Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je přesvědčen o tom, že se zástupci českých úřadů necítili dost silní na to, aby šli kvůli kauze Čapí hnízdo do sporu s Evropskou komisí. Logicky z toho vyplývá, že Evropský úřad proti podvodům OLAF shledal, že byly při udělování padesátimilionové dotace problémy.
„Reakci české strany v podobě rozhodnutí o vyjmutí výdaje na projekt Čapí hnízdo z operačního programu lze považovat za nepřímé přiznání chyby při udělení dotace,“ uvedl pro deník FORUM 24 Pospíšil.
[ctete postid=“173550″ title=“Potvrzeno: Evropská komise zná závěry OLAF. Čapí hnízdo už není mezi projekty spolufinancovanými EU“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/09/Screenshot-2017-09-03-10.12.09-385×230.png“ excerpt=“Mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke potvrdil deníku FORUM 24, že instituce “ permalink=“http://forum24.cz/potvrzeno-evropska-komise-obdrzela-zavery-olaf-capi-hnizdo-uz-neni-mezi-projekty-spolufinancovanymi-eu/“]173550[/ctete]
O vyjmutí Farmy Čapí hnízdo z operačního programu rozhodlo české ministerstvo financí. „Pokud by česká strana byla „silná v kramflecích“, tedy byla přesvědčena o oprávněnosti dotace a o své schopnosti tuto pozici obhájit před komisí, mohla zareagovat nesouhlasně a podstoupit riziko sporu s komisí, která by v takovém případě mohla po ČR požadovat finanční korekci ve výši přidělené dotace. Česká strana však evidentně do sporu s komisí jít nechtěla, a aby se mu vyhnula, sama, dobrovolně, rozhodla o vracení částky odpovídající výši dotace na Čapí hnízdo do rozpočtu EU,“ říká Pospíšil.
Bruselské úřady chtěly vymáhat po Česku miliony zpět. Pokud by bylo Čapí hnízdo z ROP vyjmuto, dotace bude zaplacena z českého rozpočtu. Padesát milionů tak zaplatí v první fázi daňový poplatník.
Česká policie podezírá premiéra Babiše z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.