Pokud neodsouhlasí Evropský parlament bezvízový styk s Tureckem, tamní vláda pošle do Evropy další vlnu uprchlíků. Prohlásil to v reakci na jednání Evropského parlamentu poradce prezidenta Erdogana Burhan Kuzu. „Pokud dojde k zamítnutí bezvízového styku, uvolníme okamžitě uprchlíky a pustíme je na cesty,“ uvedl Kuzu podle agentury AFP.
Slíbený bezvízový režim pro turecké cestující uvnitř Schengenského prostoru má být součástí turecko-evropské úmluvy o uprchlících z letošního března. Unie se s Tureckem pokouší sblížit na pozadí uprchlické krize, při níž se do Evropy přistěhovalo od loňského léta přes milion převážně blízkovýchodních běženců.
Brusel se dohodl v březnu s Ankarou na zmírnění přílivu dalších uprchlíků výměnou za vydatnou mnohamiliardovou pomoc, spojenou zejména s náklady na jejich ubytování na tureckém území. Turecko si kromě bezvízového styku stanovilo jako podmínku obnovení přístupových rozhovorů s vyhlídkou na členství v EU.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dal ovšem nyní v Berlíně jasně najevo, že dohoda mezi EU a Tureckem padne pouze v případě, že Ankara nesplní své závazky, včetně zmírnění přísných protiteroristických zákonů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes přitom již poněkolikáté zopakoval, že protiteroristická opatření Ankara nemíní měnit. Unii přitom obvinil z pokrytectví.
Turecko ústy ministra pro evropské záležitosti Volkana Bozkira vzkázalo, že všech 72 podmínek Evropské unie pro zavedení bezvízového styku splňuje. Bozkir, který je na návštěvě v Evropském parlamentu ve Štrasburku, v turecké televizi řekl, že by bylo nepřijatelné a nespravedlivé, kdyby Brusel odložil zrušení víz, které je součástí širší migrační dohody mezi EU a Tureckem.
Juncker ale řekl, že unie přikládá velkou váhu daným podmínkám. „Pokud Erdoganova strategie spočívá v tom, že zabrání Turkům volně cestovat po Evropě, musí se za to zodpovídat tureckému lidu. Není to můj problém, bude to jeho problém,“ upozornil Juncker. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier řekl, že „míč je na turecké straně“, přičemž výslovně zdůraznil, že Turecko musí ustat především v pronásledování novinářů právě na základě protiteroristických zákonů.
Podle EU zůstává v Turecku otevřených a nevyřešených ještě pět kapitol:
- boj proti korupci
- ochrana dat
- spolupráce soudů s unijními státy
- spolupráce s Europolem
- protiteroristické zákony
Původně měli Turci do schengenského prostoru bez kontrol vnitřních hranic cestovat na 90 dní bez víza už od konce června. Evropská komise před několika dny podmínečně doporučila zavedení bezvízového styku, ale řada poslanců Evropského parlamentu během debaty ve středu dala najevo, že s tím nesouhlasí.
Turecký prezident Erdogan oproti tomu v posledních dnech opakovaně zdůraznil, že jeho země protiteroristické zákony nezmění.