Europoslanec Jiří Pospíšil v rozhovoru pro deník FORUM 24 vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina patří do Evropské unie a že výsledkem války by měl být pravý opak toho, co si přeje ruský prezident Vladimir Putin. Pospíšil také ocenil, že se Západ „pozdě, ale přece“ probral.
Jak hodnotíte postoj a postup Západu v rusko-ukrajinské krizi?
Kdybych řekl, že jsem spokojený, je to možná silné slovo. Jsem ale určitě rád, že od počátečního přešlapování a proklamací jsme se konečně dostali k činům. Před pár dny, kdy se Volodymyr Zelenskyj k účastníkům summitu EU připojoval z bunkru v Kyjevě, odkud řídil obranu své země proti ruské agresi, a my jako Západ jsme hodně dlouho otáleli s rozhodnutím vyloučit Rusko z platebního systému SWIFT, jsem se ale propadal hanbou.
Co říkáte na názorový obrat Německa, které po třech dnech ruské agrese vůči Ukrajině změnilo postoj k vlastní obraně, k obraně Evropské unie a Severoatlantické aliance?
Německo bylo v Evropě jedním z největších přímluvců dobrých vztahů s Ruskem. Navíc je hodně závislé na energetických zdrojích z Ruska. I tam ale tlak veřejného mínění pomohl a Německo během pár dnů nakonec přehodnotilo svou dosavadní politiku. Padly zábrany ve věci vyloučení Ruska ze systému SWIFT, Německo zastavilo svůj milovaný projekt Nord Stream 2 a dokonce opustilo svou dosavadní pacifistickou politiku a dodalo Ukrajině zbraně. Ano, nastartování pomoci trvalo sice déle než jinde, ale i tady platí „pozdě, ale přece“.
Proč podle vás došlo ke změně?
Zdá se, že Evropané konečně pochopili, že Vladimir Putin je reálnou hrozbou pro celou Evropu, a nejen pro bývalé země Sovětského svazu. Ostatně, i v německém listu Die Welt si můžeme tento týden přečíst, že se Putin jen s Ukrajinou nespokojí a nepoleví, dokud státy bývalého Sovětského svazu zcela neovládne. Čím dál více je tedy zřejmá teze, že pokud teď Putina neporazíme, tak ho nejpozději za pár let máme v Evropské unii. Já totiž nevěřím tomu, když sleduji jeho chování, že se jeho imperiální ambice zastaví na hranicích EU nebo NATO.
Čeká nás po této krizi „nová Evropa?“
Putin tímto zavrženíhodným útokem na Ukrajinu vědomě vyvolal mezinárodní konfrontaci. A my ji teď buď vyhrajeme a Putina porazíme, nebo to v dlouhodobém horizontu porazí nás všechny. Já bych si, asi stejně jako ostatní, přál „novou lepší Evropu“, ale pro mě to za každou cenu neznamenají nějaké umělé konstrukty typu společná evropská armáda, ale mnohem přízemnější záležitost, kdy jednotlivé členské státy budou vynakládat dostatek peněz na svou obranu. Jestli vedle toho vznikne společná evropská armáda, je už k debatě, já osobně ale preferuji využít stávající struktury NATO a dostát závazku v podobě dvě procenta HDP na obranu. Pokud se tohle podaří, budu to vnímat jako příslib „nové Evropy“, ve které si všichni uvědomují, že válka se nás může bezprostředně týkat a že bohužel neplatí teze, že nepatří do 21. století.
Vladimir Putin nařídil uvést jaderné síly do nejvyššího stupně bojové pohotovosti. Jak tento krok vnímáte?
Zaznamenal jsem různé názory, buď že se Putin snaží odvést pozornost od nedostatečného postupu ruské armády na Ukrajině, nebo že se nás snaží zastrašit. Každopádně, já odmítám vsázet naši budoucnost na to, zda se Putin rozhodne zmáčknout jaderné tlačítko, nebo ne. Nesmíme se nechat zastrašit. Strach je nejsilnější spojenec Putinova Ruska. Proto musíme být tvrdí a jednotní! To jediné mu může zlomit vaz. Jeho slova a činy si nezadají s tím nejhorším, co pronášeli a prováděli představitelé německého nacismu. Je to agresor, a nikdo nedokáže odhadnout, kde se zastaví. Zda je šílenec? Nevím. Zcela výjimečně ale souhlasím s prezidentem Zemanem, který v tomto směru řekl, že „šílence je třeba izolovat“. Tak jako tak si Putin vybral cestu válečného zločince a já doufám, že jednou skončí před Mezinárodním trestním tribunálem.
Volodymyr Zelenskyj žádá o okamžité přijetí své země do Evropské unie. Jak se k tomu stavíte vy jako europoslanec?
Snahu ukrajinského prezidenta rozhodně podporuji. Ukrajině je potřeba co nejdříve přiřadit status: kandidátská země s rychlým přijetím. Ostatně, důvod, proč se Putin do této války vydal, je jeho snaha, aby se Ukrajina nikdy nestala členem EU a NATO. Já zase doufám, že výsledkem této války bude pravý opak.
Jak tato krize postihne ekonomiku a Česko?
Kvůli Putinovi jsme nyní ve válce, ať se nám to líbí, nebo ne. A každá válka má ekonomický dopad. Jsem ale přesvědčený, že když teď před Putinem neuhneme a pomůžeme Ukrajině ho porazit, budou v budoucnu ty náklady mnohem menší, než kdybychom v zájmu vlastního pohodlí a bezpečí alibisticky ustoupili. Rád bych věřil tomu, že to budeme mít na paměti i ve chvíli, kdy se dopady války začnou podepisovat i na našich každodenních životech.