Europoslanci na středečním plénu Evropského parlamentu kritizovali nečinnost EU v souvislosti s kauzou Pandora Papers, která se týká premiéra Andreje Babiše. „Mě to samozřejmě mrzí, protože kauzy pana premiéra dlouhodobě poškozují obraz České republiky a Evropské unie v globálním měřítku. Já jen doufám, že ačkoliv to pan premiér prozatím nevysvětlil, tak že ta věc bude vyšetřena. Je důležité vysvětlit, jaký byl původ peněz, které poslal do schématu offshorových společností. Byly získány řádným způsobem a řádně zdaněny? To se musí vyšetřit,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Přiznává také, že i bez skandálu Andreje Babiše se postupuje v boji proti praní špinavých peněz pomaleji, než se očekávalo.
Na plénu Evropského parlamentu se ve středu opět hovořilo o českém premiérovi Andreji Babišovi, a to ve vztahu ke kauze Pandora Papers. Jaký byl postoj členů Evropského parlamentu k této kauze?
Rozprava, která trvala více než hodinu, se kauzy Pandora Papers týkala pouze obecně. Skutečností ale bylo, že nejen čeští europoslanci zmiňovali, že nejflagrantnějším příkladem tohoto nemorálního a možná i nezákonného chování je právě český premiér Andrej Babiš. Jméno našeho předsedy vlády bohužel opět padlo na plénu a opět to nebylo v pozitivním slova smyslu. Ostuda, kterou nám kauzy pana premiéra způsobují v Evropské unii a v Evropském parlamentu, postupuje dál.
Připadají vám snahy Evropské rady v boji proti daňovým rájům dostačující?
Dostačující nejsou. Evropská rada důležité návrhy v boji proti praní špinavých peněz v posledních letech neprojednala, spíše je odsouvá. Je velký problém, když člen Evropské rady, český premiér, tyto praktiky sám realizuje. To obecně vrhá velkou nedůvěryhodnost na evropské instituce. Není to problém pouze České republiky. Když má jeden z premiérů tohoto členství na krku takovýto skandál, tak je to nesmírně nedůvěryhodné. Kauza Andreje Babiše nepoškozuje pouze obraz České republiky, ale bohužel i celé Evropské unie.
Jaký důsledek by tato kauza mohla pro Česko mít právě na úrovni Evropské unie?
V tomto směru jde pouze o poškození našeho dobrého jména. To pouze říkám v uvozovkách, protože je to samozřejmě velmi zásadní. Kauza Pandora Papers, na rozdíl od střetu zájmů Andreje Babiše, naštěstí nepřináší nebezpečí v zastavení evropských dotací. Já ale nevěřím tomu, že by premiér vynaložil takové úsilí a takové množství peněz, aby vytvořil různé fiktivních offshorové firmy za účelem skrytí jména skutečného vlastníka. To je příliš nákladná a náročná právní transakce.
Nediskutovalo se tam například i o tom, co je původem peněz v kauze Pandora Papers Andreje Babiše?
Ne, ta debata byla opravdu obecná. Diskutovalo se především o tom, že Evropská unie postupuje příliš pomalu v oblasti boje proti praní špinavých peněz a proti daňovým únikům. Konkrétní podoba kauzy Andreje Babiše se neprobírala. Obecně kolegové zmiňovali, že je těžké mít důvěryhodnou tvář, když jeden z premiérů členských zemí tyto nemorální, možná i nestandardní, praktiky využíval.
Mnoho europoslanců také kritizovalo, že ministři financí členských zemí Evropské unie v úterý vyškrtli některé ostrovní státy ze seznamu míst, která unie považovala za daňové ráje. Jak tohle vnímáte vy?
Já to vnímám stejně. Jít směrem vyškrtávání těchto zemí a rozvolňování pravidel není dobré. I bez tohoto skandálu Andreje Babiše se postupuje v boji proti praní špinavých peněz pomaleji, než jsme čekali. Postupovat rozvolňováním pravidel je podle mého názoru spíše lití benzinu do ohně.
Komise prý ale v tomto směru připravuje další legislativní iniciativy. Ještě v letošním roce by měl být předložen návrh namířený proti zneužívání fiktivních společností. Máte k tomu bližší podrobnosti?
Já budu velmi rád, když k tomu předložení dojde. To byl pro mě jeden z mála pozitivních bodů dnešní debaty. Kéž by to skutečně bylo předloženo do konce roku. Bližší informace ale bohužel nemám.
Jak na vás vlastně působí, když na jednání Evropského parlamentu slyšíte jméno našeho premiéra ve spojení s takovými kauzami, jaké on má?
Mě to samozřejmě mrzí, protože kauzy pana premiéra dlouhodobě poškozují obraz České republiky a Evropské unie v globálním měřítku. Já jen doufám, že ačkoliv to pan premiér prozatím nevysvětlil, tak že ta věc bude vyšetřena. Je důležité vysvětlit, jaký byl původ peněz, které poslal do schématu offshorových společností. Byly získány řádným způsobem a řádně zdaněny? To se musí vyšetřit. Kde fiktivní offshorové společnosti vzaly 15 milionů eur, aby ty peníze mohly opět vrátit? Tato transakce nebyla dosud vysvětlena. Ctím presumpci neviny a nechci říkat, že premiér spáchal trestný čin. Ta transakce je podle mého názoru ale opravdu podezřelá.
Opět opakuji, že nevěřím, že se panu premiérovi primárně jednalo o to, aby nebylo známo, že je majitelem zámečku na jihu Francie. Ještě k tomu, když se na zámečku fotí a zveřejňuje na facebooku. Nemůžeme tvrdit, že premiér spáchal trestný čin, protože to z informací, které máme, není jasné. Jediné, co je ale skutečně jasné, je v tuto chvíli to, že se chová jako pokrytec. „Nemám žádné offshory jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech,“ vykřikoval Andrej Babiš v parlamentu v roce 2015. Je vidět, že lhal. Zřejmé tedy je, že touto kauzou se premiér usvědčil z pokrytectví a lži. Jestli se usvědčí i z trestného činu, to si musíme počkat na výsledky vyšetřování.