Předseda pražské TOP 09 a člen vyjednávacího týmu Jiří Pospíšil pro deník FORUM 24 okomentoval krach dosavadních jednání o koalici v Praze. Odmítá, že by vznik menšinové vlády byl jakousi novou opoziční smlouvou. „Je úsměvné, když Jan Čižinský sám sebe prezentuje jako někoho, kdo varuje před koalicí s hnutím ANO, přitom je tím jediným, kdo s ANO vládl,“ připomíná v rozhovoru.
Překvapilo vás, že Piráti finální nabídku nakonec odmítli?
Lhal bych, kdybych tvrdil, že mě to nezaskočilo. Věřil jsem tomu, že Piráti budou chtít pokračovat v projektech, které započali, a že přijmou naši nabídku podílet se na pražské vládě – obzvlášť, když ta nabídka obsahovala největší zastoupení v radě ze všech politických stran a hnutí. Ale asi jsem byl naivní.
V čem by mohl být ten hlavní problém?
Nevím. Možná Piráti počítali s tím, že to dopadne podobně jako ve vládě, kde se čtyřmi poslanci dostali tři ministry. My jsme ale chtěli vytvořit koalici, která odráží výsledky voleb. Takže naše nabídka není tak benefiční vůči Pirátům jako nabídka na té centrální úrovni, ale je to nabídka spravedlivá a přiměřená. Mně ale bohužel přijde, že si Piráti stále neuvědomují, že v těch volbách skončili třetí, že ty volby nevyhráli a že tedy nabídka čtyř silových postů v radě je více než korektní.
Rozložení sil v radě 5:5:1, o které usilují Piráti, je tedy z vaší strany nereálné?
Pokud máme v Praze vládnout, chceme takové uspořádání, které nám umožní prosazovat náš program. To je, kvůli čemu nás naši voliči volili. To není o počtech lidí v radě, ale o akceschopnosti koalice.
Takže trváte na většině v radě i na postu primátora?
Nikdo z koalice SPOLU přece nechce většinu v radě. Návrh, který Piráti odmítli, zněl: Piráti 4, ODS 3, TOP 09 2, KDU-ČSL 1, STAN 1. Ze všech politických stran a hnutí bylo tedy největší zastoupení v radě nabídnuto Pirátské straně.
Máte tedy pocit, že jste pro vytvoření koalice na vládním půdorysu udělali maximum?
Rozhodně. Pirátům jsme nabídli všechny silové resorty v radě, o které v průběhu povolebního vyjednávání projevili zájem. Sami jsme se vzdali gescí, které jsme chtěli spravovat. Například resort dopravy, z určitého pohledu nejdůležitější resort pro Prahu, jsme byli připraveni obětovat ve prospěch Pirátů. Udělali jsme opravdu vše pro to, abychom jejich požadavkům vyhověli – a to včetně kompetencí a pojistek, které by umožnily konsensuální fungování rady.
Nezablokovala situaci nově vzniklá funkce radního pro investice, kterou Piráti označují jako politickou trafiku pro zástupce SPOLU?
Piráti se asi řídí heslem „podle sebe soudím tebe“. To oni si takto vytvořili radního pro transparentnost, jehož výsledky práce asi nemusím nikomu připomínat.
Jakou náplň práce by tedy měl mít nový radní pro investice?
My jsme upozorňovali na to, že jsou zde klíčové investice města, kterým by se měl věnovat jeden radní. Fakt, že dosud tyto investice neměly speciální režim a byly rozdělené mezi jednotlivé radní pod jejich gescemi, vedlo jen k tomu, že se jim nedávala dostatečná priorita. My jsme naopak v programu měli, že chceme opravdu posunout některé významné infrastrukturní stavby (metro D, okruhy, tramvajové tratě), že chceme posunout dostavbu Vltavské filharmonie, že chceme řešit investice do sociální oblasti, školství, atd. A to by mělo být úkolem nového radního. Je to model, který v mnoha městech a na městských částech funguje, takže jsme přesvědčeni, že je to něco, co Praze opravdu pomůže.
Co se bude nyní dít dál?
V této chvíli nám bohužel nevychází jiná varianta než se pokusit oslovit zastupitelské kluby a jednat o podpoře menšinové rady, která by s politickým mandátem nově zvoleného zastupitelstva začala město řídit.
Nemáte obavy z toho, že to voliči nepochopí, pokud menšinovou vládu bude podporovat hnutí ANO?
Já si myslím a pevně doufám, že každý, kdo sledoval ta vyjednávání, která trvala přes dva měsíce, musel vidět, že my jsme měli velkou snahu domluvit se na vládním půdorysu, tzn. takové vládě, kde bude SPOLU, STAN a Piráti. Ale k tomu, abychom se dohodli, jsou potřeba dva, respektive tři, a jak vidíme, tak ta ochota ze strany Pirátů opravdu nebyla.
Objevují se hlasy, že v Praze půjde o novou opoziční smlouvu. Jak byste na tyto obavy odpověděl?
Není to opoziční smlouva, je to menšinová rada a opět říkám, že Piráti i Praha Sobě ji můžou podpořit. Ostatně, pokud chce Aliance pro stabilitu ve městě stabilitu, jak tvrdí do médií, a pokud jde panu Hřibovi a Čižinskému opravdu o město, o Prahu, měli by naši menšinovou radu podpořit. Já mám ale bohužel spíš pocit, že jim jde o mediální dojem na Facebooku a o vytvoření morálního kýče v mediálním prostoru.
Jak to myslíte?
Ve smyslu, že my jsme ti zločinci a jedině oni jsou ti morální, oni byli vždycky proti hnutí ANO, naopak my jsme s ním podle nich od začátku domluveni. To je za mě morální kýč, protože pravda je trochu jinde. Jen si to vezměte: V Plzni udělali Piráti koalici s ANO hned po vyhlášení výsledků voleb, i když s nimi SPOLU chtěla vládnout. V Praze Piráti se SPOLU vládnout nechtěli, i když jsme je dva měsíce přemlouvali a bylo jim vyhověno úplně ve všem. Stejně tak je úsměvné, když Jan Čižinský sám sebe prezentuje jako někoho, kdo varuje před koalicí s hnutím ANO, přitom je tím jediným, kdo s ANO vládl a kdo tuto tehdejší koalici držel svým hlasem čtyři roky. To je za mě moralismus na druhou.
Do jaké míry je jednání o koalici na vládním půdorysu vyloučené, je to tedy úplný konec?
Vyloučené určitě není. Kdyby Pirátům šlo o zájem hlavního města Prahy a ne jen o image „my jsme ti jediní morální“, byli by ochotni se s námi dohodnout – například, že teď bude vládnout vítěz voleb, Piráti nás bude podporovat, a pokud to bude fungovat, tak za 2 měsíce možná postavíme společnou radu. A já opět říkám, že i tahle varianta, kdy stavíme menšinovou vládu, je o možnosti Pirátů zapojit se. V žádném případě se nezdráháme dalším debatám, ale aby byla možná dohoda, musí chtít obě dvě strany