Premiér v demisi se necítí jako spasitel, ale chce se postarat o všechny. Mnozí aktivní lidé však o Babišovu péči nestojí. Naopak by jim stačilo, kdyby se jim stát nepletl cesty a nezasahoval jim stále více do života. Kdyby výrazněji snížil daně a byrokracii a zrušil zbytečné buzerace typu EET. Nic takového však nehrozí.
[ctete postid=“198060″ title=“Vláda štědrých dotací. Hájí zájmy velkých podniků, vydělá hlavně Agrofert“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Agrofert-OLAF-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér v demisi neustále zdůrazňuje, jak jeho vláda maká. To se jí to slibuje, když “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-stedrych-dotaci-haji-zajmy-velkych-podniku-vydela-hlavne-agrofert/“]198060[/ctete]
Vláda bez důvěry jezdí do regionů a slibuje všechno všem. Slibuje i to, co hnutí ANO slíbilo už dříve, jen to nestihlo nebo zapomnělo realizovat. Andrej Babiš v praxi často konal pravý opak, nebo blokoval podobné návrhy koaličních partnerů jako rozpočtově nezodpovědné či populistické.
Dnes se v roli premiéra za svůj populismus nestydí a veřejně ho přiznává. Začíná svým chováním připomínat staré komunistické aparátčíky nejen budovatelskou rétorikou, ale i jejich zprofanovanými hesly. Zařídíme, postaráme se, splníme.
Mám skvělou morálku
Předseda hnutí ANO poskytl rozhovor serveru Novinky (17. 5. 2018). Jen tak mimochodem znovu odmítl odpovědnost za zdlouhavé vyjednávání o vládě, způsobené i jeho trestním stíháním. Bylo mu připomenuto, že to je i otázka jeho morálního kreditu.
„Mám ho. Mám skvělou morálku a skvělé hodnoty,“ odvětil Babiš a odmítl přirovnání s předchozími premiéry „tradičních“ stran Grossem a Nečasem, kteří odstoupili, aniž byli z něčeho obviněni. Že si prý jejich kauzy, na rozdíl od něj, nikdo neobjednal.
„Možná měli důvod. Já jsem nic neudělal, nemám důvod,“ prohlásil. Na dotaz, proč tedy nechce dát možnost soudům, aby před nimi prokázal svoji nevinu, odpověděl: „A proč bych jim dával tu možnost? Teď jde o to, aby Babiš nebyl v politice. Vždy jsem podnikal čestně a podle zákonů a měli byste ctít presumpci neviny.“
Vzhledem k jeho klientelistickým vazbám v minulosti a predátorským praktikám to je velmi odvážné tvrzení. Nehledě na to, že presumpce neviny zjevně neplatí u bývalého ředitele GIBS Michala Murína nebo odstaveného ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška, které potřebuje nahradit svými figurami.
Jsem populista
Babiš v rozhovoru ostře reagoval na výhrady, že jeho hnutí nemá čitelný program. Zdůraznil, že naopak má program pro všechny a chce pomoci všem. „My se o ty lidi postaráme. Šel jsem proto do politiky, a pokud říkáte, že jsem populista, mně to vůbec nevadí,“ dodal.
Otázka však zní, zda se státní byrokracie podle jeho představ nestará – zejména o malé podnikatele – až příliš. Mnohé samostatně uvažující a tvůrčí lidi, nespoléhající se na stát, naopak jeho drábovské a fízlovací metody odpuzují. Represivní aparát se za jeho působení rozrůstá a rozšiřují se mu pravomoce.
Kosmetické úpravy daní
Pokud dnes premiér tvrdí, že snižuje daně, tak jen velmi kosmeticky. V podstatě je ponechal ve stejné výši jako v době jejich přechodného zvýšení v době ekonomické krize. Dodnes z toho spolu s podnikatelskou aktivitou těží a chlubí se zvýšeným výběrem daní, na němž má výše jejich sazeb nezanedbatelný vliv.
Ani do budoucna zřetelnější snížení daní nechystá, jelikož potřebuje pokrýt zvýšení vládních sociálních výdajů a mezd ve státní správě o desítky miliard korun. Přeřazení některých služeb a zboží do nižší sazby DPH, například točeného piva, je jen dalším projevem populismu a nesystémového přístupu vlády. Některé daně se naopak výrazně zvyšují, například z kapitálu a pronájmu nemovitostí.
Pokud dnes premiér myslí na studenty tím, že jim výrazně sníží jízdné v dopravě, lépe by se o ně do budoucna postaral, kdyby rozjel skutečnou důchodovou reformu. Místo toho rekordně zvyšuje penze a zájem o reformu jen markýruje zřízením další komise, kolikáté už v pořadí. Vzhledem k demografickému vývoji se tak může snadno stát, že na důchody pro současné mladé generace nebude.
Málo státu
Pokud dnes premiér tvrdí, že chce mít málo státu, činil pravý opak. Rozšířil podnikatelům administrativní povinnosti, zvýšil tím jejich náklady a zatížil je rekordním zvýšením sankcí a počtem mnohdy opakovaných kontrol. Finanční úředníci nadužíváním obávaných zajišťovacích příkazů nezákonně likvidovali i zdravé a poctivé firmy, a nikdo za tuto zvůli státu nenese odpovědnost. Žádná významnější změna se v tomto směru nechystá.
Symbol státní šikany malých podnikatelů, on-line pokladny EET, které se nepodepsaly na zvýšeném výběru DPH, zůstane zachován. Babišova vláda chce pokračovat ve třetí a čtvrté vlně EET pozastavených Ústavním soudem, týkajících se stovek tisíc podnikatelů a živnostníků.
Nesmyslné úpravy EET
Ministryně financí Alena Schillerová prohlašuje, že chce ulehčit nejmenším podnikatelům. Pokud budou mít roční hotovostní příjem do 200 tisíc korun, budou si moci vybrat mezi provozováním EET a tzv. offline režimem. Takový podnikatel by vystavoval účtenky z bloku, který si vyzvedne a poté bude pravidelně odevzdávat na finančním úřadě.
[ctete postid=“197593″ title=“Narovnáme páteř hnutí ANO doleva, tvrdí místopředsedkyně KSČM Konečná“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Konečná-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda s důvěrou ještě nevznikla a už se hádá. Nemalá část sociálních demokratů “ permalink=“http://forum24.cz/narovname-pater-hnuti-ano-doleva-tvrdi-mistopredsedkyne-kscm-konecna/“]197593[/ctete]
Proti tomuto nápadu, který současně přináší citelné zvýšení papírování, protestují i některé profesní svazy, které jinak EET podporují. „Limit 200 tisíc by dával smysl u zaměstnanců, kteří si jako živnostníci pouze přivydělávají. Pro podnikatele, kteří mají příjem jenom z podnikání, nemůže po odečtení všech nákladů takový příjem k vlastní obživě stačit. Pokud chceme udržet podnikání na venkově či zachovat obslužnost venkova, nelze vytvářet další bariéry zvyšováním nákladů na on-line evidenci tržeb,“ varuje expert na legislativu Asociace malých a středních podniků Věroslav Sobotka.
Co z toho vyplývá? Nechť se vláda adresně postará o ty, kdo se sami z objektivních důvodů postarat nemohou. Ostatním ať uvolní ruce výraznějším snížením daní a přebujelé byrokracie. Sem patří i zrušení kontrolních hlášení DPH a systému EET, který je neopravitelný. Spasitel ve Strakově akademii však čerpá inspiraci někde jinde a svoji starostlivost si představuje trochu jinak.