Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu promluvil k Evropskému parlamentu při zahájení pléna ve Štrasburku. Hovořil o plánech českého předsednictví Radě Evropské unie na budoucích šest měsíců a ocenil jednotu 27 unijních států při reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Když Fiala hovořil o hodnotách Evropské unie, unijní lídři a přítomní europoslanci jej ocenili potleskem. Ohlasy vzbudil projev českého předsedy vlády na české i mezinárodní scéně.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na předsednictví České republiky spoléhá. „Společně pomůžeme znovu vybudovat Ukrajinu. Posílíme Evropu a posuneme vpřed Green Deal. A znovu se zamyslíme nad tím, jak vytváříme růst na pozadí změněného politického a ekonomického prostředí,“ napsala von der Leyenová.
I count on the leadership of @EU2022_CZ.
Together we will help rebuild Ukraine.
We will repower Europe and push forward #EUGreenDeal.
And we will rethink how we create growth against the backdrop of a changed political and economic environment.
https://t.co/hs36W12KhN— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 6, 2022
Petra Fialu a české předsednictví podpořila také Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropského parlamentu. Nepochybuje, že Česko bude mít úspěch, a českého premiéra ujistila, že Evropský parlament bude stát za předsedajícím Českem „při dalších krocích v reakci na nezákonnou a brutální válku na Ukrajině“.
As @EU2022_CZ 🇨🇿 kicks off, unity amongst 🇪🇺 institutions & Member States remains key.
Prime Minister @P_Fiala, rest assured of @Europarl_EN’s support for next steps in response to illegal & brutal war in 🇺🇦.
United, I have no doubts that #CZPRES will be a success. pic.twitter.com/p2w7qmAstr
— Roberta Metsola (@EP_President) July 6, 2022
Europoslanec Manfred Weber ocenil, že Fialova vláda na rozdíl od vlády Andreje Babiše je vládou práva. Připomněl rozdíl mezi tímto kabinetem a tím předchozím. V reakci na Fialův projev vyjádřil českému předsednictví plnou podporu. „Vaše vedení na podporu Ukrajiny proti ruské agresi vrátilo Českou republiku zpět do středu evropského rozhodování. Aby bylo české předsednictví úspěšné, můžete se spolehnout na naši plnou podporu!“ napsal na svém twitteru.
Z českých politiků Petra Fialu podpořil Jiří Pospíšil (TOP 09), který v návaznosti na slova Ursuly von der Leyenové vyjádřil na twitteru svou hrdost na Českou republiku v EU. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) „cítil, že i kolegové z opačného politického spektra jsou rádi, že je u kormidla Petr Fiala,“ napsal.
Podle poslankyně Evropského parlamentu Martiny Dlabajové se „Petr Fiala na svůj první projev v Evropském parlamentu připravil a řekl vše, co mělo zaznít. Vzal si k srdci i to, co jsme mu vytýkali nebo doporučovali. Nyní je potřeba jasných kroků a rozhodnutí,“ zveřejnila na svém účtu.
Na Fialův projev se ovšem neobjevují jen pozitivní reakce. Negativně se vyjádřila europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Dnes jsem byla jediná z českých europoslanců, která se kriticky postavila k vystoupení Petra Fialy na půdě Evropského parlamentu! Větší pokrytectví jsem dlouho nezažila…,“ napsala na facebooku. Realita je ale „tvrdší a nelítostnější než vzletná slova české vlády,“ sdělila na plénu. Jako problematický vidí například přístup vlády ke zvyšujícím se cenám energií a ke kybernetické bezpečnosti. Radě EU a nám všem přeje, „aby se k ní česká vláda nechovala tak, jako ke svým občanům“. Podle Konečné Česká republika i Evropská unie potřebují vládu, která bude mít na prvním místě zájmy občanů. Nepotřebuje „plná ústa výmluv proč co nejde“.
Negativně projev zhodnotila i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „Slyšeli jsme, jakou by si přál profesor politologie Petr Fiala Evropu. Nevíme však, jaké kroky bude prosazovat Česká republika, a ani to, co má být cílem našeho předsednictví. Slyšeli jsme projev, který od něj slýcháme stále dokola,“ uvedla pro ČTK Schillerová. Poukázala na to, že Česko bude vyjednávat rozpočet EU, což se týká všech členských států, ale pro premiéra to podle ní nebylo dost důležité.
„Za zcela zásadní považuji fakt, že téměř vůbec, snad kromě jedné věty na konci, neřešil sociální dopady krize na občany. Uvědomuje si vůbec, že celá EU nyní řeší především velkou inflaci, ceny a nedostatek surovin a snižující se životní úroveň svých občanů? Asi ne, protože jinak by se tomu ve svém projevu věnoval. Ale on toto téma přešel a nevěnoval se mu,“ tvrdí Schillerová. Fiala ve svém projevu řekl, že unie nesmí zapomínat na „chudé a potřebné“.