paraguay, tak Barma zaznamenaly první oběti z řad pracovníků médií od roku 2007. Barmská armáda v říjnu oznámila, že zabila barmského reportéra na volné noze během jeho zadržení ve vazbě v jihovýchodním státě Mon. V Paraguayi byli zabiti nejméně tři novináři, z nichž všichni psali o zločinné oblasti podél brazilské hranice.