Europoslanec Jiří Pospíšil v rozhovoru pro deník FORUM 24 popsal, jak moc mohou Českou republiku poškodit případné „kvóty na potraviny“, které ale ve skutečnosti pomohou hlavně velkým hráčům, zejména tedy holdingu Agrofert Andreje Babiše. Pospíšil doufá, že by věc zrušil Ústavní soud, případně nová poslanecká sněmovna po volbách.
Aktuálně se řeší, že sněmovnou prošel zákon, který se týká kvót na české potraviny. Jak to hodnotíte?
Je to ostudný zákon, který je v naprostém rozporu s principy evropského trhu. Nejostudnější ale je, že pokud by byl uveden do praxe, tak výrazně poškodí občany ČR, kteří budou mít mnohem menší výběr a za některé výrobky si ještě připlatí.
Samozřejmě chápu, proč pro tento zákon hlasovali poslanci z hnutí ANO, tento zákon zcela evidentně pomůže Andreji Babišovi. Čemu pak ale nerozumím, jak je možné, že pro něj hlasovali i poslanci z řad ČSSD a dalších stran.
Tomáš Prouza řekl deníku FORUM 24, že nejde „jen“ o výhody v obchodech, ale také o to, že velcí hráči budou čekat na národní dotace týkající se potravinové soběstačnosti. Jak se díváte na tento argument?
To se teprve ukáže, jak tento zákon změní dotační politiku státu. Nedivil bych se ale, kdyby Andrej Babiš a ministr zemědělství Toman, který je mimochodem v podobném střetu zájmů, už přemýšleli o tom, jak nastartovat další dotační perpetuum mobile: Zavedeme kvóty a pak si ještě zvýšíme dotace, protože jinak přece nebude domácích potravin dost, aby se kvóty mohly dodržovat.
Měl by se v případě, že zákon bude definitivně schválen, obrátit například senát na Ústavní soud?
Myslím si, že pokud tato hrůza nabude účinnosti, tak je potřeba využít veškeré prostředky a ten zákon zrušit na úrovni ČR. Respektive byl bych radši, aby tento legislativní zmetek byl zrušen českým Ústavním soudem, tedy na národní půdě, než aby se celá tato kauza, která nás poškozuje, řešila na půdě evropské. A jako právník si ostatně myslím, že si právo obchodníků prodávat zboží, které si sami vyberou, ochranu Ústavního soudu určitě zaslouží.
Jakým způsobem by podle vás postupovala Evropská komise?
Evropská komise se v podobných případech nejprve snaží členský stát přesvědčit, aby s porušováním pravidel sám přestal. Když neuspěje, požádá daný stát oficiálně, aby do dvou měsíců porušení evropského práva odstranil. Pak už případně následuje podání k Evropskému soudnímu dvoru. U něj nemá Česká republika s tímto zákonem šanci uspět, protože v minulosti už tento soud zrušil i jen státní program, kterým jeden členský stát motivoval občany, aby kupovali jen domácí potraviny. To při tom byla oproti potravinářskému „lex Babiš“ doslova prkotina.
Kdyby ani potom Andrej Babiš neustoupil a tento zákon český parlament nezrušil, dočkáme se ze strany EU vysoké pokuty. Tak daleko se snad ale nedostaneme, protože pevně věřím, že tenhle lobbistický zákon nová sněmovna hned po říjnových volbách zruší.
Ovlivní dle vašeho názoru – byť třeba neformálně – schválení tohoto zákona a vůbec jednání o něm pohled evropských institucí na střet zájmů Andreje Babiše?
Předpokládám, že nikoli. Střet zájmů Babiše má být posouzen zcela nestranně – na základě faktů. V každém případě bych řekl, že Andrej Babiš tímto naplno odhalil svou tvář. Kdy zatímco v Bruselu se tváří jako velký Evropan, tak tímto zákonem, který schválili jeho poslanci, jasně ukazuje své protievropské postoje, a že mu jde jen a pouze o jeho vlastní byznys.
Jak se díváte na to, že Andrej Babiš nyní tvrdí, že on je proti tomuto zákonu a doufá, že jej senát pošle zpět?
Důležité je, že byl tento zákon schválen hlasy poslanců hnutí ANO a bez jejich podpory by zákon neprošel. Takže to, co Andrej Babiš předvádí, je exemplární příklad pokrytectví. Nikdo snad nevěří tomu, že by v hnutí panovala vnitrostranická demokracie a poslanci by si dovolili hlasovat v rozporu s vůlí jejich šéfa.
Naopak jsme viděli, jak několik poslanců ANO zpochybnilo vlastní hlasování, zázračně otočilo svůj názor a na podruhé, v „opravném“ hlasování, už Babišovy kvóty dostaly zelenou…
Proti zákonu se již ohradili také mj. velvyslanci osmi zemí EU. Hovoříte o věci s kolegy v europarlamentu? Jak vlastně Česká republika před partnery v zahraničí momentálně vypadá?
Je jasné, že takovýto návrh zákona samozřejmě poškodí renomé a pozici České republiky v Bruselu. Což dokládá i fakt, že mí evropští kolegové vyjadřují doslova údiv nad tím, jak je vůbec možné, že je našimi zákonodárci přijat zákon, který je zcela v rozporu s evropským trhem a který poškozuje i občany této země…