V souboji dvou nevysokých prezidentů Putin jasně prohrál, vítězem je už teď ukrajinský hrdina Zelenskyj. Putinova interpretace příběhu byla rázně odmítnuta celosvětovým společenstvím. Svět se teprve vzpamatovává z mnoha dlouhodobých covidových omezení a ztrát (a to i lidských životů), a zrovna teď jim nějaký šílenec servíruje válečné běsy. Jeho verze ukrajinské story si zatím žije nějakým způsobem asi jen doma v Rusku, ale i tam už naráží.
Rusové nebyli připraveni na obrázky svých mrtvých vojáků, a ani na ztrátu pocitu bezpečí a relativní finanční a sociální stability. Mnozí se už teď ptají: Proč k tomu vůbec došlo, co z toho budeme mít? Ve světě se na ně budou již všichni dívat jako na podporovatele válečného zločince.
Putin byl vnímán jako kágébácký cynický pragmatik. Ten cynismus mu zůstal, ale pragmatismus ho opustil. Ukrajina není Československo v roce 1968 (ten rozdíl mezi Dubčekem a Zelenským je až bizarní), a není dokonce ani Maďarsko v roce 1956. Kdyby šlo jen o příběh dvou separatistických samozvaných republik na východě Ukrajiny, tak by mu to asi prošlo, podobně jako anexe Krymu, ale vstupem na celé území Ukrajiny překročil všechny Rubikony, a již v tu chvíli prohrál. Poslední nadějí Ruska je to, že si ho sami Rusové rychle a definitivně odstraní a vezmou kajícnou zpátečku.
O tom, že Putin připravuje regulérní válečnou operaci na Ukrajině, musely vědět zahraniční rozvědky, musela o tom vědět i Čína. Možná se o tom bavil Putin i se svým čínským parťákem při setkání na zahájení olympiády v Pekingu. Už tehdy měl svět reagovat a důrazně varovat. Putin zahnaný do kouta teď straší i svým jaderným potenciálem. Chce vyděsit světovou veřejnost, zejména země na dotyk konfliktu. Zahrává si i s myšlenkou zatáhnout do střetu armády NATO, aby mohl doma (a i u svého čínského spojence) použít svůj evergreen o ohrožení Ruska ze strany Západu.
Kolik uprchlíků opustí svoje domovy na Ukrajině? Vrátí se někdy zpět? Už teď je jasné, že jde o největší uprchlický exodus od druhé světové války. Týká se to nás Evropanů. Věděl Putin, že k tomu dojde? Věděli to i jiní? Jsme připraveni se dlouhodobě uskromnit a pomoci nejen nyní, ale i v následujících mnoha letech? Čeká nás velký test naší sounáležitosti, solidarity, ale i funkčnosti všech záchranných a podpůrných administrativních systémů. Vzdálené země na to koukají s odstupem, podobně jako jsme my většinově vnímali nedávné válečné konflikty v arabských zemích. Žijeme v hektické velmi náročné době s vědomím, že lépe již bylo. Nebývá nám nic jiného než přijmout realitu a vedle racionality projevit i svoji lidskost. Mnozí čeští emigranti dvacátého století o tom vědí své.
A Rusko, rádoby velmoc, která však působí jako velká Potěmkinova vesnice? Kéž by zatáhlo za pomyslnou záchrannou brzdu a pokusilo se o restart do normálnosti. Rusové se sami stali rukojmími nebezpečného egoisty, který není zvyklý prohrávat, který žije ve svém virtuálním paranoidním světě. Ještě mají malou šanci se ho zbavit a sednout si k jednacímu stolu. Musí však vědět, že s Putinem již nikdo jednat nebude, je to lhář a zločinec, který může nejen za mrtvé Ukrajince, ale i za mrtvé ruské vojáky. A ti, kteří se s ním ještě nedávno paktovali a lísali se k němu, by měli již navždy mlčet a odejít na smetiště dějin.
To platí i pro naši ruskou pátou kolonu v čele s posledními dvěma prezidenty a okamurovskou partou v parlamentu a platit by to mělo i pro všechny normalizační soudruhy, včetně bývalého premiéra, kteří si kariéry zajistili svou láskou k Sovětskému svazu a jásavým souhlasem s okupací Československa.